E enjte, 21.01.2021, 05:00 AM (GMT)

Lajme

Zef Mulaj: Industri që nuk po njeh krizë

E diele, 31.01.2010, 07:06 PM


INDUSTRI  QË  NUK  PO NJEH  KRIZE

(AKORD   MBI DY MILJARD  DOLLAR   PUTIN – CHEDDAFI)

RUSI-  LIBI

Nga Dr. Zef Mulaj

MOSCA- Industria  e armatimit  nuk po njeh  krizë.Menjeherë, një ditë pasë lajmit  të  njoftimit  të  presidentit  amerikan Obama  të  një akordi per shitje 
armesh  Taiwan( me nje  vlere :  6 miliar  dollare). Ky  nje lajm i nje tjetri bisnesi. Këte  herë   per interesat  e Rusis.Libia  ka fiermosur  nje kontrate per 1.8 miliard  dollar(ekuuivalent  me  1.3 miliard  euro)  per blerje  arme  nga Moska.Lajmi  i dhen nga  Putin , nga agjensia   stampa INTERFAX.. “Nuk  bëht fjale   vetem per ame te lehta” ka  njoftuar  vete  Putin   duke fiermosur diten e premte ketë  kontrate.Putin ka  folë me rsastin e një takimi  në Reja Ogariavo  me  Vladimir  Grodetski,  drejtorin e përgjithshem IZHMASH.
fabrika  më  e vjeter  dhe më  e madhe ruse per prodhim armesh  ,emri i sajë  ështe i njohur  me prodhimin e kallashnikov.Kjo ështe arritur nga Putin nga cilsia  e presidentit nga takimet e vjetra  me Tripoli duke  bere akorde   në sektorin e  ushtris  dhe te  energjis. Keto  akorde  janë perfunduar   nga vizitat efendit   në rusi nga ministri i  mrojtjes të Libis Younis  Jaber.
Nuke  jane dhen lajm   zyrtare  mbi llojn e armeve që  do  shesin Rusia  libis ,   Tripolit , por  mediat ruse informojn , por  tani per tani , njezetë  Caccia  carriarmati, e mrojtja  kundraajrore.Sipas ekspertve  te thën  nga ITAR-TASS,
trajton  mbi dhjete  elikopter te sistemit misilistik kunder  ajrore  ne  mes te cilve   do jene . S-300 Gjithashtu   Anatoli Isaikin  drejtori i pergjithshem  i 
Riosoboronexport – monopolisti   rus  per eksportimin e armeve  ne  2009
ka  mritur  rekore  ne shitjen e armve  duke mos  ndier  krize.Ne  bashkbisedimin me Libin .
Ne   2008  liederi Libik  Muamar Cheddafi  kishte  be  akordin   blerje armesh ne shkembim  te   shlyerjes te 4.6 miliard  dollar qe libia i kishte  moskes .
90% ekuipagji   ushtarake  eshte  sovjetik,  ne kohen kure  Moska e Tripoli ishin aleate e kerkonin   nje  modernizim .

31/01/010
Ilmessaggero 


(Vota: 265 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora