E shtune, 25.06.2022, 08:48 AM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Pse e dua dhe e vleresoj Kadri Manin?

E premte, 12.03.2010, 10:57 PM


Pse e dua dhe e vleresoj Kadri Manin?

Nga Ilir Dardani

Per te vleresuar nje njeri nuk shikoj fjalet qe gjithnje i merr era, por veprat te cilat mbesin pergjithmone.

Disa nga miqte e mi nuk jane ndjere mire kur bera nje shkrim per Kadri Manin, megjithate per mua (per mua?! – per te gjithe!) Adri Mani (e shikoni sa e lehte eshte qe emri islamo-aziatik te behet shqiptar?!) eshte Legjende e Gjalle e Shqiptarise.

Cfare ka te perbashket Mani me islamiket? Asgje tjeter pervec urrejtjes qe kane ndaj meje.

Nuk e kane kapur duke vjedhe apo duke perdhunuar, as njeri nuk ka vrare, por si burre (te rralle ishin ato kohe edhe pse sot kur ka rene serbi jane shfaqur plot!) kundershtonte regjimin diktatorial duke kerkuar drejtesi e liri. Burrat ose vriten ose burgosen nga pushtuesi. Fatmiresisht ndodhi kjo e fundit dhe pervec Manit dhe te afermeve te tij jemi me fat edhe ne qe e kemi, biles aktiv sikur eshte 30 vjecar.

A e teproi Adri Mani me ‘’protesten’’ kunder Kcires?
Sigurisht qe po. Ja futi kot pa e menduar aspak. Nje zhgarravine pa asnje vlere kadrimanore.
Dom Anton Kcira, per hir te vertetes, ka gabuar, ka thene fjale qe nuk duhej t’i thoshte, por sigurisht qe fjale te kesaj natyre shfaqen nga dhimbja dhe turpi i momentit. Kjo i ndodh cdo njeriu dhe Kcira nuk ka pse te merzitet aspak.
Aty ku shqiptari gjeti buke, shtrat e uje te ngrohte, aty shqiptari deshi te hapte varre per bukedhenesin e tij. Cili nga ju nuk e humb vetveten nga akte te tilla monstruoze?!
Thirrini mendjes perpara se bishtit t’i shtohen edhe 2 kembe dhe te perfundoni me 4, sic ka perfunduar bishtkaterkembeshi agim vuniqi.

Nese Manit, per nje arsye te forte, i ik truri per nje cast dhe thote: ‘’Te gjithe shqiptaret pa perjashtim kane bisht, si agim vuniqi’’, mos do te thote qe duhet t’i mohojme veprat e medha per nje fjale goje te pavlere?!
Meqe jemi ketu: Ka shume shqiptare me bisht, sepse nese nuk do kishte nuk do ishim keshtu ku dhe sic jemi. Nese ky bishti nuk do te ekzistonte, apo edhe nese fshihej mire flamuri i Dardanise nuk do te kishte kaq shume yje!

Pervec 2 dekada tortura e burg per kombin e tij, cfare ka per te vleresuar Adri?

Ne fund te dekades se gjashte te jetes se tij shkonte ne kafe me pensionistat e moshes se tij dhe luante domino. E? Jo jo, Mani studionte, ishte Student. Cili na qenka nje tjeter qe ne kete moshe ben vepra humane te tilla (Humanitet eshte Dija)?

Ka hequr 2 germa nga mbiemri i tij. Vetem kaq? – Pak te duket, sidomos ty qe nuk e ke burrerine as njerezine te heqesh as nje gjysem germe, sado turperues te jete emri apo mbiemri yt?!
Ky eshte mesazh i madh kombetar, te cilin shume nga kritikuesit e tij s’mund ta japin ndonjehere as ne enderra. Nese ty (lexues) te duket asgje nje minus ‘’os’’ te keshilloj qe pasi t’i kesh sjelle lopet nga kullota te shkosh ne Youtube.com sepse gjen tallava me shumice.

E kam thene edhe me pare qe: kur kemi te bejme me turp e tragjedi kombetare feja (islame) nuk edhe dicka personale.
Mani nuk eshte me osman dhe as mysliman, sepse edhe pse pak me vonese e kuptoi se gjaku i tij eshte Kastriot.
Adri Mani eshte i krishtere, sic ishin te paret tane para shpates islamo-osmane per 1500 vjet dhe sic eshte kontinenti yne.
Per hir te nje pushtimi ky Burre i Madh nuk do te mbetej larg vetvetes.

Shikoj qe e keni sulmuar e ofenduar per nje fjale goje, sic bejne bijte e bushtrave kunder shume te nderuarit Anton. Mos bini ne nivelin e tyre, ju lutem.
Anton Kcira kryqezohet per nje fjale (vetem Fjale!) te gabuar thene ne kohe te arsyeshme. Milloshevici, i menduar mire, krejt i qete, i buzeqeshur urdheronte vrasjen e femijeve tane dhe nuk eshte sulmuar ne menyre kaq monstruoze.

Propaganda islamike fshihet pas cdo ofendimi. Popullit shqiptar duket se do ja haje dreqi shpirtin nese nuk zgjohet edhe kete here. Shfrytezojne gabimin e Kcires per ta bere shqiptarin me osman se turku.

Nese shqiptaret nuk do e ndertojne kombin e tyre si kopje e kristalte e qyteterimit perendimor, atehere nuk e meritojne lirine dhe do me dhimbset dyfish gjaku i deshmoreve i derdhur kot. Me mire nen shka si shqiptar europian sesa nen Azi si shqiptaro-pakistanez. Askush nuk ka bere per kete komb ne emer te skllaverimit te tij. Liria dhe Pavaresia, fjala e fundit deshmoreve te kombit plotesohet vetem atehere kur ky komb kthen dinjitetin e humbur, kur keta njerez te ketij kombi jane qytetare te denje te qyteterimit me te perparuar ne planetin toke.


(Vota: 48 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora