E shtune, 28.01.2023, 07:47 PM (GMT)

Kulturë

Ismet Hebibi: Poezi mbi poezitë

E merkure, 17.02.2010, 05:59 PM


                                       Ismet Hebibi

                                       Sot le të jehojë kënga, të mbretëroi

                                       lumturia dhe poezia!GËZUAR

                                       DITA E PAVARËSISË

                                       KOSOVË E DASHUR!

 

 

                                          P O E Z I      M B I    P O E Z I T Ë

 

                                   Poezi mbi poezitë Margaritarë e dritë

                                  Qe peshojnë më rëndë se Toka dhe Qielli

                                  Padyshim  Fjalët:Atdhedashuri e Liri!

 

                                  Fjalët e shenjta me bekim Zoti

                                  Baba.Nënë.Vëlla. Motër

                                                                 Mik dhe  Mike!

 

                                 Fjalët  me shpresëdhënëse gjithëkohore

                                 Binomi më harmonik: Drejtësi  e Demokraci!

 

                                  Fjalët  e domosdoshme si ajri i pastërt

                                 Që ringjallin jetën tejgalaktike: Paqe

                                                                             dhe Dashuri!

 

                                  Fjalët më te bukura mbi gjithë bukuritë

                                  Janë fjalët :Popull.Luftëtar Lirie.Mjek

                                                                  Mësues dhe Njeri 

                        

                                                                                                            

                                   Shumë Ju dua!Të bekuar  qofshi përjetë

                                  Poezia ime xherdan e katarakt

                                                                  n'Diell ujëvaresh

 

                                Kurrë mos i harroni.Kurrë mos  i belbëzoni

                                Thuani me melodi dhe jehonë:thuani

                                                        me fuqi dhe dashuri Zoti

 

                                  Moto të mençurisë që ringjallin si eliksir

                                 Jetërat e zemrat dhe Shpirtin e bardhë

                                                                              të njeriut

 

                                 Popull i drejtë dhe njeri  i Lirë

                                 Ruaje më mirë se  sytë e  ballit Pavarësinë!

 

                               Poezi mbi Poezitë:Fjala më e ëmbël

                               Xhentile e pakonkurencë dhe përgëzuese

                               Është  fjala madhështore

                                                               dhe e sinqertë:Pavarësi!


(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora