E diele, 27.09.2020, 09:31 PM (GMT+1)

Kulturë » Libra

Botohet në tri gjuhë libri ''Godo nuk vjen'' i Ndue Ukajt

E enjte, 02.12.2010, 09:43 PM


Pas botimit të librit me poezi, Ithaca of the Ëord në Amerikë, shkrimtari Ndue Ukaj botohet sërish, me librin më i ri, në tre gjuhë, shqip, anglisht dhe spanjisht, me titull, Godo nuk vjen, Godo is not coming, Godo no viene. Libri është përkthyer nga Peter Tase.

 

Kësaj përmbledhje me poezi, i paraprinë një parathënie nga profesori i Universitetit të Milwaukeet nw SHBA, Glen Jeansonne, Ph. D, i cili e vlerëson lartë poezinë e Ukajt, duke e konceptuar atë si një thirrje të re poetike, në poezinë e ndërkombëtare dhe që përcjell mesazhe universale. Ndërkaq, këtë libër me poezi, e kanë vlerësuar lart me shkrimet e tyre, edhe poeti franko-shqiptar, Skender Sherifi, Alisa Velaj dhe Daniel Gazulli. Libri me poezi është botuar nga botimet Lulu, nën përkujdese të Piro Tases, si dhe është vënë në qarkullim ndërkombëtar, nëpërmjet gjigantit botëror, Amazon.(Vota: 8 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora