E shtune, 15.08.2020, 07:00 AM (GMT+1)

Kulturë » Libra

Libra të rinj nga shkrimtari Kasam Shaqirvela

E hene, 29.11.2010, 08:54 PM


Nj O F T I M…!

 

Për botimin e librave të shkrimtarit  Kasam  ShAQIRVELA

 

nga ShB  “ V E L A ”

 

BUQETA POETIKE 2

 

me moton

 

“PESË LIBRA E NDJEKIN AUTORIN”

 

- Edhe një herë shpërtheu vullkani letrar, me Buqetën poetike, të dytën me radhë, aty, në rrënzën e Sharrit Plak, pikërisht në Tetovën e kuqe, e cila, “lind luanë dhe rrit lulkuqe”.

 

- Tanimë dihet, që nga viti i kaluar, emri i vullkanit që shpërtheu edhe sivjet, për së dyti herë, duke nxjerrë në dritë lavën poetike të cilën poeti e mbante, që prej disa vitesh, brenda zemrës dhe shpirtit të tij poetik e të përflakur. Këtë e bën pikërisht në vigjiljen e festave të nëntorit, me moton autoriale, tashmë të njohur, “ pesë libra e ndjekin autorin ”. Ai pra, është poeti tetovar Kasam ShAQIRVELA, alias Vullkan Tetova, pseudonim të cilin shkrimtari e përdori në disa nga shkrimet e tij.

 

Buqetën poetike 2 e përbëjnë titujt në vijim:

 

 

7. AShT QË MBIN                                                                 poezi

 

8. KthIM TEK RrËNjËT                                                        poema të shkurtra

 

9. KËNGË TË VONUARA                                         poezi

 

10. DIALOG NDJENjASh E ËNDRrASh                             poezi, antologji

 

11. DIJALOG NA ČUSTVA I SONIŠTA                              poezii, antologija( maq )(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora