E shtune, 15.08.2020, 12:21 AM (GMT+1)

Kulturë

Novela e forumisteve te forumit shqiptar II

E merkure, 04.10.2006, 12:52 AM


NitRoshi

...Dritat e kadillakut u fashiten ne faqen e kodres Hollivudiane, dhe pas nje rrotullimi 180 grade ndodheshim perballe Restorant Perles. Teksa shoferi hapi dyert e makines Denku me zgjati nje puro
te cilen jo shume kohe me pare ja kishte dhuruar vete Fidel Kastro, kur ky kishte shkuar te
pushonte ne vilen e tij. Azgje nuk ishte e qarte rreth vizites se Denkut tek Fideli por zerat
thoshin se Dengu po perpiqej te bente nje manover politike e te pajtonte ameriken me kuben. Kodosh i madh ishte dreqi, dhe i jepej per te gjitha gjerat. Syte kureshtar na ndoqen pergjate rruges se vogel qe pershkruam deri tek hyrja e lokalit. Shiko kush paska ardhur foli denku dhe beri me shenje nga e majta e tij. Ne nje tavoline qe gjendej ne nje qoshe te lokalit po darkonte Madona, qe nuk vonoi dhe i ra ne sy prania jone. Ajo me buzeqeshi dhe me dergoi nje te puthur nga large. Po ti akoma me kete gjyshen merresh me tha Denku, dhe sakaq me tregoi fotografine e nje bukurosheje qe se kisha pare ndonjehere. Kush eshte kjo e pyeta i magjepsur nga fytyra engjellore e vogelushes.
Anita Bitri ia thone emrin. Shiko ca linjash ka, eshte si shpirt.
Hallall ta beft zoti plak ia urova mikut suksesin dhe porosita nje shishe raki dellinje. Kamarierja mu afrua dhe me tha se kishte mbarurar, por se do te bente cmos te gjente nje gjysem kile per ne.
Une porosita kavjar, the salmon te tymosur, ndersa denku mori nje fazan te pjekur, pasi ndihej i uritur ate nate. Ndersa po prisnim te na servirej darka, tek shijonim rakine e dellinjes, befas ikin dritat. Ah keta amerikanet si nuk jane te zot per nje gje more aman tha Denku dhe beri nje telefonate me celularin e tij. Sakaq Nga ana tjeter e telefonit u degjua zeri i Nanos. Denku jam ore
degjo ketu, tani ti jepet lidhje me sistemin tone energjitik amerikes, sepse kemi ngelur pa drita ketu.
Si the si the- u degjua zeri Denkut serish. Me NITROSHIN jam, po hame darke ketu ke Perla. Ok pra tani eee. Denku mbylli telefoni dhe mermeriti. E zgjotha problemin. Nuk vonoi shume dhe dritat erdhen serish ne salle. Sakaq nje tufe bukuroshesh qe kishin kohe qe na shikonin na u afruan dhe nisen te na kerkonin autografe. Meqe ato nuk kishin leter me vete filluam ti nenshkruanim ku te mundeshim, ca mbi gjoks, e ca mbi ****, e ca te tjera lere lere fare me mie. Sa kaq na kishete hypur oreksi edhe me keq e ishinm nxehur nga rakia e dellinjes. darka u servir nga dy kamariere Irlandeze
te dhe nje maxhordomi Anglez. Une i dhashe nje shpull bytheve njeres prej irlandezeve, dhe nje shupull bytheve maxhordomit anglez, i cili filloi te kuiste si qen. Ne u shkrime se qeshuri. Ca humori te djere kane edhe keta anglezet more aman, tha denku u i cili i kishte hyre gjoksit te fazanitper shtate pale qejfe...(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora