E enjte, 02.02.2023, 06:43 PM (GMT)

Mendime

Zef Mulaj: Nderim të madh për anëtarët e Gjykatës Kushtuetuese të Shqipërisë

E premte, 29.01.2010, 09:56 PM


NDERIM TË MADH  PER  ANËTARET E GJYKATES KUSHTETUESE TË SHQIPERISË 

(JU PROVUAT PROFESIONALIZMIN, DHE  ATDHETARIN  TUAJ TË  MADHE)

Pakti  detare  ka  kohë  që ka  bere   zhurmë te  madhe   ne trupin e shqiperisë. Nuk do   te  bej histori  rreth ngjarjes  që  preokupoj  gjith shqipetaret  kudo  qe  janë,
por  qellimi  im ështe  të them pakë fjale  për antaret e gjykates  kushtetuese  të
Repuplikes  së Shqiperisë. Mora shkak  nga një  bisedë   që  më bëri sotë  në  mëngjes   një  miku im , një personalitet    i organizatës ë  të drejtave ndërkomtare,
ku  sapo ishte informuar për vëndimin e   kesaj gjykate.
Ai  me tha:” U  gezova shumë që  në shqiperi  paska një gjykate kushtetuese, 
për ti besuar,  se  antarët e sajë  jane në gjëndje për të mrojtur demokracinë 
dhe të drejtat e kombit të tyre,” u emocionova   dhe nisa shkrimin.
 Të  nderuar  antare të kësaj gjykate:- Ështe  një provë e  madhe 
për ju  dhe Shqiperin në përgjithsi. Ju provuat  se shqiperia  ka  njerëz  që do ta mbrojnë  atë  nga  ata  që i donë te këqen. që  duan  ta  coptojnë.
Do te jeni ju   ata  që  do te   gjykoni  ata qe deshen te ndryshojnë  kufijtë e atdheut ,
të  mos  themi  të shiten , sepse  dhe për këte   do presim  që te dale  e verteta ,dhe ata te gjykohen.
Ata  që  deshën të  bëjn këte akte   ndaj  kombit ton,koha do provoj  dhe me shum të tjera   rreth  ngjarjevete  të  ndodhura në shqiperi.. Por   nukë  e   kam   objektë  tani, por  e kam fjalen tek ju të  nderur  anëtar  të  kësaj gjykate.  Komplimenti : - Per ju, shqipetare të nderuar, atdhetar  të vëndosur , profesionist  të niveleve  më të larta  të shoqeris  shqiptare , si brenda dhe jashtë vendit.
Vëndimi juaj  emocionoi popullin , i dhate shpresë dhe nje  herë duke i thën :“  Ne  jemi shqipëtare  dhe do ta duam shqiperin prandaj të jeni të sigurte   për  aktin e vendimit të drejtë   që kemi marre”. Mos  ju friksoj askush, , mos ju friksoni presioneve të brëndshme  dhe të jashtme ,  se dihet këto do  ekzitojn, dhe bashkpuntoret  brenda vendit që   mbeshtetin qarqet shoviniste Greke  e dikuj  tjketer,jan pikerisht ata  që i mbështetin, ju japin kurrajo, por të jeni të sigurte  se këta njerëz  do ti gjykoj koha dhe  populli shqiptear. Diaspora e sotme shqiptare ështe  tërsisht e paster shqiptare , e pa asimiluar  nga as nje force  e erret, por e integruar dhe luftetare per çeshtjet  kombetare shqiptare.  Diaspora shqiptare do ju   mbeshtetin  do ju japin force të madhe ti rezistoni ketyre formave. Ne do të angazhohemi  edhe në strukturat  ndëkomtare  në të gjitha kanalet per  qendrimin tuaj  ligjor demokratik kushtetues, heroik , që    u larguat  nga   presioni, që vjen  edhe nga linje te cilat  kërkoj  që në  emer të lirimit te  vizave  apo   të drejtes   për tu pranuar në bashkimin europian ushtrojnë mbi shqiperin dhe politiken. Rrini  të qetë   se   shqiperia ështe në europë , dhe nuk ka force regresive  qe  e ndalon , as Greku ase   kush tjeter . Ju jeni   te mirpritur  ne qyterimin Europian, jeni dhe keni qën qytetar Europian.
Demokracia   në  shqiperi eshte e brishtë , e vuajtur  , sepse  tëra keto vite  ka qenë  ne duart  e ish  te “ besuarve te sistemit  të vjeter” dhe  vazhdojn te jete akoma . 
Ju lumte  dhe nje here  ju  antare te kushtetutes  shqipetare, shqipetar  të vertetë , e profesinit te mëdhej .Vazhdoni te mbroni demokracin në shqiperi, ta shpëtoni  nga  njerz  që jan mbytur  në interese  personale  , do të keni popullin  per  krah jush, dhe 
populli do ju donë ju  që të thoni përherë fjalen  e drejtë për shqiperin,  sepse  gjithmon  ka  vuajtur  në  histori  duke e coptuar  qarqet shoviniste të mbështetura   
dhe nga   dikush brenda  vendit  duke pare vetem”Fitimet”  e tyre.

Edhe një  here ju  të  nderuar  antare   të  gjykates  kushtetues të  shqiperis
provuat  perpara  botes  dinitetin tuaj, profesionalizmin, atdhetarin, trimetri.
Ky ishte  akti  me I rënde 
që  po kryhej ndaj shqiperis nga viti   1913,    e  deri  tek  1949 . E dinë mire 
shqipetaret e verte. Ju nderuat  herojt shqiptare , gjakun e tyre  te derdhur  per 
te ruajtur  trojet  që nuk ja lejuan askujt  me lufte , ndërsa   qarqet  e ndryshme  deshen ta ralizojn  ne menyre paqsore   duke fshehur    lakmitë e vjetra.  Ju  do hyni  ne historin e  madhe te kombit shqiptare,  fituat  nje lufte   te diplomacive te fshehta  e shoviniste
te mbeshtetura  nga  brenda   dhe agjentura  rekrutuese  të cilat do ti provoj koha.
Nga diaspora  ju pershendesim, keni besim tek  ne , dhe ne do kemi besim tek ju, te bashkpunojm per te  mbrojtur shqiperin dhe per te sjell nje demokraci te vertete.

Ju provuat para popullit  se jeni vertet shqipetare  që e doni shqiperin.

 Ju pershendes perzemersisht

Nga Dr Zef  Mulaj          
29/01/2010


(Vota: 7 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora