E premte, 27.01.2023, 04:24 AM (GMT)

Editorial » Shkreli

Frank Shkreli: Ne Solidarizim me Popullin Polak

E hene, 19.04.2010, 08:59 PM


Ne Solidarizim me Popullin Polak

 

Nga Frank Shkreli

 

Para nja nje jave pothuaj 100 veta mbeten te vdekur kur aeroplani i presidentit polak u rrexua afer qytetit Smolensk ne pjesen perendimore te Rusise.  Nder te vdekurit ishte edhe Presidenti polak, Lech Kaczynski, bashkshortja e tij Maria dhe disa nga zyrtaret me te larte ushtarake, si edhe ligjevens dhe figura te njohura fetare e shoqerore te Polonise. Ata ishin duke shkuar per ne Katyn, ne pjesen perendimore te Rusise per te marre pjese ne nje ceremoni ne perkujtim te vrasjes barbare te me shume se 20.000 oficereve ushtarake polake dhe te tjere nga ana e policise sekrete sovjetike gjate Luftes se Dyte Boterore. Per polaket, fjala ose emeri Katyn simbolizon krime te papershkrueshme, por edhe nje tragjedi te pa mase kombetare. Policia sekrete e Stalinit masakroi, me 1940, mbi 20.000 te burgosur te luftes, te cilet nuk mund te mbronin veten. Nder keta te vrare ne ate kohe, perfshiheshin pjesa me e madhe e elites ushtarake dhe intelektuale e Polonise. Ajo qe mund te quhet si tragjedia e dyte Katyn, ndodhi para nja nje jave ku mbeten te vdekur pothuaj 100 veta, perfshire edhe personalitetet me te larta politike te vendit, familjare, miqe e te njohur te atyre qe ishin vrare nga dora e zeze komuniste sovjetike me 1940, tragjedi kejo qe per nje kohe te gjate injorohej dhe mohohej se kishte ndodhur.

 

Polonia eshte gjithnje ne zi  per humbjen e rende te javes qe shkoi. E gjithe Evropa Lindore, duke perfshire edhe ne Shqiptaret duhet te mbajme nje minute zi ne solidaritet me polaket. Me shume se 20 vjete me pare, populli polak ndermori hapa te guximshem drejte demokrcaise, lirise dhe pavaresise kombetare. Kurajua, puna e madhe dhe vizioni i kombit polak inkurajoi edhe popujt e tjere qe jetonin nen komunizem te fillonin perpjekjet per clirimin e tyre nga zgjedha komuniste qe kishte kapluar Evropen Lindore per pothuaj nje gjysem shekulli. Viti 1989 ishte viti i mbrekullisse se lirise. Ishte nje vit qe realizoi shume objektiva kombetare ane e mbane Evropes. Ngjarjet ne Poloni, gjate 1980-ave, kishin nje domethenje jo vetem evropiane por edhe boterore, pasi levizja e puntoreve polake, Solidarnoshq nuk bente thirrje vetem per rritje pagash por me me rendesi, ajo kembngulte ne liri ekonomike e politike. Ishte levizja Solidarnoshq, qe per nje kohe te gjate qendroi vetem duke luftuar te keqen. Jo vetem qe ne duhet te njohim meritat e Solidarnoshqit polak, por duhet t'i jemi mirenjohes edhe nje polaku tjeter, d.m.th Papes Gjon Palit te dyte dhe Kishes Kombetare Katolike te Polonise, e cila si asnje kishe tjeter kombetare ne Evropen Lindore, kontriboi ne rreximin e diktatures komuniste -- nje sistem ky qe kishte shtetezuar jo vetem pronat private, por  ne te njejten kohe, ushtronte monopl te plote mbi jeten intelektuale. Studjues dhe vuajtes te ndryshem te komunizmit kane shkrua se regjimet komuniste ishin me te sukseshme kur ato kishin mundesi te percanin njerzit dhe t'i mbanin te frikesuar. Kur Papa Gjon Plai i Dyte vizitoi per here te pare Polonine me 1979, ai nuk u prite nga nje grumbull plakash, sic mendonte e shpresonte regjimi i atehershem komunist, por u prit nga miliona njerez te te gjitha moshave. Me kujtohet me ate rast duke pare televizionin, se nuk mund te shifshe as polici as ushtri por nje mase populli. Me ate rast papa Gjon Pali i Dyte, shprendau mesaxhin tanime te famshem "Mos Kini Frike". Ky mesazh u degjua  jo vetem ane e mbane Polonise, por edhe ane e mbane Evropes dhe botes. Prandaj, nuk ishte aspak e rastit qe polaket, nje vit me vone moren guximin  te krijonin Levizjen Solidarnoshq, levizja e pare masive politike anti-komuniste. Gjithashtu nuk ishte aspak e rastit qe "shoqeri civile" filluan te orghanizoheshin edhe ne vende te tjera komuniste. Me 1979, Papa Gjon Pali i dyte vuri ne  dukje boshllekun dhe falsitetin e premtimeve komuniste. Gjate asaj vizite me bashk-kombasit e tij, Papa demonstroi se gjerat me te rendsishme mund te thuhen ne publik: "Mos kini frike".

 

Prandaj, nuk duhet te harrojme se Muri i Berlinit ra per arsye te atyre veprimeve qe ndodhen ne Gdansk dhe ane e mbane Polonise gjate 1980-ave. Jo se Polaket jane te vetmit qe kane kontribuar per rreximin e komunizmit, por eshte e qarte se ata kane bajtur barren me te rende te luftes per liri ne Evrope. Polonia dha nje kontribut te jashtzakonshem drejte rreximit te komunizmit me grevat dhe demonstratat paqesore ne mase dhe drejte nje revolucioni paqesor i inkurajuar nga Papa polak Gjona Plai i dyte, i cili frymezoi me shume se tre milion veta ne Varshave me 1979 dhe miliona te tjere ane e mbane Evropes e botes kur tha: Le te ngrihet shqirti juaj dhe te ri-pertritet faqja e dheut, faqja e kesaj toke.....Mos kini Frike".

 

Prandaj edhe ne Shqiptaret, si populli me i vuajtur nga komunizmi ne Evrope, duhet ti jemi mirenjohes popullit polak per kontributin e tij edhe per lirine tone: per demokratizimin e Shqiperise dhe per pavaresine e Kosoves, te cilat pa renjen e komunizmit nuk do te realizoheshin dot.

 

Eshte me vend, qe ndersa Polonia mban zi per te vdekurit e saje, t'i themi popullit polak se jemi me ty ne kete moment tragjedie kombetare. Kete, ne mirenjohje per luften e tij kunder komunizmit -- ne favor te lirise e demokracise -- qe padyshim ka kontribuar edhe ne lirine qe sot gezojne te gjithe shqiptaret ne Balkan.(Vota: 6 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora