E hene, 27.03.2023, 11:13 PM (GMT+1)

Kulturë

Xhenc Bezhi: Guri i ndarjes

E enjte, 18.02.2010, 10:15 PM


Xhenc Bezhi

GURI I NDARJES

Mollë e ndaluar matanë 
Bija për nënë

Nëna për bijë 
Në këtë anë 

Ëndrrat rrënoi një mur
Zemrat  therte  ai gur

Që ti i vure këmbën
I dashur vëlla

Kur kufiri  ra

Prapë në Gjakove  
po vjen Malësia

Për jetë e mot

Një Kosova  e Shqipëria
Mundi mos shkoftë kot
(Vota: 6 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora