E merkure, 01.02.2023, 05:19 AM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Poshte trasheguesit e pushtimit

E hene, 01.02.2010, 09:59 PM


Poshte trasheguesit e pushtimit

Nga Ilir Dardani

Erdhen, na pushtuan dhe na c'njerezuan! Hej!!! Zgjohuni!!!
Emri dhe mbiemri shqiptar ‘’osman-i’’ eshte me antishqiptari dhe me i turpshmi nga emra-mbiemrat tane, sepse perfaqeson direkt pushtuesin islamo-osman ne shumes.

Nese je i huaj dhe shikon se cfare emra-mbiemrash kane shqiptaret automatikisht del me konkluzionin, me te drejte te zgjedhjes mes dy alternativash teper te peraferta: 
1) ky komb eshte nje komb kopil dhe nuk ka ide per atesine, biles as per memesine, por ne baze te emrave duket se rrenjet diku ne Azi i ka.
2) ky komb eshte krijuar me mbetjet e perandorise islamike dhe duke qene se i ka pelqyer jeta perendimore mashtrueshmerisht thote jam europian.

Por…nese je shqiptar ti e di qe nuk je kopil, edhe pse injoranca everstiane ende te mbane peng. Nese je shqiptar thellohesh e meson per te kaluaren tende. Nuk ndalon deri aty ku stergjyshi e ka pase emrin Gjergj Kastrioti apo Lek Dukagjini.

Burrat shqiptare mbahen per trima te medhenj dhe te ditur. Po cfare trimi je ti qe me mban mbiemrin osmani (me te vogel sigurisht, pa respektin me te vogel), emrin e pushtuesit 500 vjecar?! Nje M** (me te Madhe sigurisht, me respektin me te madh!) je ti, ose ne rastin me te mire je kafsha Lepur. Cfare di ti kur kur i dorezohesh injorances se peshtire anadollake?! Kur nuk di as mbiemrin tend ti nuk di asgje, je gjallese e kote ne kete bote.

A ishte me i lehte nderrimi i emra-mbiemrave ne kohen e pushtimit, te rjepur nga dhuna, apo tani ne liri?! Apo keni gjetur shpirt-lumturine te islami? – Po bre allahile! O kuku medet per juve sa robote gelbazues qe jeni. Edhe gomari e kupton se feja eshte e atij qe e ka lindur dhe pasi ta njohesh duhet te mbash qendrim prej njeriu, ose te pakten prej gomari. A po flasim per fe? – Po! Cili eshte ai Profet qe mund te jete si Krishti? Hapni syte e mendjes o gjallesa.
Edhe une si ju mjerane (le te jeni sa te doni, qofte edhe gjithe Shqiperia, mjerane jeni) e trashegoja nje mbiemer, si ju, por nuk kisha lindur i vdekur dhe trashegues turpi e kopilizmi, por sic lind njeriu shqiptar, ne shqiponje dhe rritur ne djepin e Gjergj Kastriotit.

Shqiptari nuk duhet te kete surrat qe mbiemrin osman ta shkruaje me te madhe, sic shikoj edhe ketu ne ‘’Zemra Shqiptare’’, gjithe mburrje anadollake na verbojne syte me ISLAMI, MURATI e OSMANI apo edhe OSMANAJ, ISLAMAJ…!

Shqiptaret sot i njeh sapo te mesosh emrat e femijeve te tyre (me thuaj emrin e femijes te te them se kush je). Shqiptaret atdhetare e intelektuale i pagezojne femijet me emra shqiptare, kurse injorantet qe e kane shitur shpirtin ne anadoll vazhdojne me emra islamo-osman!

Shqiptar! Refuzoje emrin aziatik sapo te mesosh se cfare dmth Dinjitet.
Shqiptar! Rikthehu te gjaku yt.

Do doja te thoja me shume dhe me hollesishem por fatkeqesisht nuk kisha kohe. 
Behu burre, behu SHQIPTAR o ''shqiptar'' (?!).

P.S. Nje mik me tha: ‘’Edhe shqiptaret e Jugut te Shqiperise kane probleme me ortodoksine e grekeve, por ti nuk shkruan, vetem kunder myslimaneve’’. Une pak a shume u pergjigja:
Shqiptaret nuk kane probleme te tilla, por ka pakica greke, e cila me ndihmen e politikaneve tane bene propagande antishqiptare.
Shtova edhe se: 
Ortodokset shqiptare kane 1 000 vjet qe jane te tille (qe kur u ndane kishat), biles jane treguar me atdhetare se katoliket sepse ata te cilet i ‘’sulmoj’’ une sot jane katoliket e djeshem. Dardania ishte pothuaj 100% katolike, gjithashtu edhe Shqiperia e Mesme dhe Veriu, vende te cilat te bejne me supervjelle me osmanizmin e tyre te tejskajshem!
Une zgjodha Katolicizmin sepse eshte me prane Shqiperise e Europes, me prane Gjergj Kastriotit e Gjergj Kabashit, Pjeter Bogdanit, Marin Barletit e Gjon Buzukut, me prane Nores se Kelmendit e Nene Terezes, Ibrahim Rugoves e Anton Cettes, Ismail Kadarese e Ibrahim Kodres, Sabri Godos e Blendi Fevziut, Kol Idromenos e Luigj Gurakuqit, Gjergj Fishtes, Ndre Mjedes, Mikel Koliqit e Karl Geges, Prek Calit, Dede Gjo' Lulit, Eliza Dushkut, Marie Krajes e Loro Boricit, Rikard Ljarjes e Ndrek Luces … nuk numerohen dot!, por sigurisht qe per ortodokset shqiptare kam respektin me te madh.(Vota: 29 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora