E hene, 27.09.2021, 03:01 AM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Une jam Ilir Dardani

E diele, 07.11.2010, 09:59 PM


Une jam Ilir Dardani

 

Nga Ilir Dardani

 

Une do te pranoja te isha qen me kater kembe, por kurre mysliman shqiptar. Islami per kombet e tjera eshte ok, nuk eshte dicka qe me intereson mua. Nese ata jane mire me te, edhe une jam ne rregull, pastaj nuk jam aq i madh sa te qaj hallet e mbare botes.

 

Kam lexuar histori qe ne femijeri, aq sa me duhet mua qe te dal lehtesisht me kete konkluzion ''me mire qen se mysliman shqiptar''. Eshte e drejta ime qe ne mes qenit dhe islamit te zgjedh qenin. Pra, te gjithe islamiket duhet te mesojne se per Ilir Dardanin ka me vlere qeni se islami. Te gjithe qente jane te nderuar sepse nuk kane shkelur bese, nuk kane tradhetuar komb e hero te kombit, nuk propagandojne mjerim per shqiptaret, nuk perkujtojne pushtuesit. As qeni i qenit te qenit qe ka lindur dhe eshte rritur ne trojet shqiptare nuk do e perkujtonte sulltan muratin.

Respekt e mirenjohje te madhe per te gjithe Qente. Zoti i bekofte, se bashku me Derrat, te cilet pa bere asnje mekat, pa vrare asnje shqiptar, jane bere armiqe te perbetuar te shqiptareve, nderkohe sulltani qe ka bere masaker pas masakre eshte mik i madh.

Urrejtesit e derrave perkujtuan ate qe ka vrare aq sa ka mundur shqiptare, ne trojet e tyre dhe nuk ka qen qe i ben ‘’mashalla’’ kesaj poshterise te pabesueshme, por ka myslimane shqiptare. E si mos te preferoj me shume qenin se islamin, kur une jam shqiptar?!

 

Une nuk jam reklamaxhi dhe nuk dua emer dhe per veten kam per te thene vetem kaq:

(Per ata qe mjafton mire, per ata qe nuk mjafton: ne te semes u qofte!)

Me origjine jam nga Tropoja. Emri im eshte Ilir. Trashegoja nje mbiemer te peshtire islamik, te cilin gjithe neveri e hoqa per te mos e permendur me kurre. Une jam Ilir Dardani, tradhetar i pushtuesit osmano-islam dhe adhurues i flakte i Gjergj Kastriotit dhe mbare te medhenjeve shqiptare. Une nuk linda gjakprishur, por edhe nese do kisha lindur, kurre nuk do ia lejoja vetes gjakun e prishur, lojen me gjakun e derdhur shqiptar, lojen me skllaverimin e paraardhesve te mi, lojen me mjerimin total te kombit tim, lojen me perdhunimet dhe shfrytezimet e femijeve e femrave shqiptare.

Asnjehere, per asnje cast nuk pendohem per gjithcka them, dhe duhet ta dine te gjithe se nese do kisha mundesi islam ne trojet shqiptare nuk do te kishte. Sa te jem gjalle do te bej gjithcka te jete e mundur kunder islamit ne trojet shqiptare.

Jam rritur ne France dhe Belgjike, ku edhe jetoj aktualisht, por qe e vizitoj Shqiperine dhe Kosoven shume shpesh. Kur te behen 3 dekada qe marr fryme do kem kryer studimet dhe punet e mia dhe do kthehem pergjithmone ne vendin tim, aty ku aroma islamike e tradhetise kombetare mungon.

 

Shkas per kete shkrim u be shkrimi i z. Selim Hasanaj, te cilin dhelperat islamike e akuzojne se jam une. Jo o zhgarravina, Ilir Dardani eshte vetem Ilir Dardani dhe shkruaj vetem ketu, ne Zemren e Vertete Shqiptare.

Nuk do e kisha aspak per turp te isha Selimi, perkundrazi, do ishte nder, sepse eshte atdhetar i shquar i kombit te paster shqiptar, eshte pasardhes i denje i Gjergj Kastriotit, eshte misionar i zhvillimit dhe miresise.

 

Nuk jam askush tjeter pervec vetes sime, o krimba islamike. Ju shpifni e shkerdhejeni veten tuaj sa te doni, se mua s’me plas per ju, une vazhdoj me sukses programin e jetes sime, pa harruar edhe programin tim antiislamik i cili eshte i perqendruar shume ne terren e pak ne teori.

 

Shfrytezoj rastin tu bej thirrje perseri shqiptareve qe nga fatkeqesia jane myslimane:

Ne kemi te gjitha faktet, ne kemi te gjitha arsyet njerezore qe te largohemi nga kjo ideologji islamike, ne kemi te ardhme te sigurte vetem larg islamit. Me islamlliqet e tyre paraardhesit tane luajten rol vendimtar ne copetimin e kombit tone, prandaj ne nuk duhet te jemi vazhdimesi e vetndeshkimit, sepse mjaft jemi vrare e copetuar, mjaft jemi neperkembur e perdhunuar, mjaft jemi mbeshtjelle ne lecka e me barkun bosh.(Vota: 78 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora