E merkure, 30.09.2020, 10:56 AM (GMT+1)

Sporti » Futbolli Shqiptar

Kampionati Shqiptar - 1993-94

E diele, 14.10.2007, 08:37 PM


National Championship
(start: September 4th, 1993; finished: April 30th, 1994)

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
TEUTA DURRËS
26
14
9
3
37
9
37
2
Sportklub Tirana
26
13
7
6
36
16
33
3
Flamurtari Vlorë
26
11
8
7
26
21
30
4
Vllaznia Shkodër
26
11
6
9
33
28
28
5
Partizani Tiranë
26
6
13
7
27
25
25
6
Dinamo Tiranë
26
5
15
6
25
27
25
7
Apolonia Fier
26
8
9
9
25
28
25
8
Elbasani
26
9
7
10
26
30
25
9
Albpetrol Patos
26
8
8
10
31
31
24
10
Beselidhja Lezhë
26
9
6
11
27
33
24
11
Besa Kavajë
26
8
8
10
24
37
24
12
Laçi
26
8
7
11
32
36
23
13
Lushnja
26
7
9
10
20
25
23
14
Sopoti Librazhd
26
6
6
14
19
42
18

Champions of Albania: Teuta Durrës
relegated: Lushnja (g.d.), Sopoti Librazhd
promoted: Iliria Fushë-Krujë, Shkumbini Peqin, Shqiponja Gjirokastër, Tomori Berat
goals: 388; 2,1 per match
top scorer: Edi Martini (Vllaznia) 14 goals

Second Division-1

Group A

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Shqiponja Gjirokastër
12
10
0
2
28
9
20
2
Pogradeci
12
9
1
3
25
9
19
3
Butrinti Sarandë
12
6
1
5
23
15
13
4
Skënderbeu Korçë
12
5
1
6
20
17
11
5
Përmeti
12
4
1
7
8
17
9
6
Bylis Ballshi
12
3
2
7
11
23
8
7
Gramozi Ersekë
12
1
2
9
11
36
4

Group B

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Iliria Fushë-Krujë
14
10
2
2
28
12
22
2
Tomori Berat
14
10
1
3
27
8
21
3
Kastrioti Krujë
14
9
3
2
24
9
21
4
Veleçiku Koplik
14
7
3
4
22
14
19
5
Burreli
14
4
2
7
18
23
10
6
Naftëtari Kuçovë
14
4
2
7
26
34
10
7
Studenti Tiranë
14
3
1
9
8
24
7
8
Minatori Rrëshen (*)
14
0
1
12
4
33
1

(*): Minatori Rrëshen withdrew after seven round; the rest of matches all 0-2 by FShF decision

Final of Second Division-1, in Fier: May 3rd, 1994
Shqiponja Gj.-Iliria F.K. 2-0

Second Division-2

Burrel Group: 1. Vëllazërimi Mamurras; other clubs: Korabi Peshkopi, Martaneshi, Tërbuni Pukë, Valbona Bajram Curr
Elbasan Group
: 1. Shkumbini Peqin; other clubs: Gramshi, Romët Fushë-Krujë, Turbina Cërrik, Vau i Dejës
Sarandë Group: 1. Bistrica Delvinë; other clubs: Poliçani, Skrapari Çorovodë
Tiranë Group: 1. Erzeni Shijak; other clubs: Akademia Ushtarake Tokësore “Skënderbej” Tiranë, Amaro Divas Romët Tiranë, Dajti Kamëz, Piramida Vorë, Vora

Promotion play-offs

Among Lushnja, Sopoti Librazhd (lasts in 1st division), Pogradeci (runners-up in 2nd division-1/Group A), Tomori Berat (runners-up in 2nd division-1/Group B), Shkumbini Peqin, Bistrica Delvinë, Vëllazërimi Mamurras, and Erzeni Shijak (the winners of second division-2 four groups):

First round (June 15th, 1994)
Erzeni S. Sopoti L. 1-0 Tirana
Tomori B. Vëllazërimi M. 6-1 Kavajë
Shkumbini P. Lushnja 1-0 Tirana
Pogradeci Bistrica D. 2-1 Fier
Second round (June 18th, 1994)
Tomori B. Erzeni S. 4-2 Tirana
Shkumbini P. Pogradeci 1-0 Tirana

promoted directly in 1st division: Shqiponja Gjirokastër, Iliria Fushë-Krujë
in promotion play-offs
: Shkumbini Peqin, Tomori Berat
goals in Second Division-1
: 285; 2,9 per match in Second Division-1
relegated in 3rd division for failing to secure a proper ground replaced: Akademia Ushtarake Tokësore “Skënderbej” Tiranë, Amaro Divas Romët Tiranë, Bistrica Delvinë, Dajti Kamëz, Erzeni Shijak, Gramshi, Martaneshi, Piramida Vorë, Poliçani, Romët Fushë-Krujë, Skrapari Çorovodë, Studenti Tiranë, Tërbuni Pukë, Valbona Bajram Curr, Vau i Dejës, Veleçiku Koplik, Vëllazërimi Mamurras, Vora
enrolled the season after in second division 1994-95: Durrësi, Përparimi Kukës, Rrogozhina



(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora