E premte, 18.09.2020, 09:35 PM (GMT+1)

Komente » Dardani

Ilir Dardani: Fund sakrifices se urrejtjes dhe prapambetjes islamike!

E shtune, 31.07.2010, 05:59 PM


Fund sakrifices se urrejtjes dhe prapambetjes islamike!

 

Nga Ilir Dardani

 

Si te gjitha kombet e tjera te Europes as kombi shqiptar nuk e humbi ekzistencen. Ky komb humbi shume, me shume se cdo komb tjeter, por nuk u shua i gjithi. U shua shumica e ketij kombi. Ky komb humbi shumicen, ate qe do i sheronte plaget historike, ate shumice qe do i kthente dinjitetin e humbur dhe do i ofronte nje te ardhme pozitive.

Sot shqiptaret jane pakice ne vendin e tyre. Pakica ndjehet e humbur, e pafuqishme per ta bere shqiptarin shqiptar, per t’ia hequr mjekren e huaj, veshjen e shemtuar, mbulesen e sorrave dhe gjuhen e shkretetiro-kucedrave.

 

Shqiptari ne pergjithesi mburret per disa tradita teorike, si psh: Besa. Po a eshte shqiptari me te vertete njeri i beses?! Para se te jete, a e di shqiptari se cdo te thote ‘’bese’’?!

Une mendoj se shqiptari eshte njeri i beses dhe e di se cdo te thote bese.

A e mban fjalen/besen shqiptari?! – Po, sigurisht. Atehere duhet te krenohem me shqiptaret. Jam krenar qe jam shqiptar! – Zot, sa qesharake!!!

Shqiptari i dha besen kryeburrit, njeriut me te madh qe ka lindur nene shqiptare pergjate gjithe historise se kombit tone, Gjergj Kastriotit, por, ne menyre teper skandaloze, doli cmendurisht i pabese.

Kete pabesi zemerthyese shqiptari e riktheu ne bese. I dha besen Sulltan Muratit, komandantit te ideologjise dhe ushtrise pushtuese islamike: ‘’Mos ki merak’’ – i tha shqiptari Sulltanit – ‘’Ti shko ne boten tjeter e pallo dhjetra virgjeresha, se ne amanetin tend do e mbajme brez pas brezi. Pergjithmone do te mbetemi kopilat e tu, do te mbajme emrin tend, do te te bejme zot dhe do lutemi tek b**** jote’’.

Shqiptaret dolen njerez te beses. Luten tek b*** e allahut Sulltan.

 

Pak me serioz tani, edhe pse krejt serioz isha me lart.

Shqiptaret u c’shqiptarizuan, mbeten folshqipuar por u zemerturqizuan. Kete e veren edhe nese thua nje gjysem fjale kunder Turqise dhe pushtimit islamiko-otoman.

Shqiptaret, pasi Gjergji shkoi ne parajse, nuk munden t’i benin balle dhunes kokekeputese islamike dhe ne emer te djallit e perqafuan kete ideologji naziste, sepse zoti do te zhdukej nga trojet tona, ndoshta pergjithmone.

Mundohem te ndjej dhimbjen e shqiptarit te pushtuar, biles mundohem t’ia fal mekatet qe bente kur rreshtohej me pushtuesit islamike per te pushtuar e perdhunuar kombet e Europes. Edhe pse ky lloj shqiptari ishte pakice, rrufeja islamike goditi edhe shumicen: dikush u be kuceder me shpate, tjetri kuceder me allah, kuceder me emer, kuceder me gjuhe, kuceder me inceste, kuceder me turqizem e kuceder me antishqiptarizem.

 

Ne vitin 1912 shqiptare te vertete kishte pak. Shqiptaret sapo dolen nga erresira e gjate shpato-islamike. Injoranca ishte ne lulezim te plote, pranvere e mrekullueshme injorance!

Shqiptari i dha besen Kastriotit por nuk e mbajti. Sulltan Muratit shqiptari i doli i beses! Nuk e hodhi islamin as kur u shporr shpata qe e solli dhe pagoi shume shtrenjte.

Dita e clirimit nga perandoria islamike do t’i zyrtarizonte viktimat e Ballkanit rene ne beteje per clirim kunder turqve dhe shqiptareve. Me mos shporrjen e islamit nga Shqiperia shqiptaret pranuan se ishin pjese e pushtimit islamik ne Ballkan. Nje pjese e madhe e myslimaneve shqiptare se bashku me turqit luftuan kunder shqiptareve te krishtere dhe myslimaneve qe vetem emrin kishin te tille, per mos-clirimin e Shqiperise. Dumbabizmi ishte i frikshem, saqe trembi edhe kombet me te fuqishme te Europes.

Ne menyre krejtesisht te pabesueshme nuk e shfrytezuan rastin per t’u rikthyer tek vetvetja. Shqiptaret edhe pas vdekjes se islamit perandorak nuk mesuan se nuk shkohet askund si dhi e zeze, e vetmuar ne nje cep. Shqiptaret ishin i vetmi komb (+ 1) ne Europe qe dominohej nga islami dhe padyshim qe ishin kombi me injorant i kontinentit. Kombet e tjera filluan te ringjallen, pas vdekjes se gjate nga dora monstruoze islamike. Pakicat islamike i percollen per Anadoll dhe pastruan kombet e tyre. Fatkeqesisht te krishteret shqiptare nuk ishin shumice dhe nuk kishin mundesi qe te merrnin fshesat per ta pastruar nje here e pergjithmone kombin e tyre.

Europa ishte derrmuar nga islami dhe me islamin. Shqiperia nuk ishte e vogel, ishte shume me e madhe se shumica e kombeve te Ballkanit. Duke qene e madhe kishte edhe shume islam dhe ky ‘’shume-islam’’ shfaqej si armik i tyre, sepse luftonte zhvillimin, ishte anti-human dhe nuk kishte asgje te perbashket me zotin.

Islami nuk kishte ardhur si mik, por si armik i perbetuar i Gjergj Gjon Kastriotit dhe mbare shqiptareve. Islami solli me vete urrejtje e gjak, por edhe mallkimin historik, te cilin shqiptaret nuk e c’mallkuan dot, nga mungesa e trurit!

Copa u be Shqiperia. Sakrifikoi jete e troje per shpaten e islamit qe i kishte keputur koken e vellait.

Nje cope Shqiperi mbeti dhe kjo fjale ekzistences se krishtereve shqiptare dhe heroit te tyre kombetar. Shqiperia u nda pothuaj aty ku kishte nje kufi qe ndante dy bote te ndryshme, Krishterimin me Islamin. Ajo cope jo e vogel Shqiperie qe gjendej e dominuar nga islami ne mbi dhimbjen 98% u dhurua per aleatet qe luftuan islamin.

Mbajtja e islamit ne kohe lirie ishte adhurim pushtimi, prandaj edhe nuk prekeshin europianet nga kjo ndarje sepse myslimanet shqiptare (duke perjashtuar ata qe vetem emrat kishin te tille) jepnin edhe jeten per te qene nen sundim nga i huaji.

Ndryshe do te ishte shkruar historia jone e shekullit te fundit nese shqiptaret e vitit 1912 do te ishin ndryshe. Mbase Adem Jashari nuk do te kishte nevoje qe te sakrifikonte per liri veten dhe njerezit e tij gati 100 vjet pas shporrjes se pushtimit islamik zyrtar.

Ne kishim shume arsye qe te radhiteshim ne listen e popujve europiane, qe pas te kaluares se zeze krijojne te bardhen per mbarvajtjen e qytetareve dhe kombit te tyre.

 

Gabuam dhe paguam. Mesime te mira kemi merituar por jo ne menyre kaq tragjike. Europa duhej te na mbante me prane dhe ta quante te jashteligjshem islamin ne kontinentin e saj. Mbase shqiptaret vetem ligji i forte do i ndergjegjesonte. Ata qe nuk do ecnin ne baze te ligjit do ikin ne Anadoll dhe sot shqiptaret nuk do ishin kombi me i prapambetur ne Ballkan e Europe.

 

Te gjithe kundershtaret e kultures se krishtere perendimore dhe mbrojtesit e islamit ne trojet shqiptare jane antishqiptare.

Ju qe keni gjak shqiptar nuk duhet te vazhdoni te jeni viktima te ideologjise islamike, sepse edhe ju e meritoni te jeni europiane te denje. Femijet dhe njerzit tuaj e meritojne te kene emer dhe kulture shqiptare dhe europiane por jo edhe aziatike. Ju shqiptaret e vertete nuk duhet te beheni bllokade e zhvillimit te kombit tone, sic behen mbetjet islamo-osmane.

Shqiptarin e vertete, ashtu si edhe europianin, nuk e lidh asgje me boten arabe. Ata kane kulturen e tyre dhe ne tonen.

 

Kemi sakrifikuar shume per kete far islami dhe kete veprim te trupshem, por mbi te gjitha te dhimbshem, duhet ta kthejme ne nder, duke u larguar pergjithmone nga dashuria, me dashje e padashje, per pushtuesin islamik.

Pasojat e pranise se islamit po i vuajme cdo dite te gjithe, myslimane e te krishtere. Kur ti nuk ke mundesi te ushqehesh as mua nuk me ben mire.

Kur ti behesh simbol i prapambetjes ne Europe eshte turpi yt, por edhe turpi im.

Ne duhet te ecim te gjithe se bashku se perndryshe lind percarja. Asnje shqiptar i krishtere nuk ja ka borxh nje myslimani prapambetjen dhe lecitjen e kombit.

Udhetimit mortor islamik duhet t’i vije fundi. E kishim, e provuam dhe doli me shije teper te hidhur. Besoj se ka ardhur koha te mesojme nga historia, te mesojme kush jemi dhe kush duhet te jemi.

Pervec islamit ishim te pushtuar edhe nga komunizmi dhe ky cift monstruoz nuk lejoi qe te ecim drejt vetvetes. Tashme nuk ka me arsye, nuk kemi vrime ku te futemi, prandaj eshte koha jone, koha e brezave qe do vine pas nesh. Shkurt e Shqip: JO ISLAMIT NE TROJET SHQIPTARE.

 

Te gjitha mekatet qe ka bere shqiptari do i falen, nese e le rrugen e djallit dhe i rikthehet rruges se zotit te vertete, i cili ne asnje rast nuk quhet allah!(Vota: 80 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora