E enjte, 24.09.2020, 02:01 PM (GMT+1)

Kulturë

Ilmi Veliu: Leka i Madh (Aleksandri i Maqedonisë) ishte me origjinë ilire

E enjte, 02.12.2010, 10:57 PM


LEKA I MADH (Aleksandri i Maqedonise) ISHTE ME ORIGJINE ILIRE

 

Nga Dr.sc. Ilmi Veliu

 

Kryeministri i Sllavomaqedonise Nikolla Gruevsi ka urdheruar qe Lekes Madh ti vehet shtatore ne mes te Shkupit e cila do te jete e larte mbi 20 metra.

 

Si duket Nikolla e ka kuptuar se maqedonasit ne Maqedonine Perendimore jane shqiptare ortodoks dhe se permendorja e Lekes ne mes te Shkupit do te perfaqesoje kulturen shqiptare dhe jo ate slave.

 

Edhe Skenderbeu ne perkrenaren e tij ka pasur elemente dhe figura te njejta me ata te Lekes Madh, sepse e ka ditur se Leka ka qene me origjine ilire. Ne monedhen antike qe eshte ne fotografi shihet perkrenarja e Lekes (Aleksandrit te Madh) dhe ne fotografi majtas eshte perkrenarja e Gjergj Kastrioti-Skenderbeu te cilat kane figura dhe elemente te njejta.

 

Djathtas monedha antike me perkrenaren e Lekes Madh dhe majtas perkrenarja e Skenderbeut
Djathtas monedha antike me perkrenaren e Lekes Madh dhe majtas perkrenarja e Skenderbeut
 

Poezi shumë e vjetër e Arbëreshve nga viti 1540 kushtuar Skenderbeut

 

GABRIELE FAERNO (1510-1561)

 

Shqip - Italisht(Vota: 5 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora