E shtune, 16.10.2021, 06:33 PM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Pa drejtësi nuk ka paqë, liri as demokraci

E diele, 09.05.2010, 06:58 PM


 

EVROPË, KE “HARRUE”..:

 

PA DREJTËSI NUK KA PAQË, LIRI AS DEMOKRACI..!

 

Nga Fritz RADOVANI

 

Ramiz Alia mbështet grevën e urisë…“Ja, mos shko larg. Ti shiko greva që po bëhët sot e rinisë, ata djem dhe vajza janë për t’u admiruar, që për një ideal të tyre, për votën e lirë, kërkuan, bënë protesta, shkruan, bënë demonstrata, pasi nuk i dëgjoi njeri vëndosën të futën në grevë… Ata janë për t’u admiruar për vullnetin e tyre të madh, për vëndosmërinë e tyre të madhe, nuk po kërkojne para për vetën e tyre, bukë për vetën e tyre, po kërkojnë një të mirë për të gjithë shoqërine dhe unë mendoj se kushdo duhët ta shikojë me një sy optimist këte…”

 

Edhe “babai i tyre” Enver Hoxha, (“dreqi ia pastë marrë shpirtin”, siç, thotë gjithë Populli Shqiptar), ka pasë thënë: “Unë do bëhëm terrorist..!”…

 

Ja, çka thotë At Gjergj Fishta për…: GJAKSORËT

 

Ndalnju! Ku véni burra?...

Pash Zotin, lshoni hutat!

Pse teper gjak asht derdhun,

Pse teper bajtë kem’ futat:

Prej vaj’t na asht marrun zani...

Medet, o qiellë, medet!...

 

2. A thue nuk jemi vllazen

T’ njaj atmje t’ tanë rritë n’ prêhen,

T’ tanë t’ quejtun me nji emen?

A thue, kshtu do t’ xêhen (ngatrrohen)

Ata, qi ‘i gjuhë e ‘i doke

E ‘i gjak kanë bashkë e i mbret?

 

3. Ah váj! Rrjedhë vala e Drinit

T’ tanë gjak – ah! Gjak Shqyptarit...

Kush kjé, kush kjé ai mizori,

Qi pushken rroku s’ parit

E duerët tash don me i zhye

Në gjak t’ vllazenvet kot?

 

4 Ah! Kjoftë mallkue prej Zotit!

E vejë ati i mbetët grueja

Djali i njatij t’ perbuzunit

Veshun me zhele t’ hueja,

Kerkoftë nper dyerë të shekllit

Pa u gjetë kush me i dalë zot.

 

5 Jo, jo, se ma prej sodit

Thêmra e gjaksorve e mnershme

Token nuk do t’a shklasë,

T’ cillen, n’ at kohë të ndershme,

T’ Parët t’onë, rrebtë tue luftue,

E shuguruen me gjak.

 

6 Atje nen vapë t’ Saharës,

Nder luaj e pardha jeten

Mizuer, kush don me më shkimun

Në gjak t’ vllazenve etjen,

Atjé, pa kenë vajtue,

Mbaroftë i namët per lak...

 

7 Djelmt t’onë, - ah kob i zi!

Djelm t’onë e Arbnis uzdaja,

Të cillt dergue i pat qiella

Per me mbarue punë t’ mdhaja,

E vllazenve i muer pushka

E kalben sod në vorr...

 

8 E kanga nder né shuejti,

Porsi n’ nji shpi dalë fare:

Me thirr nder hatlla mblue

Lahuta heshtë Shqyptare,

E por shêjzeza qyqe

Shqyptarve u kndon n’ oborr...

 

9 Dridhu, gjaksuer i mnershem,

Se t’ erdh i zi rreziku!

Se neper terr, Njai, t’ cillit

Kur i veton qerpiku,

Dridhet n’ themel t’ tanë sheklli,

Kundra teje po vjen.

 

10 I zi e i perfrigueshem

I prin Atij thellimi:

Ftyren ia zblon vetima,

T’ cillen ia ndezi idhnimi;

Tue bumbullue rrufeja

Raven Atij ia then.

 

11 Me zhgjeta të frigueshme

Doren Ai e armatisi;

Qé, se edhe e rrebtë duhija

Idhun mbi ty tash krisi,

E ‘i dét të zi ankimesh

Permbi kryet t’and dikon.

 

12 Qé, se edhe vala e mnershme

Perpin me gjire t’ veta

Shpin t’ande prej themelit:

E grueja e jote e shkreta,

Fmin t’u tue mbajtë nen stjetull,

Nper valë kot pshtim kerkon.

 

13 U dhà mbi ty tash gjyqi,

E zhgjeta e frigshme e Zotit

Mbi ty vjen tue fishkllue...

Rrzou, o i pashpirt! Pse q’ motit

Pa thanë nji Zot: Do t’ bije

Kshtu, nierin m’ tokë kush vrau.

 

14 O Zot, pse kaq vonove

Gjaksorin pa ndeshkue?

E, dersa ky mizori

Gjak vllazensh pat dikue,

Kot landë rrufeja e jote

Pse bjeshkëvet por çau ?

 

            I nderuem lexues! Nuk besoj se ka nevojë për koment...

            Me siguri një pyetje do t’ më kishit drejtue: Po, kur, do të ngjasë kjo?

-           Këte pyetje do ti kishe drejtue edhe unë Evropës..!

 

 (Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora