E diele, 18.04.2021, 12:50 AM (GMT+1)

Kulturë

Novela e forumisteve te forumit shqiptar VI

E diele, 04.06.2006, 01:00 AM


Kullaqi

...Franciss (coppola) kishte nje sahat qe priste te hynte ne internet. kishte qene sistemi shume i ngarkuar keshtu qe nuk mund te futej. epo ta haje dreqi, mendoi. kur do fillojme te marrim shembull nga shqiperia edhe ne amerikanet, se lame nam lame. i duhej patjeter te perdorte internetin ti dergonte denkut nje skenar filmi per ti dhene mendimin. kur kishte bere rumble fish kishte qene denku i pari qe i kishte thene te merrte xhevahir zenelin per aktor kryesor dhe jo ate palacon matt dillon. nuk e kishte degjuar denkun idioti dhe rumble fish ishte ai film mnedioker qe ishte vetem prej mungeses se aktit nga aktori kryesor.
nderkohe as 200 metra larg internet kafese ku franciss ishte duke pritur, ne nje restorant te porsa hapur ne mes te chikagos, te quajtur "vorri i bomit", denku me nitroshin ishin ulur ne tavoline me woodin (allen), dhe po tallnin apo s'po tallnin leshte me te ziun. -po sa here te kam thene more derzi- i thoshte nitroshi, -ne qofte se do qe filmi te kete reklame te mire, duhet te sponsorizohet nga koco&sallaku kinostudio-. -jo po une thashe te ma sponsorizonte paramount studios. kam bere shpesh here pune te mira me ta-. -ku ben pune te mira ti more- ja priti denku. -se kush te ka mbushur mendjen qe ke talent, dhe na ke care menderen 30 vjet rresht-. denku ngriti gishtin drejt qiellit, me nje pamje serioze ne fytyre dhe me nje ze solemn bertiti -talent kane parodistet e vlores!- -amen-, ia ktheu nitroshi, amen ky i ndjekur dhe nga nje amen tjeter i forte qe vinte nga tavolina ku ishin ulur sam mendez me matt damon te cilet kishin rene ne dashuri me njeri tjetrin dhe jetonin te lumtur ne nje nga vilat e denkut ne kukes. -talent ka dritero agolli- vazhdoi denku duke tundur gishtin. ne nje korr gjithe restoranti u pergjigj me nje tjeter amen. mbi te gjithe zerat shquhej zeri i pavarotit qe ishte ulur ne nje tavoline me aleksander gjoken, anita bitrin, nelly furtadon dhe victoria beckham. kishin filluar nje projekt bashke nen krahun e fuqishem te aleksander gjokes qe dukej se ishte ne qef nga te pimet. por llafi kishte dale qe donin tia fusnin victoria beckhamit sepse ishte shtuar shume ne peshe. nelly furtado kishte gjithe kohen qe i verdallosej sandrit, i perkedhelej si mace kishte arritur deri aty sa qe nje here kishte shkuar edhe me (jo pak po) steve (buschemin) te cilit sandri i kishte pas nje borxh te vjeter ne lidhje me nje muhabet droge. mirepo sandri dukej sikur kishte sy vetem per miren (koncin) qe ishte ulur ne nje tavoline tjeter bashke woody (harleson). te gjithe femrave te tjera as qe nuk iau plaste qyrret fare. edhe mira ia kishte ngul syte keq fare.
-tamam- tha nitroshi. -sidomos tani qe i eshte futur regjizures dhe kompozimit! eshte i paarritshem-. denku vazhdonte te tindte gishtin ne ajer. i prekur nga ky moment frymezues filloi te numeronte emra si myfajete lazja, skender sallaku, timo flloko e te tjere. sa here qe thoshte nje emer, restoranti buciste nga nje amen. arriti deri aty sa qe tha edhe arben imami, por pas amenit te salles nitroshi leshoi nje -aman- te keputur dhe te dy bashke me denkun filluan te qeshnin me te madhe duke treguar komplet ata qe kishin thene amen me gisht. kuptohej qarte qe po tallnin ******. arben imami ishte kot fare, por si servila qe ishin ata ne restorant kishin bertitur amen kot.
-dmth koco&sallaku kinostudio- pyeti woodi. -po pra- i tha nitroshi dhe perplasi duart i qete ne tavoline. -ik tani aman- i tha denku se ashtu eshte muhabeti-. nderkohe qe woody largohej nga tavolina duke u tundur gjithe tersellime, (sikur ta kishte zene ndonje semundje toke), nitroshi e pyeti denkun me ze te ulet. -ca muhabeti, apo e the sa per ta heq qafe-. -shiko kush eshte ulur me sandrin- tha denku duke vene doren para gojes qe mos te dallohej per cfare po flitej. -kush- pyeti nitroshi i habitur. -ti e di qe une s'mbaj mend surrate-. - eshte ajo e fotografise nitrosh, nuk te kujtohet-. -uuuuuuuuu po- ia ktheu nitroshi, -ajo rrushi. si thua te vemi ta marrim tek tavoloina jone-. -jo prit,- ja ktheu denku. -kam nje ide me te mire- tha dhe i beri me shenje kamarierit te afrohej. kamarieri nje djale i vjeter mund ta therrisnim erdhi. -po ti more kerric- i tha denku kamarierit. -ca dreqin ben kamarier ketu-. -po ja- u pergjigj kamarieri me ndrojtje, -sic e dini me pushoi zoti nitroshi nga puna- dhe beri me shenje me koke nga nitroshi. nitroshi i habitur ngriti syte per ta pare. -me fal po nuk te njof fare- ia ktheu. denku u afrua ti thoshte nitroshit dicka ne vesh. pasi degjoi mire e mire, nitroshi u kthye perseri nga kamarieri. -aaahhh po. me fal- i tha -keni apollogjite e mia me te sinqerta- dhe duke u drejtuar nga denku vazhdoi, -te thashe qe nuk mbaj mend surrate fare apo jo-. te dy ja plasen te qeshures me te madhe. -te kerkoj ndjese per kete. po ja shyqyr qe te ka dhene bono nje pune si kamarier ne kete lokalin e ri qe ka hapur- vazhdoi nitroshi dhe bashke me denkun me zorr po e mbanin te qeshuren. -po une jam bono- tha kamarieri si i zene ne faj. nitroshi me denkun nuk e mbajten dot me te qeshuren dhe ia krisen me te madhe. gati sa nuk bene ******n ne breke. -epo me fal edhe nje here- nitroshi ne mes te te qeshurash, -se duhet te kem filluar te harroj edhe emra tani-. te qeshurat u shtuan deri ne uleritje. -harrova qe ky eshte lokali im-. denku i binte tavolines me grusht i mekur nga te qeshurat. pasi u qetesuan pak, nitroshi vazhdoi. -nuk te paskam lene pa gje, apo jo denk-. flori je- ia ktheu denku qe ishte qetesuar. -degjo ketu- iu drejtua kamarierit, e shikon ate tavolinen atje, ku eshte ulur sandri? billin e asaj tavolines e paguaj une, por jo te gjithin. paguaj vetem ato qe ka marre sandri me aniten, ndersa ate qe eshte ulur ne krah te sandrit nuk e njof-. -e njof une- ia preu nitroshi. -e njef, apo e njef edhe ne sensin biblik-. edhe ne sensin biblik- pohoi nitroshi. -epo mire pra, ia paguaj edhe asaj, po lucianos nuk ia paguaj se kush e di sa ka harxhuar. ndersa poshit nuk ia paguaj per arsye principesh. shiko sa eshte bere. sikur po ben konkurence me lucianon duket. mire degjove-. -si urdheroni- u pergjigj bono dhe u largua. kamrieri i tha dicka ne vesh anites dhe ajo u nis per nga tavolina jone. -po te le me kete- i tha nitroshi...(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora