E merkure, 03.06.2020, 03:53 PM (GMT+1)

Kulturë

Novela e forumisteve te forumit shqiptar III

E hene, 04.09.2006, 12:54 AM


Denku

...Nuk ishte e thene te shijonim darken. Ato femrat nuk po na linin rehat me ato autografet.Nitroshit po i dilnin djerse jeshile tu firmos.Une hoqa dore nga autografet dhe bera me shenje nga doormenet, te cilet erdhen me shpejtesine e rrufese dhe na hoqen qafe grenxat.Mirepo nuk ishte e thene qe te na linin rehat.Tek dera e lokalit u shfaq Ludmilla Baballeku ,Mefarete Laze dhe Jon bon Jovi.Po jepnin e po merrnin me recepsionistin dhe nuk po i linin te hynin brenda.Nitroshit i ngeli salmoni ne fyt kur pa kete skene.
Si nuk po i lejne me hy keta more -me tha gjithe nerva.
Ju afrua recepsionistit dhe e pyeti si eshte puna.
Nuk ka me tevolina te lira i tha ai me gjysem zeri.
Ashtu?-ju pergjigj Nitroshi me ironi.
Ai ju afrua nje tavoline ku ishin ulur Alice Cooper,Tonin Tershana dhe James Hetfield.Si per cudine e te gjitheve ata u cuan menjehere dhe i liruan tavolinen Myfaretes,Jonit dhe Ludmilles.
Mua me ngeli copa e fazanit ne gryke.
Nitroshi erdhi dhe u ul me nje pamje fitimtari.
Ca i the qe ju mush menja -i thashe une me padurim.
Hic mor jahu,i thashe qe ta lironin menjehere tavolinen per miqte e mi dhe ja u ofrova une darken- me tha Nitroshi me qetesi.
Po ja qe u hodh Alice Cooper dhe me tha se nuk ka nevoje qe ta pagush darken,biles po ju paguj une darken tuaj,se ndryshe ofendohej.Une pranova-me tha Nitroshi jo per no nje gje po eshte burre i vjeter dhe kom respekt.
Pastaj ishin bo tape me fernet dhe kishin ardhe ne qef nga kenget e realizmit socialist qe kishte kenduar Tonini gjithe naten.
Ec plako se me ke bo qefin -i thashe une.
Pasi mbaruam darken u zhvendosem ne piano-bar.
Ishte shume relax aty dhe ne porositem nga nje dopio konjak Skenderbeu 30 vjecar dhe po kenaqeshim nen tingujt bluz dhe nga zeri i eksitues i Fatma Zyberit.
Ca do bojme o Nitrosh kete weekend-e pyeta une.
Kom nje ide me tha ai .Ja fusim ne Monte Carlo dhe shkojme shikojme Grand Prix aty,si thua?
Ide gjeniale-i thashe une.
Pres te me vije Jet-i privat(i riu) me tha ai dhe nisemi.
Po Cindyn dhe Even do i marrim me vete -e pyeta une.
Jo mo lal se une kam lone takim me Mariah Carrey-n me tha Nitroshi dhe ferkoi duart gjithe qef.
Epo une sdua te takoj perseri Princeshen e Monacos- i thashe i merzitur.
Pse?-me pyeti ai.
Po ja heren e fundit qe u takova me te u zura me Albertin.
Vellain e vet? u hodh Nitroshi nga kolltuku.
Po mor ti po dhe si gjaknxehte qe jam e shava.
Po ca i the mo ?
Po ja i thashe te dhjevsha tullen.
Mos e paske qelb fare- me tha Nitroshi.
Po vete e kerkoi more Nitrosh.Se u be gati nje vit qe qe zihemi per vilen ne Bahamas dhe i vjen inat qe e fitova une ne ankand.
Ah muhabet i vjeter ky- pohoi Nitroshi.
Po e krujti prap do ta morrim peng kesaj rradhe -me tha.
Ku do e cojme?-e pyeta une gjithe kureshtje.
Po ja une them te mbyllim te keshtjella e Donningtonit.Qe kur e bleva une bosh ka ngel -me tha Nitroshi.
Ide e mire kjo- i thashe une i lehtesuar.
Ti je grup fare i thashe dhe tokem gotat.
Limuzina po na priste jashte.Ca paparazzi filluan te benin foto Nitroshi ju sul njerit dhe ja morri aparatin nga dora .Ja perplasi ne toke dhe nxori pistoleten TT nga xhepi duke i kercenuar.I shau nga ca i mbante pragu shpise dhe u fut ne limo me tersellime.Ne ate cast u afrua Stivi(Spielberg) dhe i ra xhamit te limos une hapa deren dhe e ftova brenda.Ai dukej shume i shqetesuar.Po ti ca do ketu?-e pyeti Nitroshi.
Per ty kam ardhur-ju pergjigj me nje fryme Steven.A do ma japesh ate historine tende qe ke shkruajtur qe ta bej film apo jo?-pyeti ai gjithe padurim.
Jo -i tha prere Nitroshi.
Steven filloi te qaje me denese si femi.
Ca i ke bo ketij qe po qan ?-e pyeta une.
Po ja me eshte qepur per nje script qe kom bo une,do me e bo film. Po une s'ja jap sikur kaq te beje dhembin dhe tregoi me shenje parakrahun.
Po pse ti shkruke dhe scripte?-e pyeta une me tallje.
Po ja shkruaj dhe une nganjehere kur me hyp delli-tha Nitroshi.
Po per ca behet fjale ne kete shkrim?-thashe une.
Eshte nje histori dashurie,ngjarjet e se ciles zhvillohen ne Brrake-mu pergjigj Nitroshi.
Eshte shkrimi me i bukur qe kam lexuar ndonjehere tha me denesje Stivi,prandaj dhe dua ta bej film.Une nuk po e duroja dot kete situate dhe hapa nje shishe shampanje.I ofrova nje gote Stivit.Nuk e dua me tha .Me mire helmin dhe filloi ti bjere kokes me grushta.Po ti qetesohu se do ja mbush une mendjan Nitroshit- i thashe me keqardhje.Ai ngriti syte nga une dhe me pa me drite shprese.U kthye nga Nitroshi dhe hasi ne veshtrimin mosperfilles te tij.Une perfitova nga casti qe ai nuk e kishte mendjen dhe i bera me shenje Nitroshit.KY e kapi dhe i tha Stivit se do ta shqyrtonte dhe njhere kete pune me mua.Stivi ju sul e perqafoi.Pastaj u kthye nga mua dhe shtrengoi sikur te isha i vetmi fill i jetes se tij.Me zor e percollem te qetsuar tashme.E pame tek largohej dhe une ju ktheva Nitroshit gjithe nerva :Po ti pse nuk ja jep script-in?
Nuk du me ja dhone se ja kom premtu Koco Devoles-mu pergjigj ai me kok fortesi.
Ah epo nuk ta mush dot menjen- i thashe se dhe per Kocon kom debulese.E lejme ke te muhabet se neser jena per rruge- me tha Nitroshi.
Ke te drejte- i thashe.
desh na e prishi naten ai qyrraman- thashe gjithe shpoti.
Arritem tek vilat tona dhe une pash drite te ajo e Nitroshit.Hej!- i thashe -kush te ka hyre ne shtepi hajduti?
Jo ore jo ,po me pret Jenifer(Lopez)se e lashe qe te takoheshim ne shpi.
Ec or dreq se na shqetsove kot- dhe i rashe lehte ne krah me shaka.
Shihemi neser ne aeroport-me tha Nitroshi tek sa dilte nga limo.
Noten plako i thashe une dhe i bera me shenje shoferit.Ky ktheu koken dhe me pyeti-ku po don me shku?
O Sale -ju drejtova une- po ti or mik sa here te kom thone te me heqesh ate theks tropojan kur te jesh me mu?
Ai uli koken dhe nuk foli.
Kur te jesh ne shpi me Lirin tate fol si te dush ,ama kur te jesh tu i dhon limos time ndrro gjuhe ,ndryshe ik la pjata prap ok?
Si te urdheroni ju-me tha gjithe bindje.
Ec e ne shpi me co dhe co makinen neser ne lavazh
Po zoteri- u pergjigj Sala.
Arrita ne shtepi dhe gjeta Cindyn qe po flinte lakuriq si gjithmone.E zgjova duke e ledhatuar dhe u futem ne jakuzzi........dhe ....dhe......pastaj......e...prap....dhe ...ajo me......dhe une e .......ajo.....une .....
Pas nje ore ish duke pire nje cigare dhe po planifikoja weekend-in ne Monte Carlo.Me siguri do ja kalonim mire. Nitroshi njeh ****** e dreqit thashe me vete dhe rrashe ne nje gjume te thelleduke mbeshtetur koken te gjoksi kryeveper i Cindy-t...(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora