E marte, 28.06.2022, 01:27 PM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Islam Osmani

E shtune, 06.03.2010, 07:58 PM


Islam Osmani

Nga Ilir Dardani

Myslimani Agim Vuniqi (Sulltan Murati) ishte ai qe beri publike nje video. Sipas nje gazete ishte nje katolik, Luigj Gjokaj (Hamza Kastrioti) per te cilin flitet  se ishte bashkepunetor i UDB-se, ai qe e kishte filmuar, njekohesisht edhe shkeputur pjese per ta nxjerre sa me skandaloz fjalimin e Kcires. Nese fjalimit i eshte hequr vetem nje ‘’si’’ na shfaqet komplet ndryshe. Imami Shaip Gerguri (Sulltan Mehmeti) eshte pjese kryesore e ketij grupi orientalo-sllav.

Te vertetat duhet te dalin per kedo sepse te gjithe meritojme te vleresohemi per aq sa jemi, por nese ka abuzime ne te semes ju qofte atyre qe abuzojne. Por te vertetat per fjale-gojesh (dhe jo per vepra kriminale) nuk na interesojne sepse kemi probleme me te medha se ‘’castin e nxitimit te nje njeriu’’. Une di mjaft te verteta te pakendeshme per Sali Berishen dhe per Bamir Topin por qe publikimi i tyre nuk eshte ne interesin kombetar. Di mjaft edhe per hoxhallare e islamike te ndryshem shqipfoles por qe as publikimi i ketyre nuk i sherben kombit. Une flas per ato qe i dine shqiptaret, qe i perjetojne cdo dite, qe mos te kene aspak dyshim tek vertetesia dhe jane pikerisht perjetimet e tyre ne shesh qe sulmohen nga une. Shqiptaret nuk jane te bashkuar, por nese i shtohen edhe fakte te tjera te percarjes atehere rrezikon te behet lufta perendimoro-aziatike me ushtare shqiptare nga te dyja palet, rikthim te lufta e popullit shqiptar kunder pushtuesve osmane.
Ju lumte ju plehrave sulltane e hamza! Kete duan shqiptaret injorante qe te  behen me osman se turku!

Anton Kcira nuk eshte vetem nje prift i mbyllur brenda mureve te kishes. Ai ka dhene kontribut te jashtezakonshem per lirine e Dardanise dhe ceshtjen kombetare. Ai nuk mund te fundoset ‘’per nje fjale goje’’ edhe nese eshte e rende sic shfaqet, sepse fjala, si e keqe ashtu edhe e mire, mbetet vetem fjale, kurse vepra edhe kur eshte e vogel eshte me e madhe se biliona fjale. Kur vepra eshte e madhe…kuptohet.
Nese bazohemi tek thenjet me te ulta te shqiptareve te medhenj nuk mbetet asnje i tille, te gjithe behen te vegjel sepse te gjithe te pakten nje here ne jete jane shprehur gabim.

Kuptohet qe Kcira eshte acaruar nga qe shqiptaret hyne ne listen e zeze te kombeve qe prodhojne Terroriste Islamike (vazhdojne pasojat e pushtimit islamo-osman). Destinacioni i djajve shqiptare ishte shuarja e jeteve te shpetimtareve tane, ne shtepine e tyre, ne emer te islamucit, te cilin dhunshem e poshtersishem na e dhane turqit.
Te gjithe te krishteret, por edhe myslimanet qe para fese kane kombin e denojne nje akt te tille. Dikush thote nje fjale me shume e dikush nje me pak.
Cili na qenka ai njeri normal qe nuk preket nga akte te tilla?

Ne Dardani me te vertete ka qej plot, sic ka kudo ku jane shqiptaret, por shumica jane njerez. Jane te pakte ata qe nuk e kane merituar lirine dhe eshte i shumte gjaku qe eshte derdhur. Jane te shumta varret qe mungojne.
Eshte akt teper i rende ky i islamikeve, por nuk mund te shfajesohemi nga nje krim duke e krahasuar me nje krim te permasave hitleriane dhe sigurisht qe Anton Kcira nuk eshte ai qe na prezantohet ne kete video, nga Vuniqovici turkoshak.

Vuniqi hyn ne shtepine e allahut (per shqiptaret e krishtere quhet Zot, gjithashtu edhe ne fjalorin e gjuhes shqipe), mbushet me materiale pro-halldupe dhe gjithe krenari, njelloj si Sulltani (fene e te cilit e mori me dhune Vuniqi) kur priste kokat e shqiptareve, shfaqet ne media. 
Jane te rralle shqiptaret si Gjergj Fishta (nuk ja vlen ta krahasoj me hoxhallaret!), por edhe ate shqiptaret e kane detyruar te shprehet: ‘’Prej sodit nuk jam ma shqiptar’’. Nese e gjykojme Fishten vetem per kaq, atehere na del se qenka nje tradhtar, por qe eshte Poeti Kombetar dhe nje nder patriotet e intelektualet me te medhenj te kombit shqiptar.
Pas akteve terroriste dhe antishqiptare ne pergjithesi shqiptaret myslimane jane distancuar zbehte ose hic.

Jo vellezerit e Vuniqit ne islam, si psh paki-osmanezet, por ishin vellezerit ne gjak, shqiptare, ata te cilet e kishin deshperuar priftin Anton Kcira. Edhe pse prifti duhet te jete me i kujdeshem se te tjeret edhe prifti mbetet njeri. Duke u bazuar tek pergjithesia historike duhet te pranojme se prifterinje te keqinje ka pak, por edhe hoxhallare te mire ka pak. Edhe hoxha me atdhetar bie ne kundershtim me aspiratat e popullit (te pakten intelektual, te cilet jane distancuar dhe distancohen cdo dite nga islami) te tij sepse kurani e fton te doje vellain islamik dhe jo ate gjakor. Terroristat islamike shqiptare nga qe ishin besimtare te devotshem deshen vdekjen e te krishtereve, ushtareve amerikane te cilet nuk lejuan shuarjen e kombit shqiptar.
Nuk mund te fajesohen shume, jo, sepse nese rritesh duke u lutur ne gjuhen arabe neper xhamite e sultan muratit, kryevrasesit te shqiptareve dhe pushtuesit 500 kokrra vjecar, do te te ndjesh neveri per Krishtin, sepse ajo qe ke mesuar eshte dhuna kunder ‘’te pafeve’’ dhe jo dashuria per njeriun, simboli i se ciles eshte Krishti, por edhe Nene Tereza Shqiptare.

Duhet ta pranojme te gjithe se asnje i krishtere nuk ja ben ‘’marshalla’’ islamin shqiptarit. Per cdo te krishtere islami ne trojet tona perfaqeson pushtuesit turko-islamo-osman, eshte njolle gjigande e zeze e kombit tone, eshte copetimi i kombit tone, eshte gjaku yne i derdhur pafund.

Shfaqja e terroristave islamike shqiptare nuk ka ndihmuar aspak ne permirsimin e imazhit islam ne trojet tona. Perkundrazi, ka arritur notat me negative ne historine tone moderne. 

Nuk ka ndihmuar aspak xhamia me emrin e kryevrasesit pushtues, islamikut sulltan murati. Asnje ndryshim nuk do te kishte kisha sllobodan milloshevici nese…!
A e kuptoni se sa poshte ka rene shqiptari mysliman? A e kuptoni se ky eshte rast i papare ne rruzullin tokesor?! A e kuptoni poshterimin qe i beni kombit, mbi te gjitha pjeses se krishtere te kombit?! Ku e fitoni kete te drejte te poshteroni Heroin Tone Kombetar, Gjergj Kastrioti i cili luftoi kunder ketij sulltani, ne mbrojtje te shqiptareve te tij?!

Nuk kane ndihmuar aspak as ato vajza e nena qe jane mbeshtjellur me lecka te zeza duke u bere skllave te vetvetes dhe kancer ne trupin tone pak a shume te shendoshe (nganjehere). Nuk kane ndihmuar aspak as burrat shqiptare me mjekrat morracake islamike dhe me tlina trecerekeshe xhunglash saudite.

Nuk ka ndihmuar aspak Sali Anadollaku me futjen e shqiptareve ne cerdhen islamike, te cileve vetem islami nuk ju kishte munguar.

Nuk kane ndihmuar aspak historianet dhe publicistet e Dardanise, te cilet turpshem e anashkalojne pushtimin 500 vjecar dhe perqendrohen teresisht ne 100 vitet e pushtimit sllav.

Nuk ka ndihmuar aspak ai hoxha (ja harrova emrin) i shemtuar e zemershemtuar, i cili pa asnje arsye (prifti kishte plot arsye te acarohej) na tha qe humanistja me e madhe e te gjitha kohrave e ka vendin ne ferr.

Nuk kane ndihmuar bijte e kurvave islamike qe urrejne gjithcka te krishtere, kur dikur ishim, para pushtimit gjakpires islamik, te gjithe te krishtere, si Ballkani e mbare Europa. Keta kelyshe kurvash shprehen lirshem me fjalet me banale, me urrejtjen mbiplanetare per Gjergj Kastriotin, Gonxhe Bojaxhiun, Ibrahim Rugoven, Faik Konicen, Ismail Kadarene... 
Si dhe pse mund te urrehet Nene Tereza, e cila vetem mire beri gjate gjithe jetes se saj?! Si dhe pse mund ta urrehet Gjergj Kastrioti, i cili deshi lirine e popullit te tij?! Si mund ta urrej une, i kthyeri gjithe krenari ne fene e te pareve, myslimanin Adem Jashari, i cili sakrifikoi gjithcka per lirine e popullit te tij?!

Nuk kane ndihmuar aspak emigrantet injorante, te cilet e marrin islamin me vete dhe e bashkojne me pakistano-somalezet duke i refuzuar vetes integrimin ne nje bote te lire dhe fundosen me keq se ne fshatrat mocaloz te ShqipDardanise.

Nuk kane ndihmuar aspak shqiptaret myslimane, te cilet sa here flitet kunder Turqise kercejne si gjelat. Te gjithe keta gjela-kercyes jane me shume se qej, jane zvarranike e jashteqitje. Del shqiptari me gjak te paster shqiptar, i krishtere apo mysliman dhe thote qe jam kundra djallezive turke per te rikrijuar pushtimin osman dhe ndesh ne kundershtime monstruoze nga bashkeatdhetaret e tij! Po nuk ka kafshe as m** te tille. ‘’Shqiptare me bisht’’ eshte me e pakta qe mund te thuhet.

Si perfundim:

Anton Kcira dhe te gjithe prifterinjte duhet t’i masin mire fjalet para se t’i nxjerrin sepse prezantojne fjalen e zotit, si dhe shqiptarin e papushtuar nga perandoria islamo-osmane. Shqiptaret myslimane dashje-padashje u gjenden nen hijen e zeze osmane dhe ishte prezenca e te krishtereve mbrojtja me e mire qe mund t’i behej kombit, i cili rrezikonte te copetohej perfundimisht pasi osmanet u shporren nga Europa. Nese nuk kishte te krishtere dhe ‘’myslimane’’ te tipit Domenik Konica ne trojet tona, ne nuk do ishim sot.

Shqiptaret me gjak shqiptari po reflektojne dhe po ringjallin emrat tane. Shqiptaret po rikthejne kulturen dhe dinjitetin e shqiptarit te Epokes se Kastriotit, prandaj nuk presim nderlikime nga prifterinjte, apo nga disa ortodokso-katolikuce.

Islam Osmani vetem tragjedi, percarje e mjerim te gjithanshem na ka sjelle qe kur ka shkelur me kemben monstruoze ne trojet tona. Nuk eshte i yni dhe nuk eshte per ne. Eshte per boten aziatike sepse vetem asaj i pershtatet. Ata jane mire me te dhe eshte puna e tyre, kurse ne nuk jemi mire me te dhe kjo eshte puna ime, por mbi te gjitha eshte  Puna Jone Kombetare.

P.S. Vazhdoj te kerkoj ne vetvete per nje grime antishqiptarizem por qe kerkimi do te mbetet pergjithmone i pasuksesshem.


(Vota: 70 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora