E premte, 03.07.2020, 06:39 PM (GMT+1)

Kulturë » Libra

L. Zogaj: Kur arti dhe dhembja shkrehen në dritë

E marte, 13.07.2010, 08:16 PM


KUR ARTI DHE DHEMBJA SHKREHEN NE DRITE

 

Vëllimi me Poezi nga krijuesja Shyhret Zogaj,Doli nga botimi ne perkujdesje te:

REDAKTOR: BERAT BATIU

RECENSENT:Besim Cengu

Lektore      :Safete Ahmetaj

Botoi "Fidani",Prizren,2010

 

       Terësin e librit e bëjne kapitujt:"Më dhemb Shpirti","Shënime Kohe",Kur buzëqesh fytyra" dhe Krijimet me pjesë tatrale dhe Recitale artistike.

Poetja Shyhrete Muçaku/Zogaj,Lindi ne Fshatin pitoresk Nekoc të Drenasit.Edhe pse tokes i vinte erë shkrimbi e baroti nga Luftrat e betejat Çlirimtare,si e re Shyhretja e donte shume Driten,Diellin,Lulet,Shkollën.Shyhretja sikur donte ta shembte at gjoksin e maleve që ua zinte diellin  kasollave  përdhese.Edhe pse e re  nuk donte ta dëgjonte më zhurmën e vekut,kërhanes,mbulesen me feregje dhe beza te zinje.Vajza e re nisi rrugetimin e shkollimit Fillor në fshatin e Lindjës dhe vazhdoi ne shkollen Normale ne Prishtinë. Si Drenicaja e pare qe nisi shtegëtimin ne shtigjet e dritës dhe shkollimit,donte te jet shembulle i mire edhe per vajzat tjera qe atë kohë ishin me fatë te nëpërkambure nga zakone te egra,mbuluar plotë terre dhe ofshamje  mbi shpirterat e njomë.Haproj naten,kur degjohej vetem ulurima e ujqërve e dhelprave te zhebosura,vetom ato e prishnin qetesin e nates dhe hapat e Poetes se Sotme Shyhretes,e cila endrronte ta shikonte diellin ne sy,pa  rrjetat e futës,dhe donte ti ndrydhte me ata hapat drejt shkolles zakonet qe na mbillnin  terre dhe ofshamje mbi pragun dhe kulmet e kasollave prej guri.

 Nga Fshati i Lindjës u nisë nëpër terr,nëpër natë dhe u kthye ne Praneveren e re kur mbi fshat kishin rëne do rreze të arta dielli  dhe femijet  bënin lulet gersheta per ta pritur "Afërditen" e Drenices.Shyhretja iu u kthy Vendlindjes,shkolles prej guri ku me ditare ne dore dha shkendija te reja drite dhe arsimimi per femrat dhe rinin .Më vonë bashke me Burrin Hafir Zogaj,punuane ne vatren e shkolles Fillore "Naim Frasheri" ne Lladroc te Malisheves.Mesuesja e  vyer  Shyhrete Zogaj ka vite që punonë në Prizren  ku edhe ka mbaruar edhe shkollen e Larte pedagogjike,  tani është para pensionit.

    Libri "Kohë në Valëvitje",Poezi nga  krijuesja Shyhrete Zogaj,edhe pse është libri i sajë i parë ka arritur qe aty te shkrehen plote pune dhe frymzim duke i mveshe me brumin e krijimeve artistikisht mire te realizuara.Fillimin e ketije shtegetimi, poetja e nisi ne fshatin e saje te Lindjes,par ate edhe ka sjelle nje pamje /foto nga fshati.Do te behej gabim po te thuhej ketitije vellimi me poezi se është vetem për  fëmijë,apo nese themi  se është per të rritur.Duhet thne se kyliber duhet te jete ne duarte e Laxuesve dhe verte ka vargje qe lexuesin e marrin pezulle deri te vargu i fondit.

Poezia e par,"E dija Rrugën",i jepe mesazhin artistik se Poetja nuk është si e humburë,siperfaqesishtë por ne rrugen e mire te krijimive mire te realizuara.

Ky Liber do te ishte shume i mire pritr o qe vije deri te Lexuesit e vegjel ne Diaspor.Poei te bukura edh me tem Gurbetin,vendjindjen,historin e popullit,Gjuhen shqipe etj.Per nxenes do te ishte shume i qelluar dhe do te dilnin realizime te mira ne skene sikur inskenohen pjest teatrale nga ky  liber.

 (Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora