E merkure, 30.09.2020, 10:32 AM (GMT+1)

Sporti » Futbolli Shqiptar

Kampionati Shqiptar - 1991-92

E diele, 14.10.2007, 08:35 PM


National Championship
(start: September 21st, 1991; finished: May 17th, 1992)

No.
Club
P
W
D
L
F
A
Pts
1
VLLAZNIA SHKODËR
30
19
6
5
63
23
44
2
Partizani Tiranë
30
14
10
6
41
25
38
3
Teuta Durrës (f. Lokomotiva)
30
12
9
9
30
20
33
4
Besa Kavajë
30
13
7
10
42
36
33
5
Dinamo Tiranë
30
9
13
8
32
22
31
6
Flamurtari Vlorë (*)
30
13
9
8
37
31
29
7
Lushnja (f. Traktori)
30
8
13
9
22
26
29
8
Sportklub Tiranë (f. 17 Nëntori))
30
11
6
13
38
32
28
9
Tomori Berat
30
8
12
10
34
31
28
10
Apolonia Fier (**)
30
11
8
11
33
34
28
11
Elbasani (f. Labinoti)
30
10
8
12
28
29
28
12
Laçi
30
8
12
10
22
27
28
13
Pogradeci (f. Ylli i Kuq)
30
7
13
10
28
39
27
14
Kastrioti Krujë 
30
11
5
14
37
56
27
15
Selenica
30
10
7
13
33
54
27
16
Skënderbeu Korçë 
30
3
8
19
15
50
14


Champions of Albania: Vllaznia Shkodër
relegated: Selenica (goals difference), Skënderbeu Korçë
goals: 535; 2,2 per match
top scorer: Edmir Bilali (Vllaznia) 21 goals

Notes
(*): 6 penalization points
(**): 2 penalization points

Second Division
In groups A and B, clubs played a regular season of 11 matches, then each group splits up into four North groups and South ones (starting with points of regular season) and their winners participate to play-off quarter-finals

Regular Season

Group A

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Burreli (f. 31 Korriku)
11
7
2
2
18
8
16
2
Sopoti Librazhd
11
7
1
3
18
8
15
3
Besëlidhja Lezhë
11
5
3
3
18
10
13
4
Korabi Peshkopi
11
6
1
4
13
9
13
5
Turbina Cërrik
11
6
0
5
15
10
12
6
Shkumbini Peqin
11
6
0
5
10
9
12
7
Dajti Kamëz
11
4
2
5
13
15
10
8
Valbona Bajram Curr
11
5
0
6
16
19
10
9
Erzeni Shijak
11
4
2
5
8
18
10
10
Përparimi Kukës
11
3
2
6
12
17
8
11
Veleçiku Koplik
11
3
1
7
8
15
7
12
Studenti Tiranë
11
2
2
7
5
16
6

Group B

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Punëtori Patos
11
6
1
4
21
16
13
2
Naftëtari Kuçovë
11
6
0
5
22
16
12
3
Butrinti Sarandë
11
6
0
5
19
15
12
4
Luftëtari Gjirokastër
11
5
2
4
13
10
12
5
Përmeti (former 24 Maji)
11
5
1
5
18
10
11
6
Ballshi
11
5
1
5
11
8
11
7
Skrapari Çorovodë (f. 5 Shtatori)
11
5
1
5
19
19
11
8
Poliçani (*)
11
6
0
5
16
19
11
9
Bistrica Delvinë
11
5
6
6
15
17
10
10
Tepelena
11
4
1
6
15
23
9
11
Gramozi Ersekë
11
4
1
6
13
22
9
12
Minatori Memaliaj (**)
11
5
0
6
22
29
8

Play-offs Phase

North groups

Group 1 (in Krujë)

Burreli Erzeni Sh.
2-0
Turbina C. Erzeni Sh.
2-1
Turbina C. Burreli
2-1

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Burreli
13
8
2
3
21
10
18
2
Turbina Cërrik
13
8
0
5
19
12
16
3
Erzeni Shijak
13
4
2
7
9
22
10

Group 2 (in Tiranë)

Sopoti L. Veleçiku K.
5-2
Shkumbini P. Veleçiku K.
1-1
Shkumbini P. Sopoti L.
5-0

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Sopoti Librazhd
13
8
1
4
23
15
17
2
Shkumbini Peqin
13
7
1
5
16
10
15
3
Veleçiku Koplik
13
3
2
8
11
21
8

Group 3 (in Rrëshen)

Besëlidhja L. Përparimi K.
3-2
Dajti K. Përparimi K.
1-0
Besëlidhja L. Dajti K.
3-0

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Besëlidhja Lezhë
13
7
3
3
24
12
17
2
Dajti Kamëz
13
5
2
6
14
18
12
3
Përparimi Kukës
13
3
2
8
14
21
8

Group 4 (in Lezhë)

Korabi P. Studenti T.
1-1
Studenti T. Valbona B.C.
1-0
Korabi P. Valbona B.C.
1-1

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Korabi Peshkopi
13
6
3
4
15
11
17
2
Valbona Bajram Curr
13
5
1
6
17
21
13
3
Studenti Tiranë
13
3
3
7
7
17
10

South groups

Group 1 (in Përmet)

Punëtori P. Bistrica D.
1-1
Poliçani Bistrica D.
suspended
Punëtori P. Poliçani
1-0

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Punëtori Patos
13
7
2
4
23
17
16
2
Bistrica Delvinë
12
5
1
6
16
18
11
3
Poliçani (*)
12
6
0
6
16
20
11

Group 2 (in Lushnjë)

Naftëtari K. Tepelena
not played
Ballshi Tepelena
not played
Naftëtari K. Ballshi
3-2

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Naftëtari Kuçovë
12
7
0
5
25
18
14
2
Ballshi
12
5
1
6
13
11
11
3
Tepelena
11
4
1
6
15
23
9

Group 3 (in Gjirokastër)

Butrinti S. Gramozi E.
1-0
Përmeti Gramozi E.
2-1
Butrinti S. Përmeti
3-1

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Butrinti Sarandë
13
8
0
5
23
16
16
2
Përmeti
13
6
1
6
21
14
13
3
Gramozi Ersekë
13
4
1
8
14
25
9

Group 4 (in Sarandë)

Luftëtari Gj. Minatori M.
2-0
Skrapari Ç. Minatori M.
2-1
Luftëtari Gj. Skrapari Ç.
2-0

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Luftëtari Gjirokastër
13
7
2
4
17
10
16
2
Skrapari Çorovodë
13
6
1
6
21
22
13
3
Minatori Memaliaj (**)
13
5
0
8
23
33
8

Quarter-finals
 
Sopoti Librazhd Burreli
3-0
Tiranë
Korabi Peshkopi Besëlidhja Lezhë
2-0
Durrës
Naftëtari Kuçovë Luftëtari Gjirokastër
3-2
Vlorë
Punëtori Patos Butrinti Sarandë
3-0
Kavajë
 
Semifinals
 
Punëtori Patos Naftëtari Kuçovë
1-0
Kavajë
Sopoti Librazhd Korabi Peshkopi
0-0
(p: 3-2) Tiranë
 
 
Final, in Tiranë: May 6th, 1992
Sopoti Librazhd Punëtori Patos
1-1
(p: 3-2)

promoted in 1st division: Sopoti Librazhd, Punëtori Patos
relegated in districts division (3rd division will not be played in 1992-93): Minatori Memaliaj
not enrolled the season after: Selenica
enrolled the season after: Amaro Divas Romët Tiranë, Iliria Fushë-Krujë

goals: 433; 1,5 per match

Note
(*): 1 penalization point from regular season
(**): 2 penalization points from regular season

Third Division

Regular season - First part

Group 1 (in Krujë)

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Tërbuni Pukë
3
3
0
0
15
5
6
2
Miloti
3
2
0
1
9
7
4
3
Fushë-Arrësi
3
1
0
2
4
12
2
4
Vau i Dejës
3
0
0
3
4
8
0
-
Bulqiza
withdrawn

Group 2 (in Laç)

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Rubiku
4
3
1
0
9
5
7
2
Vëllazërimi Mamurras
4
3
0
1
10
4
6
3
Minatori Rrëshen
4
2
1
1
10
5
5
4
Bushati
4
1
0
3
5
7
2
5
Kurbneshi
4
0
0
4
1
14
0

Group 3 (in Gramsh)

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Gramshi
3
3
0
0
6
1
6
2
Rrogozhina
3
1
1
1
11
3
3
3
Domosdova Prrenjas
3
0
2
1
1
3
2
4
Krutja
3
0
1
2
0
11
1
-
Kruma
withdrawn

Group 4 (in Vlorë)
In this group enrolled: Cakrani, Vetëtima Himarë, Narta, Novosela, Roskoveci, but matches weren't played

Group 5 (in Korçë)

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Devolli Bilisht
2
2
0
0
7
2
4
2
Trebeshina Këlcyrë
2
1
0
1
7
7
2
3
Maliqi
2
0
0
2
1
6
0
-
Leskoviku
withdrawn
-
Shqiponja Progonati
withdrawn

Group 6 (in Tiranë)

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Sukhti
2
1
1
0
8
4
3
2
Shkolla e Bashkuar e Oficerëve Tiranë (f. 8 Nëntori)
2
1
1
0
6
4
3
3
Vora
2
0
0
2
2
8
0
-
Kombinati Metalurgjik Elbasan
withdrawn

Second part
data non known

Play-offs phase

After the first phase of play-offs (data non known), we list following:

Semifinals
Rubiku Gramshi
2-0
Shkolla e Bashkuar OTiranë Tërbuni Pukë or Miloti
(*)

promoted in 2nd division: Rubiku, Shkolla e Bashkuar e Oficerëve Tiranë (the first two winners of third division), Gramshi, Minatori Rrëshen, Tërbuni Pukë, Vëllazërimi Mamurras
relegated in districts division: none (3rd division will not be played in 1992-93)
goals: ?; ? per match
promoted from districts division: none

Note
(*): Tërbuni P.-Miloti didn't play and Shkolla e Bashkuar e Oficerëve T. won semifinal



(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora