E marte, 22.09.2020, 04:24 PM (GMT+1)

Plus » Shoqëria

Cindy Crawford

E shtune, 26.08.2006, 11:55 PM


KRAUFORD, SIMBOL I MODES DHE EKRANIT TE MADH

Cindy Crawford
Sindi An Krauford ka lindur me 20 shkurt 1966 ne Illinois, SHBA. Sukseset e para si modele ajo filloi t'i shenoje qysh kur ishte 14 viç, çka ishte heret edhe per kete profesion. Karrieren e saj ajo e kishte deri ne fund te vitit 2000. Perveç se ishte nje nder modelet me te njohura ne bote, ajo konsiderohet si modeja me periudhen me te gjate ne kete profesion.

Edhe para saj dolen modele te cilat shenuan epoka te caktuara ne boten e modelingut, por me paraqitjen e Sindi Krafordit, Naomi Kempbell dhe Kejt Mos, u statizua praktika me te cilen modelet nuk jane vetem bukuroshe te faqeve te para te revistave moderne apo kalendareve, por nje figure eminente te cilat me popullaritetin e tyre rrezikonin edhe artistet dhe kengetaret e ndryshem.

Sindi ishte ne nje familje te varfer. Prinderit ishin ndare qysh kur ishte e vogel, dhe kur ishte adoleshnete i vdiq edhe vellai me i ri nga leuçemia. Ishte nje nxenese e shkelqyer, regjistroi fakultetin, por nuk ia arriti ta perfundoje per shkak te perkushtimit si modele.

Suksesi i pare i madh i saj ishte ne vitin 1982, kur u zgjodh si model i vitit nga ana e agjensise Elite Look dhe kur u paraqit ne faqen e pare te revistes "Vogue".

Popullaritetin e arriti edhe me inçizimin e kasetave me fitnes, ushtrime, Tv reklama por edhe filmit "Fair game". Asnje modele para saj nuk kishte bere kaq reklama, kryesisht per parfume apo prodhime te shtepive te modes. Ajo kishte nje kontrate milioneshe me Pepsi Cola.

Ne vitin 1991 u martua me Richard Gere. Martesa e tyre ishte qe nga fillimi nen fokusin e shtypit te verdhe, keshtu qe çdo here silleshin fjale per probleme te tyre. Pas ndarjes me aktorin e njohur, Sindi Kraford eshte martuar me Rande Gerber, nje pronar i klubeve te nates ne Amerike. Ata kane dy femije. Qe atehere ikona e modes ka qendruar larg shtypit.

Koha Jone(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora