E marte, 28.09.2021, 08:05 PM (GMT+1)

Mendime

Llemadeo: Deshtime shoqatash, kongrese farse...shitmendjesh allaturka...

E enjte, 01.11.2007, 11:23 PM


Nga Llemadeo

Mjaft me me pseudoshoqata qe krijohen nga pleq vajtimtare, te cilet neper pseudokongrese demostrojne pikpamjet e tyre turkoshake deri ne urrjetje e percarje te hapura midis vllezerve shqipetare!

Deshtim i lshb-se, i te ashtuquajtures shoqate apo lidhje...

Deshton lshb-eja e krijuar gjoja per bashkimin e zemrave te shqipetarve, ndersa nga kryesia e saje kohet e fundit u demostrua urrjetje e hapur dhe jo deshire per bashkpunim me emigrante nga Shqiperia, pervec ndonje servili qe u shkoj pas oreksit ne ate kryesi per ndonje shperblim…

E tera solli ate qe, para kongresit, si dhe ne te ashtuquajturin kongres ne Tirane, beri qe ajo kryesi te demostroje hapur urrejtje kunder pjesmarrseve te Shqiperise zyrtare te ardhur nga emigracioni, shperfillje dhe injorim qe u shoqerua me braktisjen e kongresit nga disa artiste dhe poete shqipetare te Shqiperise zyrtare?

Epilogu:

Paraqitje te tilla me gjoja kongrese farse´ shoqatash fiktive, inekzistente, ku skane asgje zyrtare, deri dhe as anetaresi te mirfillte te rgjistruar ndokund, nuk i sherbejne aspak as aktualiteteit kombetare shqipertare, por as autoritetit dhe dinjitetit shqipetare, ku me grindjet e ndarjet percarse qe krijojne, demtojne cdo gje shqipetare!

Aq me pak i sherbejne kombit shqipetare fjalime te mbajtura neper mbledhje te ngjashme ku akuzohet e shpifet kunder europes, ne nje kohe kur europa, vendet e saje me te fuqishme, kane dhjetra letra te shkruara para 100 vjeteve ne Turko-Arabisht nga shqipetaret e osmanizuar, te cilet i deklaronin europes kalimin e krahines se Kosoves me perenadorine osmane dhe e kercnonin europen, ne sherbim te perandorise osmane…!

Aq me pak ata individe, organizues kongresesh te tilla, aq me pak mund te merren me gjoja Lobimin e kombit shqipetare ne bote, ne nje kohe kur kapacitetet e tyre i kane mbyllur si pencioniste ne dyqanet e bizneseve te tyre private qe ne kohen e ish Jugosllavise.
Ndersa tashme si pleq penceioniste qe sillen rreth atyre bizneseve ne Kosove apo Kroaci, ata skane asnje lloje lidhje me emigracionin shqipetare, ashtu qe skane asnje te drejte te perfaqesojne asnje emigrant shqipetare, nga asnje vend i botes, e aq me pak te flasin ndokund ne emer te tyre.

Pikerisht sepse ata separi nuk jetojne ne emigracion, por ne vendin qe kane zgjedhur vete per qejfet e veta ne ish Jugosllavi, ku kane hapur bizneset e tyre te fitimit e perfitimit, dekada me radhe!

Por ata skane aspak te drejte qe te flasin ne emer te emigracionit shqipetare edhe per faktin tjeter; sepse ata nuk kane asnje nga elementet dhe as kapacitetet njerzore apo zyrtare te perfaqesimit te askujte, pervec te vetes se tyre, si cdo individ tjeter!

Ata nuk kane asnjelloje imuniteti votimi apo miratimi nga emigracioni Shqipetare, sepse emigracioni shqipetare nuk ka krijuar kurre ndonje forum te vetin perfaqesimi te pergjithshem, per vete hapsirat gjeografike te shperndarjes. Por edhe sikur te krijohej ndonje forum i tille, emigracionin nuk mund ta perfaqesojne askush qe jeton ne trojet shqipetare, e aq me pak pleqte pencioniste pa asnje lloje arritje ne jeten e tyre as ne fushen e historise, as te kultures apo artit shqipetare e aq me pak te politikes!

Lobimin e kombit shqipetare ne bote e ben cdo shqipetare emigrant simbas mundesive dhe rrethanave ku jeton, por ne raste te vecanta ate Lobim e bejne njerez intelektuale e krijues emigrante shqipetare te cilet kane kontakte dhe njohje miqesore me intelektuale e burrshtetast te vendeve ku jetojne, me te cilet kane organizuar shume here biseda e mbledhje ne mbeshtetje te zhvillimit te jetes politike e shoqerore ne Shqiperi e trojet etnike shqipetare!

Njekohesisht emigracioni ka patur gjithmone Vatrat e veta te krijuara ne emigracion dhe qe jetojne e veprojne ne emigracion ku dine dhe hallet reale te emigracionit, ashtu qe emigracioni ska nevoje per shoqata fiktive… me qender as ne Kroaci, as ne Prizeren apo Tirane!

Ndersa perfaqesimin zyrtare tashme e ben Shqiperia zyrtare ku njihet si shtet zyrtare ne bote tash 95 vjet dhe ka marrdhenie diplomatike me qindra vende te botes, Ambasadore Shqipetare qe Lobojne zyrtarisht Kombin Shqipetare kudo ne bote, me mjaft kompetenca dhe njohje te thella historike te se kaluares dhe te te sotmes kombetare shqipetare!
Sic dhe do ta bejne neser perfaqesimin zyrtare te Kosoves Ambasadoret e ri te Kosoves!

Mjaft me me pseudoshoqata qe krijohen nga pleq vajtimtare, te cilet neper pseudokongrese demostrojne pikpamjet e tyre turkoshake… deri ne urrjetje e percarje te hapura midis vllezerve shqipetare!

Fundi i Epilogut

***
Rreth deshtimit…

U fol e u perfol aq shume per nje fare lshb-eje, qe i ndrroje fytyrat ne cdo nje ore, kur here dergoheshin lajme qe kryesia e saje gjoja po bente mbledhje ne Turqi, e mbas gjysem ore po e njejta kryesi dergonte lajmin qe po behej mbledhje ne Maqedoni, ndersa mbasdreke nisnin lajmin tjeter nepermjet servile te tyre...qe gjoja lajrmonin se u be nje mbledhje e lshb-es ne Gjermani, ne nje kohe kur ne Gjermnai nuk kish ardhur askush nga lshb-ja, pra askush nuk zbriti ne aeropotin e Frankfurtit me daten 20 as 21, nga ata qe percjellin njoftime fiktive` per ti rritur namin vetes nen emrin e njefare lshb-je...
Ashtuqe nuk u zhvillua asnje mbledhje e ngjashme ne asnje prej atyre vendeve, por te tera ishin percjellje dezinformimesh nga servile te njefare lloje antinjeriu, qe lufton realitetin cdo dite si ne emigracionin shqipetare e kudo qe te munden, duke e perlyer me mashtrime e servilizma klanore partiake e fetare deri dhe autoritein e emrin e kombit Shqipetare!

As ne Itali nuk eshte mbajtur asnje lloje takimi i mirfillte zyrtare i lshb-se, por thjeshte ne nje vizite private ne shtepine e nje emigrantje shqipetare i ashtuquajturi kryetari i lshb-eja, u prit ne nje darke familjare... dhe ate darke familjare e quajne mbledhje te lsh-bese...lshb-eistat!

Dezinformimet dhe shpejtesia e tyre...

Dikur ka qene shume e veshtire per te bere publike dezinfomacione te tilla, te prodhuara nga rrenacake qe vuajten historikisht te duken, te jene ne krye edhe pse spaten kurre asnje vlere e virtyt te vertete shqipetare, edhe pse sditen dhe as nuk dine, por mjerisht as nuk po duan te mesojne se jane bij te gjakut Shqipetare, te manipuluar nga mentaliteti turkoshak i pushtimit osman, qe se pari duhet te clirojne vetveten nga ajo semundje e atij mentaliteti e mbasandej te pretendojne dhe te zgjedhin nese duan te jene dikushi apo kurrkushi!

Mirpo sot me kohen celulare, digitale e teknika qe i perdorin flligesisht deri edhe karafillaket-sherbetore te tyre te paguar, percillet dezinformimi ne te qindetat e sekondes, ku brenda nje dite, brenda nje ore shkruhet nga shkarravitesit, nga gazetarucet pseudogazetare e psudonjerez, se sikur "iks ypsiloni" i vetquajtur president i nje shoqate inekzistente, shoqate pa anetare dhe pa kryesi zyrtare, por me miratim te vetem te nje grupi klaneistesh, te disa sehirxhinjeve te blere per te bere zhurme mbledhjesh e deri dhe te gatshem per tu rrahur e per tu vrare me vllezerit shqipetare, sidomos kundershtare te rrebte deri ne cmendi ndaj shqipetarve nga Shqiperia zyrtare... Ata shkruajne lajme per mbledhje te pa bera duke i hiperbolizuar deri ne permasa botrore...ne nje kohe qe ato lloj mbledhjesh apo takimesh nuk u realizuan ne asnje prej vendeve te trumbetuara prej tyre, as ne Turqi, as ne Mal te zi, as ne Maqedoni, as ne Prishtine, as ne Gjermani por as dhe ne Itali,
asnjera nuk u realizua si mbledhje zyrtare para kongresit, e aq me pak me permasa 200 vetshe qe ata aq here trumbetuan rrejshem!

Deshtim i parapare

Ishte parapare deshtimi total i asaje fare lshb-je, e cila ishte krijuar nga ai grup krahinore shqiptaresh nga Kosova, te cilet ne ate kohe kur e krijuan nuk pranuan asnje shqipetare te ndonje krahine tjeter, pasi i trembeshin humbjes se posteve kryesore qe enderronin ti mbanin perjetesisht!

Mbas krijimit kishin vrapuar te benin nje Kongres, pikerisht ne Prizeren, gjoja per te i dhene ngjyra te vazhdimesive te kongreseve kombetare.
Me zor te madh, duke u lutur miqeve e shokeve, duke thirrur njerez edhe nga udhet e rastit, deri dhe duke hequr nxenes e studenta nga mesimet, sic bejne rendomte pushtetet e sistemeve diktatoriale, ata kishin arrite te mbushnin nje salle dhe perpara vetes, perpara tribunes ku qendronin ngjeshur kishin vene nje grup folklorik qe hidhte kenge e valle tipike ciftelie e sharkije; thua se kombi shqipetare „aty e ka shpirtin e kultures dhe te artit muzikor“...

Ndersa mbaroje ai kongres i pare me aq premtime e pompozitete allashqiptarhance, te tere rane ne gjume per vite me radhe, pa u marre me asnje lloj aktiviteti atdhetare shqipetare ne sherbim te kombit apo ngjarjeve aktuale, e aq me pak ne lidhje te ndihmes e komunikimin me emigracionin, por thjeshte futen veshet ne lesh dhe iu perveshen bizneseve te tyre per te vene para perseri, qe te benin vetem kongrese boshe, nese ata mund te quhen kongrese...!

Zgjimi nga gjumi per te dale serish ne nje Shou te ri medial...duke e vetquajtur veten „kongresmene“!

Ne pranveren e vitit 2007 u zgjuan nga gjumi i gjate dopio-polar dhe filluan te therrasin me te madhe mbledhje e takime, ku e realizuan nje te tille pikerisht ne Lezhe, gjithnje me ate qellimin qe te krahasonin vetveten me ata burra te medhenje te Kombit qe realizuan ne vitin 1444 Kuvendin e Lezhes, kur Gjergj Kastrioti realizoje bashkimin e Principatave Shqipetare ne luften kunder osmanllinjeve!

Por fatmiresisht, jo ata lshb-sita me ate mbledhje, por asnje lloje mbledhje tjeter apo kongresi ne historine e shqipetarve nuk ka arrite dhe sdo te arrije kurre, si dhe kurre mos e arrifte qe te realizohet me mire se sa e ka realizuar Gjergj Kastriot` Kuvendin historik te Lezhes!

Them keshtu sepse, ndryshe do te na shuhej nje nder pjeset me te bukura dhe me madheshtore e historise tone kombetare shqipetare, do te na shuhej nje rifillim i nje rilindje te re te koheve Iliro-shqipetare!

E qe te i ngjajne atij Kuvendi, mbledhjet e sotme bashibozuke… dhe qe te quhen *Kuvende Shqipetare*, duhen organizuar nga burra e gra te verteta shqipetare e jo nga hipokrite qe shajne njeri tjetrin dhe te tjeret mbrapa kraheve, jo nga tinzare qe sulmojne tinezisht bashkvllezerit e vet, jo nga vrases qe shkojne neper mbledhje te armatosur e te pregatitur per te rrahur apo vrare ata qe i kritikojne!
Pra aso Kuvendesh shqipetare` organizohen jo nga burreca goje ndyre qe me fjalet e sjelljet e tyre banale injorojne njerzit e artit dhe te kultures shqipetare duke i ofenduar para mbledhjeve, sic beri kryesia lshb-se ne Tirane, jo koke trashe injorante qe duan te bejne ligjin neper mbledhje duke kercyer mbi tavolina apo duke u gjuajtur me sende te tjera...!

Me mendesi te tilla mburravece, fodulle, injoruese, me mentalitete turkoshake pro osmane, arriten qe para kongresit te Tiranes te e largojne kritiken duke mos e degjuar, duke mos ndrequr asgje ne gjithe fodullellekun e tyre. Dhe neper udhen qe ua hapi servilizmi pseudogazetaresk i ndonje gazetari qe vuan te fitoje dicka me shume materialisht se sa gje tjeter, ata depertuan deri ne kryqytetin e Shqiperise duke pretenduar se po bejne nje kongres.

Depertimi drejt Tiranes... dhe injorimi qe psuan nga opinioni shqipetare dhe mediat ne pergjithesi, si dhe nga Intelektualizmi Kryeqytetas apo Institucionet e Kultures dhe te Shkences se Shqiperise...

Depertuan duke i bere vetvetes nje jehone boshe, per arritje qe nuk u arriten asnjehere, per realizime inekzistente, per gjoja harmoni, per gjoja e bashkim zemrash shqipetare, ne nje kohe kur mbeten vetem me vetveten, me klanin e tyre te ngushte te nje rrethi me mentalitete turkoshake. Ku per ta, simbas fjaleve te tyre ne letrat e shumta apo intervistat e tyre, per ta paskerka me shume vlera pushtimi osman se sa kombi shqipetare, e se sa europa e cila investon miliarda dollare cdo vit per ringritjen nga nje shkaterrim shekullore te shkaktuar nga mediokrriteti, injoranca e drejtuesve shqipetare dekade pas dekade te cilet injoruan perkrahjen europiane qe para nje shekulli, duke i derguar europes letra arabisht, duke e mashtruar europen se sikur ajo krahine e kombit shqipetare, Kosova, sikur ishte dhe deshironte te jete pjese e perandorise se osmanise...se kalbur qe po ngordhte ne Bosfor...!

Ndersa Europa atehere me shume te drejte u dha pergjigje atyre letrave arabishte te disa klaneve shqiptaro-osmane, ku u tha qarte se: Europa nuk njihte ndonje krahine shqipetare qe te fliste arabisht apo te shkruante arabisht...!

***
Mirpo per cfare ndodhi ne Tirane tashme u pa pak a shume ne ato lajme televizive te ndonje kanali qe beri publike lajme te thata per ndonje shperblim qe mori..., sic dhe u muar vesh nga lajmet qe dhane pjesmarres qe e braktisen ate kongres...,
Por nepermjet disa pyetjeve rreth pikave kulmore ku duket qarte deshtimi ne Tirane, ndoshta shqipetaret e vertete qe sigurisht jane shumice, do ta kuptojne qarte qe e tera sishte gje tjeter vecse nje loje qesharake e nje turme qe vuante te hynte ne Tirane e te krijonte nje Shou qesharak me disa pseudokongresmene?!

-A shpetuan tavolinat e te ashtuquajtures "Konference shtypi" pa u thyer gjate ngaterresave qe paten kryetaret e shumte, presidentet e shumte te lshb-ese me njeri tjetrin e kunder njeri tjeterit?
Nuk dihet, por nje gje u pa nga pjesmarrsit, kur njeri nga anetaret e kryesise gjuajti me nje valixhe te ti personale pergjate tavolines ku ishin ulur dhe kercnoje hapur se nese nuk do behej sic thoshte ai, do te shkatrronte cdo gje!
Mbase ne ate valixhe mbante celsin sekret te ndonje butoni...ashtu qe iu afruan te tere me lutje derisa e binden qe te tere do ti bindeshin ati...edhe pse ai nuk i bindej askujt!

-A shpetuan tavolinat e tribunes se pallatit te kongreseve pa u thyer kur ata shtynin njeri tjetrin per te dale ne tribune sa me shume veta?

Thone se shpetuan pa u thyer, por shikimet e egra me urrejtje te hapur ne syte e zgurdulluar te atyre qe kishin zene tribunen, te cilet u cfaqen ne nje ekran televizori si grimce e nje rreklame te paguar shtrenjte prej disa te vuajturish per tu dukur. Pamje te cilat flisnin qarte qe ata njerez ne tribune kishin zene vend dhunshem, pa i votuar askush, por ishin ulur ngjeshur sic kishin ardhur te percaktuar ne liste qe nga Kosova.

-A u knaqen klaneistet e lshb-se me zaptimin e salles se pallatit te kongreseve per gjysem dite edhe pse sic propoganduan gjoja e paten paguar 15 mije Euro per dy dite?

Sigurisht qe do te jene knaqur aq sa cmund te knaqet padituria e atyre qe mendojne se Shqiperia dhe Kosova apo emigracioni shqipetare nuk ka njerez te tjere me te mencur se ata, me te zotet se ata, me me kulture se ata, me me shkolle se sa ata, me me detyra dhe misione Humane e Njerzore apo Shtetrore se sa ata!

Ashtu qe sigurisht per 5 ore ne ate salle te terve u eshte dukur vetja „mbreter te kombit“, biles mund te thuhet qarte se e kane ndjere veten Sulltane e sulltanesha qe erdhen nga Kosova per te sunduar ne pallatin e kongreseve per 5 ore rrjesht, ku detyruan shume pjesmarres qe te heshtin, te mos guxojne te flasin, si dhe detyruan ca te tjere artiste qe nuk e duronin dot arrogancen injornate e atyre sjelljeve, i detyruan qe te dalin jashte asaje salle, biles detyruan dhe disa artiste dhe poete qe ta braktisin ate salle…!
E tere ajo situate ne ate kongres dukej ne syte e Tribunisteve qe shikonin si te zgurdulluar me nje urrejtje te dukshme...ndersa nje dore e mbanin shpesh poshte tavolines...!

-A mund gjeten ndonje njeri udheve te Tiranes per te mbushur ndopak sallen 2 500 vendshe ne nje kohe kur ata nuk siguruan dot as ardhjen e 200 veteve ne ate salle, ku sic pretendonin ata, gjoja kishin ftuar delegate nga emigracioni i 23 shteteve te botes!

Jo nuk mund gjeten shume, pasi ata i kerkonin ja me origjine te hershme turke, ja me shkolle hoxhe, ja me i fare lidhje miqesore me krenet e lshb-ese...por thone se nja 200 vete i mblodhen aty rreth universiteteve, ca studenta nga Kosova, ku disa i veshen me bluza te kuqe e ca te tjere i lane tek dera si bodigarda. Ndersa disa prej tyre kerkonin neper salle me ca fotografi neper duar, kerkonin te gjenin disa persona qe dukej se donin ti nxirrnin jashte salles me zor…!

Thane qe erdhen emigrante nga 23 shtete, thane qe lshb-eja po arrinte ate qe nuk e kishte arritur qeveria e shqiperise...!
Sa qesharake ne llojin e vet ai krahasim, ku lshb-ja krahason veten me nje qeveri te tere, me forcen dhe aktivitetin e saje, me shtetin zyrtare Shqipetare me Shqiperine!
Sa qesharake por aq edhe ogurzeze ishte ai krahasim, pasi dihet se kush jane ata xhvleftesues te tille te shtetit Shqipetare, dhe kujt i sherbejne!

Por per ate krahasim banal, me duhet te theksoj qe:
Sado qe te kete korrupsion ne Shqiperi, sado qe te kete mangesi ne politike, politika e Shqiperise eshte shume e fuqishme dhe mjaft elegante si ne arenen nderkombetare dhe kombetare, gje qe do te thote qe asnje shoqate apo grupacion, asnje individ apo klan fetare apo partiak, nuk mundet kurre qe te kete forcen e qeverise se Shqiperise zyrtare, nuk mundet kurre qe te gezoje autoritetin dhe nderin e saje, nuk mundet kurre qe ta rrezoje autoritetin e saje me asnje fyerje qe i behet, pasi eshte nje qeveri qe ne raste delikate per shtetin, gjen mbeshtetjen mbare popullore, ku klaniste apo grupacione qe shprehen kunder qeverise apo shtetit zyrtare Shqipetare, ikun nga Shqiperia si zvarranike me bisht nder shale, qofshin ata te cdo rangu pasurie apo hipokrizie si antishqipetare!

***

Ndersa kthehmi tek delegatet e gjoja 23 vendeve te botes te ardhur nga emigracioni, gje qe ne te vertete delegatet nga emigracioni u injoruan disa muaj perpara se te vinte data e kongresit, ashtu qe jo 23 shtete, por as nga 5 shtete nuk kane arrite delegate te mirfillte te ftuar zyrtarisht nga lshb-eja. Ashtu qe ai sllogan per gjoja bashkimin e shqipetarve nga 23 vende, bije poshte si nje mburrje per te fyer Shqiperine dhe qeverine e Shqiperise…duke e krahasuar me gjoja te ashtuquajturen arritje te lshb-se.

Perse nuk erdhen ata delegate, perse e injoruan lshb-ene?

Ata nuk erdhen sepse lshb-ja i injoroje si njerez dhe si aktiviste atdhetare duke ua mohuar me se nje here cdo vlere te punes se tyre ne meigracion, si dhe duke i fyer me se nje here me fjalet e krahasimet banale te gjoja arritjeve te kryesise, te cilet mburreshin duke u shitur mend emigranteve me gradat e tyre e gjoja profesorlliqet e tyre…!

Ka patur raste kur ne letrat e pa pergjegjeshme te asaje kryesise jane lexuar edhe fjale sikur “Diaspore eshte edhe Shteti Shqipetare edhe Kosova…”
Letra te tilla me fjale qe mohojne kombin, mohojne atdheun ame, mohojne Kosoven duke i konsideruar thjeshte si Diaspore=fare e tretur (greqisht), jane te ruajtura ne arkiva te posacme te veprimtarve Shqipetare ne emigracion, ku konsiderohen si letrat me te zeza antishqipetare te disa anetarve te kryesise se LSHB-se, te cilet derguan letra ne emer te Lshb-se…!

-Studentat kosovare qe ndjekun studimet ne Tirane dhe i veshen me bluza ngjyre "gjaku" duke i perdorur si bodigarde, si ndihen sot, a do ta kujtojne gjithe jeten e tyre ate paraqitje qesharake; duke krijuar ate mure, ku dukej sikur ata ishin ne gadishmeri per dhune kunder ndonje kritiku te rrebte, kur ata qendronin si statuja per te siguruar tribunistat?

Urojme qe ata studente te ndergjegjesohen dhe te mos behen me vegla te ngjashme te askujte, si dhe te mos e harrojne kurre ate paraqitje arrogante si bodigarde ne sallen e kongreseve ku me shume se asgje paraqiten force fizike kunder ndonje artisti apo atistje poete Shqipetare te Shqiperise, te ardhur nga emigracioni, te cilet nga ai presion i gjithanshme i nje klani kosovaresk e braktisen ate salle te te ashtuquajturit kongres!

-Valle ne cilat kongrese apo mbledhje jane perdorur studentet per te krijuar mure midis tribunes e pjesmarresve ne salle?

Kurre` ne asnje kongres as ne kohen e diktaturave, por mendesia turkoshake e atij klani e realizoje nje paraqitje arrogante mu ne qender te Shqiperise, duke perfituar nga zemergjersia e atdheut ame, duke perfituar nga miresia e Tiranasve te cilet ja hapin deren dhe zemren cdo kujte!
Por Tiranasit le ta marrin vesh se cfare ka ndodhur ne ate pseudokongres, dhe te mos ja hapin dyert e sallave cdo pseudoshqipetari qe vjen ne Tirane te demostroje force e dhune fjalesh duke kercnuar deri dhe me dhune fiszike…duke kercnuar neper fjalimet e tyre deri edhe ekzistencen e shtetit zyrtare Shqipetare!

-Injorimi qe u beri ne pergjithesi politika e Tiranes si dhe trupi diplomatik i huaj, si iu duket Lshb-istave sot, te cilet gjoja donin te bashkonin zemrat shqipetare, ndersa nuk ishin te bashkuar vete as si kryesi por as si kosovare, si ju duket valle sot?

Sigurisht qe askush nuk do ti perkrahte klane te tilla te cilat dolen sheshit me pikpamje antieuropiane dhe pro osmane, pikerisht ne fazen kur Kosova qendron ne qender te vemendjes Europiane si pjese e saje per ti dhene pamvaresine qe kerkon, ashtu qe injorimi qe iu be lshb-se si nga politika e Shqiperise por dhe nga ambasadat e huaja ishte shume me vend, injorim qe tashme merre permasat e duhura per te mos u perfilluar me` klane pseudoshoqatash te tilla!
Injorim qe filloje drejt per drejt nga ajo salle ku artiste shqipetare, krijues poete e braktisen ate mbledhje klanore…!
***
Nje Referat ku ne te duken qarte togje fjalish te tera kunder euorpes, kunder Shqiperise, ndersa togje te tera fjalishe pro kohes otomane...po percillet shpesh ne internet, si gjoja sukses i lshb-se...

-Sic duket Referueist kryesore nuk i duket deshtim ai referat, edhe pse ai endrroje qe te mbaje nje referat "madheshtore" duke shpresuar se do ta degjonte Tirana, Shqiperia, politika, apo mediat shqipetare, ne nje kohe kur referati i ti nuk u transmetua ne asnje nga televizionet shqipetare, dhe fatmiresisht nuk e degjoje askush, sepse askush ska nevoje sot te degjoje ethesite qe vuajne te rindajne Shqiperine nga europa duke ja bashkangjitur fanatizmit te xhonturqeve me te ri qe kontribuojne ne ringjalljen e perandorise osmane me shume se edhe vete turqit!

Pikerisht ne ate Referat lexohen qarte nota te theksuara pro ish perandorise osmane, ku letrat qe xhonturqit prizerenas qe ne vitet 1870 e deri ne vitet 1914 i kane derguar ne shume vende te europes, si vendime per kalimin Krahines se Kosoves ne gjirin e perandorise osmane, ato letra te cilat perderisa nuk konsiderohen si faje ndaj kombit te atyre psudoshqipetarve te asaje kohe, si ai referues dhe duartrokitesit e ti, sigurisht qe i quajn letra me vend. Ndersa perseritet disa here ngrakesa e nje faji per Europen, edhe pse Prizereni, Kosova ka derguar letrat te shkruara ne gjuhen Arabe tek fuqite e medha ku nuk e ka identifikuar asnjehere Dardanine, Kosven si shqipetare por si osmane?!

E ato letra jane shkruar arabisht nga pseudoshqipetaret, pikerisht ne ate kohe kur shkruanin gjuhen shqipe aq bukur vete Ndre Mjeda, Gjergj Fishta, Shtjefen Gjecovi, Aleksander Stavre Drenova, Kostandin Kristoforidhi, Jeronim De Rada e shume e shume te tjere, te cilet ne ato kohe, jane lene anash nga fondametalistet otomane dhe ne vend qe te shkruhej shqip ata shkruanin ne arabisht, ne gjuhen e otomanve…

Sigurisht qe ai duke kujtuar se po flet per historine, rihapi edhe nje here qellimet e perandorise osmane, jo vetem per mbajtjen nen administrimin e vet te trojeve shqipetare, por edhe te vete europes, duke ja kujtuar edhe nje here europes, se nje pjese e kosovarve me mantalitet osman, me mentalitet xhonturqish, vazhdojne ta injorojne europen, kulturen e saje, ndikimin e saje, per te ndihmuar shqipetaret qe ne kohe te Gjergj Kastriotit, qe atehere kur shqipetaret e osmanizuar, ata qe tradhetuan edhe Gjergj Kastriotin, i sherbeinin asaje perandorie dhe cdo komunikim me europen, ne luften per tu ndare prej saje e benin me letra ne arabisht, gjuha e atehereshme e osmanve...?!

Ndersa shembulli i shqiptarve te vertete ishte vete Gjergj Kastrioti i cili dhe te nipin e ti, tradhetare te kombit` Hamza Kastriotin, e denoje si tradhetare pese shekuj me pare!

Fjalet e ati Referati se "Shqiperia pa Kosoven nuk mund te jete Shqiperi" ishin sa ndjellakqija, por aq dhe te rrezikshme per Shqiperine zyrtare, shtet i cili po te mos kishte luftuar per te mbrojtur pamvaresine e vet, per te ruajtur kufinjte zyrtare qe i fitoje me gjakun e derdhur kunder cdo pushtuesi, sigurisht qe as ata referues nuk do te kishin pase fatin qe te flisnin me kurre gjuhen e nenes!

Por fale Atdheut tone Shqiperise, fale atyre burrave e grave atdhetare shqipetare te rilindjes Kombetare, Fale At Gjergj Fishtes i cili ne Kongresin e Manastirit rrezoije argumentueshem alfabetin Arab te xhonturqeve si dhe ate grek te cilet po ngulmonin te lulezonin ne kombin tone, dhe vendosi alfabetin e gjuhes Ilire-Shqipetare si baze e alfabetit Latin dhe e gjuheve te Europes mbare…!
Njekohesisht fale 300 arismtarve te pare qe shkuan vullnetarisht ne vitin 1940 ne trojet shqipetare ne Dardani, per te hapur shkollat shqipe dhe per te zhvilluar gjuhen amtare, sigurisht qe as ai referues vete apo ata te vuajtur per tu dukur neper mbledhje pa arritur asgje por vetem duke share europen e duke lavderuar perandorine otomane, sigurisht qe as ata nuk do te kishin patur fatin e mire qe ta flinsin as ta shkruanin me gjuhen e nenes, edhe pse mentaliteti i tyre anon dukshem ne kohen osmane...!

Por duhet ta dine ata lloj referentesh bashke me cdo adhurues te osmanizmave dhe te jene te bindur se:

Shqiperia ka qene Shqiperi dhe do te jete pergjithmone Shqiperi, sado qe te kete xhonturq te ri apo te vjeter ne trojet jashte kufinjeve te Shqiperise zyrtare, apo ne radhet e kryesise te cdo shoqate, te cilet sa here duan te marrin shperblime nga eproret e tyre ne qendrat fanatike antieuropiane…e vene ne diskutim deri dhe ekzistencen e Shtetit Shqipetare!

Shqiperia do te jete Shqiperi sepse ne Shqiperi ska patur kurre simpati osmane per te osmanizuar Shqiperine!
Nga Shqiperia nuk i eshte derguar kurre ndonje leter e shkruar ne arabisht dhe as ne gjuhe te tjere, asnje vendi ne bote, me fjale per bashkim me perandorine osmane, sic kane bere xhonturqit e Kosoves apo sic endrrojne sot syresh te tille neper disa territore etnike Shqipetare!

Referueist kryesore i cili theksoje se „Shqiperia pa Koosven nuk do te jete Shqiperi“, duhet te ja kujtojme se ne luften cfarosese qe psoje populli Dardan ne vitin 1998-1999, po te mos ishte Shqiperia Shqiperi, sigurisht qe nje milion Dardane qe gjeten strehe e vater e zemer te ngrohte ne atdheun ame, nuk do te ishin me fare te gjalle sot, por do te ishin zhdukur nga makineria serbe pa mundur qe te shpetonin.

Mirpo fati i keq i kombit shqipetare ka bere qe ne trojet shqipetare te marrura me lufte e dhune, ka pase kohe mbas kohe pseudokrere shqipetare qe kane ngrene buken e armikut dhe kane marre rrogat e armikut, biles jane paguar aq majme saqe kane punuar per te ja shti ne dore pushtuesve edhe Shqiperine zyrtare...!

Duke e lene ate referat menjeane ashtu sic e lane dhe mediat shqipetare, pasi dukej qarte ne cdo shumefaqe te ti se me shume kishte antipati ndaj europes dhe ndaj Shqiperise zyrtare se sa ndaj pushtuesve osmane aüpo serbe..., kujtoj per lexuesin shqipetare e sidomos per emigrantet shqipetare se as referusi kryesore i lshb-se, por asnje nga ajo kryesi nuk e permendi fare emigracionin shqipetare, ose te ashtuquajturen prej tyre "Dhiasporen" "faren e humbur"!

Shkeputja me emigracionin shqipetare, solli deshtimin e radhes, deshtimin perfundimtare te te ashtuquajtures lshb-e!

Sigurisht qe LSHB-ja nuk do te mundet ta sqaroje asnjehere se pse nuk e zuri ne goje emigracionin shqipetare, ne nje kohe kur para kongresit fjalen "diaspore", e shkruanin si kryefjale te qellimeve te tyre per gjoja bashkim zemrash, ata qe ne ate kongres shkaterruan zemra, percane edhe ate grup te vogel qe u afrua prane asaje lshb-eje?!

Shkeputjen me e migracionin lshb-eistet e kane filluar vite me pare, qe kur ata nuk kane bere me asnje takim real ne emigracion, qe kur ata mbas kongresist te tyre te pare ne Prizeren moren ato te ashtuqautura poste dhe sdonin me kontakt me asnje njeri tjeter, sepse u trembeshin ballafaqimeve, mbledhjeve me njerez qe ata nuk i njihnin, nuk i mbanin dot nen kontroll, nuk mund ti sundonin dot qe ata te mos i kritikonin…!

Ajo shkeputje ka bere qe shume Shqipetare te devotshem, te cilet kane marre pjese ne mbledhjen e pare ne Mynih kur u krijua, jane distancuar duke mos e pranuar dhe duke mos e njohur me lshb-ne si shoqate as lidhje apo cka pretendon, duke mos ja njohur asnje te drejte qe te flase ne emer te tyre apo te shqipetarve ne tersi!

Braktisja e kongresit ne Tirane nga artiste dhe poete, eshte shenje e qarte e deshtimit total te LSHB-se!

Ne Kongres ne Tirane, pasi ofendimet dhe shperfillja ndaj delegateve kishin arritur kulmin, kur nuk u mbajt fare as Raport i drejtuesit te lshb-se, por u shpernda si fletushke neper delegate, atehere nga salla u ngriten dhe dolen jashte ata qe nuk pajtoheshin me arrogancen, fyrjet e shperfilljet qe u bene ndaj delegatve!

Drejtuesit e lshb-se nuk jane ne gjendje kurre qe te spjegojne se pse e braktisen te ashtuquajturin kongres, kengetarje dhe artistja Shqipetaro Gjermane, Alida Hsiku, ardhur nga Gjermania?
Perse e braktisi ate kongres Poeti Gezim Peshkepia ardhur nga Gjermania?
Perse e braktisi ate kongres Poetja Mardena Kelmendi ardhur nga Italia?
Perse e braktisen ate kongres shume te tjere, sidomos shqipetaret e Shqiperise zyrtare!

Lshb-istet nuk jane ne gjendje te sqarojne me asgje, as vetveten apo servilet e tyre te paguar, se pse ata deshtuan ne te gjitha anet, tashme edhe si individe duke mos qene me fare te besueshm as te degjueshem jo vetem ne salla kongresesh, por as ne mjedise te thjeshta shqipetare, pasi dominoje dukshem tendenca dhe realizimi i nje percarje midis shqipetareve.
***
Deklerata ne televizion...pretendimet per te u bere politikane ne parlamentet e Shqiperise e te Kosoves...!

Lshb-eistet deklaruan ne TVSH ne nje interviste te shkurter, ku as koha te merrnin fryme nuk u mjaftoje, pasi edhe gazetaret e atij Televizioni e kishin pare mire qe belbzanuke te tille nuk ja vlente te u kushtoje kohe as vemendje, ndersa i ashtu quajturi "president" tha se pretendonte te merrte pjese edhe ne politike me lshb-ene dhe se endrronte te kishte dhe deputete ne parlamentin e Kosoves e te Shqiperrise, pasi endrronte qe bente lshb-ne parti te ti private…,edhe pse ajo ska asnje lidhje zyrtare me asnje shqipetare ne bote por as me Shqiperine apo Kosoven zyrtare.

Por cfare nuk ndodh sot ne politikat e mbrapshta ku cdo gje shitet e blihet lehte...e pse jo kur vlerat e politikes jane banalizuar deri dhe me shitje e blerje votash...mundet qe nje dite te shihen si politikane edhe tregtare qe munden te blejne vota…me para cmimesh e mashtrimesh te zeza…edhe pse skane as kulturen dhe as ngritjen e nevojshme njerzore e intelektuale!

Them keshtu sepse:
Shqipetaret e vertete nuk mashtrojne, nuk priren nga grindjet, sharjet ndaj te ftuarve ne mbledhje, nuk priren pas mentaliteteve osmane, pas xhonturqizmave, pas atyre qe ne fjalimet apo intervistat e tyre sulmojne europen duke lavderuar perandorine osmane...!

Ndersa dalin shume pyetje per ate lshb-e, pyetje qe sjane ne gjendje te ua japin kurre pergjigje, sepse nuk ishin ne gjendje as te mbajne nje raport pune te tyre e jo me te ndigjojne pyetje apo te japin pergjigje. Ata nuk dhane asnjehere pergjigje as sqarime per asnje veprim apo qellim te tyre, per te cilat paguan aq shume para nga buxhetet e fsheta e te pa deklaruara te lshb-ese.

Por tashme del qarte qe simbas referateve te tyre, ata thjeshte paskan patur si qellim qe te dukeshin pak ne kryeqytetin e Shqiperise, te benin nje si shou duke e emruar si gjoja kongres, dhe kryesorja per ta paska qene qe ata te arrinin te shanin Europen ne Tirane dhe te lavderonin kohen e pereandorise osmane pikerisht ne Tirane, qe simbas tyre u paskerka prishur pune europa se ata do te kishin qene me mire me osmanllinjte se sa me europen!
***
Askush prej tyre nuk ishte ne gjendje te jepnte ndonje deklerate se cfare u arrit ne ate kongres, cfare detyrash dolen, cfare u zgjodh e kush u zgjodh, kush nuk u erdhi nga te ftuarit dhe pse nuk erdhen?!
Ata nuk jane ne gjendje te tregojne asgje sepse nuk ishin ne gjendje te mbanin asnje raport pune ne ate kongres, sepse nuk kishin bere asnje pune, asnje takim, por kishin mashtruar vetveten gjate si dhe kishin mashtruar ata shqipetare qe u kishin vajtur pas, te cilet duke deshiruar te benin dicka per atdheun, u afruan prane tyre.
Por njekohesisht u larguan te zhgenjyer prej tyre, duke ndjere keqardhje per masen e madhe te shqipetareve te vertete te cilet shpesh lendohen e ndjejne dhembje per kombin kur klaniste te tille flasin ne emer te kombit!
***
Spo merrem me gjate kesaje radhe me mashtrime per takime qe nuk u bene kurre, per takime qe u prodhuan nepermjet celularve duke mashtruar nje gazetare ne Tirane e duke i thene atij ne telefon se gjoja jane ne Turqi duke bere mbledhje te lsh-bese, apo ne Gjermani, etj, ne nje kohe kur ata frymonin pa adresse, duke prodhuar mashtrime te cdo lloji e duke i quajtur ato si mbledhje te lshb-bese!
Ndersa ai gazetare duke i besuar fjaleve dredharake te tyre ne telefona, botoje lajme te genjeshterta, pa pare asgje vete me sy dhe pa perjetuar asnje mbledhje apo takim te tyrin!
Gje qe nuk perputhet aspak me ligjet dhe rregullat e informacionit Medial!

Nuk i beri askujte pershtypje shkuarja ne Tirane e shume fytyrave te pa para ndonjehere ne asnje aktivitet kombetare shqipetare, biles aq ngjeshur kishin zene qendren e tribunes, sa ta thoshte mendja se do te ngjiteshin me njeri tjetrin.
Dikujt i dridhj goja kur fliste, dikujt i kishin mbetur syte ne kameren televizive pasi i dukej vetja per here te pare si "Miss bukuria" dhe endrronte se gjithe Shqiperia vec aty e kishte shikmin...

Ndersa ca te tjere kerkonin me sy deren e daljes, sapo te kerciste karrika apo grushti i „trimave„ qe kishin ardhur nga Kosova ti „tregonin“ Shqiperise se si beheshin kongrese pa kongresmen, kongrese te nje shoqate pa anetare fare, kongrese te nje shoqate qe kryetari i saje u lutej njerzve te Shqiperise qe te shkonin e te ia mbushnin sallen…
Shoqate qe i kishte mbledhur mik mbas miku e shok mbas shoku ata pjesmarres, ku shumica kishin ardhur me qellim edhe per tu rrahur me ndokend qe do te guxonte te kritikonte...kryesine!

Injorim te dukeshem u beri Tirana zyrtare atyre pseudokongresmenve te nje shoqate pa anetare zyrtare dhe mjerisht me mentalitete antieuropiane dhe pro osmane...!

Injorimi arriti kulmin e vet, kur thjeshte Shqiperia, Tirana, e la ate turme te etur per mbledhje e per dukje, ate turme te vuajturisht per te dale ne televizinone e gazeta si gjoja atdhetare, i la duke i injoruar totalisht me mos pjesmarrje, me mosperkrahje, me mos interesim, sic behet gjithmone dhe qe ashtu duhet te behet ndaj atyre qe nuk kane ne vetvete asgje te mire, asgje miqesore, asgje vllazerore, asgje qe ka lidhje me kulturen dhe te verteten shqipetare, e aq me pak me bashkimin e zemrave. Pasi ata cfaqen urrjetje te hapur deri dhe ndaj delegateve artiste e poete Shqipetare te Shqiperise, te cilet u detyruan te braktisn sallen e atij pseudokongresi!

***
Shoqata te tilla si lsh-beja mbijne cdo dite jo vetem ne trojet shqipetare, por mjerisht edhe ne emigracion, sa here qe ndonje pseudotregtare ben ca para me rritje cmimesh e rritje mashtrimesh... dhe arrin te regjistroje ndonje shoqate pseduoatdhetare, ku mjerisht neper belbezimet e tyre ata kane goje te flasin per atdheun, duke share europen e duke lavedruar kohen e osmanve!

***
Te kthejme syte dhe vemendjen nga parimet baze kombetare shqipetare duke i injoruar simptite osmane apo urrejtesit e europes!

Nuk mbetet gje tjeter vecse te u thuhet shqipetarve te ndershem te cilet jane shumice kudo ne bote dhe ne trojet tona etnike, si dhe ne Shqiperine zyrtare, te u thuhet qe ta distancojne veten nga pseudo shoqata te tilla, pseudoatdhetare te ngjashem, dhe te perkrahin parimet baze te kombit shqipetare te cilat kane qene dhe jane e do te jene moto kombetare e identitetit tone si Shqipetare.
Ea to jane:
Besa, Burreria, Atdhedashuria, Nderi dhe Devotshmerine shqipetare me njeri tjetrin, duke u larguar nga mashtruesit, nga vllavrasesit, nga tinzaret, nga servilet dhe bashkpunetoret e armiqve te kombit, te cilet shesin e blejne prej tyre cdo gje per interesa fitimi financiar, deri dhe nderin e atdheut, deri dhe duke injoruar gjuhen e kulturen tone, duke i lene anash e duke lavderuar forcen e dhunen e pushtueist osman apo serb, si dhe duke adhuruar kulturen e gjuhen e tyre!

Te distancohemi me ata lloje pseudoshqipetaresh te cilet zhvilluan tregeti e biznese te zeza fitimesh ne para e ar, duke bere tregti me armikun serb, edhe kur ata armiq e derdhnin gjakun e shqipetarve mu ne votrat shqipetare…!

E ato Parime baze te kombit Shqipetare, te jeteses dhe zhvillimit te jetes jane moto te stabilizuara nga burra e gra te verteta te kombit tone qe ne kohen e Ilirise e deri tek Gjergj Kastrioti dhe Leke Dukagjini, Histori dhe ligje Shqipetare qe jane shkruar ndritshem nga te medhenjte e penes dhe te mendimit Shqipetare si At Gjergj Fishta dhe At Shtjefen Gjecovi, gje qe nuk ka nevoje te riperseriten si gjoja krijesa te pseudoshoqatave te ngjashme qe paturpsisht i pervetesojne ato vlera e parime shqipetare, duke ja dedikuar vetes si krijime te tyre, e ne anen tjeter poshtrojne cdo bashkbisedues, cdo njeri qe i kritikon, deri dhe fyejne pjesmarresit ne mbledhje te tilla, ku ata vuajne te vetduken, te vetlavdrohen, vet-heroizohen, gje qe ne fund vetem vetperbaltohen koke e kembe!

Parimat baze te Shqipetarve dhe te mbare kombit tone nuk kane nevoje te na i kujtojne shoqata deshtake te tilla, me njerez deshtake, shoqata qe krijojne kongrese farse me fonde te zeza te pa sqaruara, e aq me pak njerez te tille nuk kane te drejte te flasin ne emrin tone si shqipetare, ne nje kohe kur ata jane me mentalitete turkoshake, qe fyejne neper salla mbledhjesh deri dhe grate shqipetare te cilat marrin mundimin te udhetojne ne udhe ndershtetrore per te mbeshtetur veprimtari te verteta atdhetare e jo fallso.

Por fatmiresisht sapo ato zonja e zotri te nderuar e shohin se mbledhje te tilla skishin asgje te perbashket me vperimtarite atdhetare, i braktisin duke u kthyer kurrizin te zhgenjyera nga ai lloj pseudoshqiptarizmi, qe fatkeqesisht me forcen e parase se zeze, arrijne qe te vene ne dispozicion te tyre edhe salla kongresesh apo televizione, qe mjerisht nuk i kontrollon dot askush perpara se te ngjane gjera te pa hijshme per kulturen e mbledhjeve apo kongreseve Shqipetare, ku as ne kohen e diktatures nuk jane fyer pjesmarresit ne salle.

Kush e administron pallatin e kongreseve?
Shteti Shqipetare duhet te tregoje me shume kujdes!

Valle a ka ndonje rregull ne Shqiperi per te mos lejuar qe ne ate pallat kongresesh te behen mbledhje ku injorhet gruaja shqipetare, ku fyhet kombi, ku lavderohen pushtuesit e kombit si osmanet etj...?!
Mos valle pritet qe ndonje dite te bashkohen edhe elemente te tjere ku jo vetem te lavderojne kohen e osmanve, por te organizojne edhe ndonje grushtshteti brenda shtetit dhe te dalin Tiranes duke thirrur kunder Shtetit?

Qeveria e shqiperise duhet qe institucioenet kryesore te shtetit te mos i leje ne dore te lire te disa biznesmenve, te cilet per te fituar para, ja lene ne dispozicion kujtdo sallen e Kongreseve apo hapsira te tjera shqipetare!

Cdo kush qe deshiron te organizoje mbledhje me permasa kongresesh ne Shqiperi, duhet qe se pari te paraqese shume kohe me pare nje platforme pune, para instituconeve kompetente te vendit, duke sqaruar detaisht se cfare do te trejatoje ajo mbledhje, si dhe te verfikohen mire ata persona se kush jane, ku kane punuar brenda apo jashte trojeve shqipetare, me cfare jane marre, cfare veprash atdhetare reale kane ata si individe, nga u vine atyre ato te ardhura per investime te tilla, bashke me udhet e bizneseve te tyre se nga i marrin ato para per te ivnestuar…dhe cfare qellimesh ka ne vetvete ajo mbledhje apo kongres!

Nuk ndodhe ne asnje vend te botes qe pallatet e kongreseve shtetrore, apo godinat zyrtare e qeveritare, te u lihen ne dispozicion grupeve apo shoqatave te thjeshta te cilat skane asnje lidhje me forumet shtetrore te vendit dhe skane dhene e nuk japin asnje kontribut te drejt perdrejte ne rrespektimin apo zbatimin e ligjeve kushtetuese te vendit ku ndodhet ajo ndretese-institucion zyrtare!

Nese qeveria e Shqiperise nuk ia ka nen kujdes institucionet e veta si pallatin e kongreseve etj, ndonje dite do te ndodhe qe nga mbledhje te ngjashme, sic ishte i ashtuquajturi kongresi i lshb-se, te ndodhin jo thjeshte braktisje te kongresit per tu shpetuar rreziqeve te ndonje kercnimi fizik, por mund te ndodhin edhe ngjarje me te renda!

Mjaft me me pseudoshoqata qe krijohen nga pleq vajtimtare, te cilet neper pseudokongrese demostrojne pikpamjet e tyre turkoshake deri ne urrjetje e percarje te hapura midis vllezerve shqipetare!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora