E merkure, 28.09.2022, 07:05 AM (GMT+1)

Kulturë

Inva Mula ngre siparin operistik në Torino

E diele, 30.12.2007, 11:37 PM


a.m - Shekulli

Xhilda e Inva Mulës hap sezonin e ri operistik në Torino. Nën drejtimin e Giancarlo Cobellit dhe Renato Palumbos, vjen në skenën e Torinos më 16 janar një nga tre operat e famshme të Giuseppe Verdit, "Rigoletto" e cila do të ketë plot 14 shfaqje.
Në rolin e Xhildës së bukur dhe fatkeqe interpreton sopranoja Inva Mula. "E bukur, tërheqëse, një bijë arti, e ngjitur në skenë që në moshë të re dhe që ka arritur të interpretojë në skenat botërore më prestigjioze", - konsiderohet Inva Mula nga drejtuesit e teatrit torinez.

Mula do të ketë përkrah, baritoni Roberto Frontale me të cilin këndon sërish 8 vjet pas rivënies së fundit dhe që konsiderohet si një nga baritonët më të mirë të brezit të tij. Frontale interpreton në rolin e lolos Rigoleto.

Këngëtarë të tjerë janë tenori Roberto Sacca në rolin e Dukës së Mantovës, Riccardo Zanellato, Rossana Rinaldi, Sandra Pacheco Quinterno, Andrea Patucelli, Roberto Accurso, Antonio Feltracco e Francesco Musinu. Orkestra do të drejtohet nga Renato Palumbo, mjeshtër i repertorit melodramatik italian. Shfaqja e parë Opera do të ngjitet në skenën torineze deri në datën 3 shkurt. (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora