E premte, 02.12.2022, 05:32 PM (GMT)

Kulturë

Xhenc Bezhi: Si fabul

E diele, 28.02.2010, 09:40 PM


Xhenc Bezhi

SI FABUL

Ne fshatin e ri
Lopët për çudi
Herë lëpihen ndër veti
Herë theren me bri

Kullosë të pa fund
Bar  kanë  sa te donë
Secila në qafë
Mbanë nga një komonë

Kur e marrin fushën
Kullosin me malli
Të ndara në grupe
Sikur në parti

Stallën të pa shoqe
Me e pa të lanë mentë
Bukur të renditura
Sikur në parlament


Çka nuk donë e shkelin
bëjnë qefin e vet
As nuk janë për mish
As s´janë për bylmet

Barku dalë mbi shpinë
Të mbajtura me tagji
Nuk lejojnë me i mjelë
As nuk japin gji

Kjo kope e re
Ka huqin e vjetër
U bëftë pre e ujkut
A ndonjë bishë tjetër(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora