E diele, 05.02.2023, 06:37 PM (GMT)

Mendime

Urim Gjata: Shqiperia dhe Korbat e "Hakmarrjes Per Drejtesi"

E premte, 29.01.2010, 09:57 PM


Shqiperia dhe Korbat e "Hakmarrjes Per Drejtesi"
 
Nga Urim Gjata
 
Asambleja kombetare e Partise socialiste dhe fjalimet e Rucit dhe Rames apo letra e  Dades drejtuar parlamentit Europian ndoshta pa dashur me kujtuan Sciascia,ky shkrmtar i madh qe ka shkruar per mafjen Italiane.
Por tani ne kohet e reja te shekullit te ri kjo mafie me emer te ri"hakmarrja per Drejtesi" kane zene per gryke drejtuesit e larte te Partise Socialiste.
Pikerisht djali i lideres se PS-se Arta Dade,Alban Dabulla pjestar i kesaj organizate kriminale, komunikonte dhe i dergonte mesazhe dhe pako kreut te organizates "Hakmarrja per Drejtesi,"Orik Shytit,tregojne me se miri lidhjet e krimit dhe bashkpunimin e ngushte e z Dade me Edvin Kristaq Ramen,dhe Aldo Baren.
Letra e e fundit e z Dade drejtuar keshillit te Europes tregojne me se miri kete ndrikull te zeze si nderlidhese e "Hakmarrjes per Drejtesi" ku akuzohet per te pakten 17 krime qe vijojne si vrasje ,rrembime,vjedhje,plagosje dhe fallsifikim dokumentash.
Nderhyrja e z Dade ne vitin1999 ne mbrojtje te kesaj organizate eleminoj arrestimin e Aldo Bares dhe grupit te tij me lidhje te ngushta me "Hakmarrjen per Drejtesi, ku drejtuesit e saj Orik Shyti dhe Altin Arapi jane denuar per 8 vrasje,17 plagosje,13 vjedhje te kryera ne vitet 1992-96.
Por zanafilla e ketij grupi dhe pinjolleve qe drejtojne Partine Socialiste sot, fillon qe nga burgu i Bences ku u dha dhe urdheri: Per masakren e 2 Prillit ne Shkoder.
Vrasjen ne pragun e shtepise te pishtarit te demokracise z Bujar Kaloshi.
Bomba e Vefes dhe deri ne rrezimin me dhune te shtetit demokratik.
Ndersa sot Dade i duet Edvin Rames per te perjashtuar shqiperine nga Keshilli i Europes dhe pastaj me shpejtesi per te krijuar dhe vazhduar lidhjet me krrimbat e kesaj organizate qe fatkeqesisht ndodhen te fshehur si minjte dhe veprone ne emer te organizatave te ndryshme,dhe ne shtetin fqinj Greqi.
Ku Edvin Rama eshte takuar fshetas me ta per te ringritur lidhjet e tyre mafiozo-kriminale.
Rrezimin dhe shkaterrimin e shtetit demokratik.
Nuk eshte e rastit kur perfaqesues te ketyre organizatave te zeza mafioze.
Njeres te hurit dhe litarit.
Parazite.
Imorale.
Batakcinj.
Te lidhur ngushte me Partine socialiste,ne nje takim te nje ekspozite ne Selanik trumbetonin me te madhe para prillit 2009, nje 97-te, te dyte dhe nje shkaterrim total te shqiperise dhe Sali Berishes,ne emer te ? ? ?
Pra Edvin Rama me kete klike malavitesh kriminale ordinere, ne shqiperi dhe jashte saj ne lidhjet e tyre mafioze te ndyra, te bazuara ne,Krim dhe vetem Krim,dhe ne baze te pergjimeve me Dondollapin dhe kompani eshte i lidhur ngushte personalisht jo vetem me "Hakmarrjen per Drejtesi por dhe me kapobandat dhe bizneset e zeza te tyre.
Pra nje lidhje e tille vjen sepse  Rama me kompani jane zdhenesit e nje prej mafieve me te rrezikshme ne ballkan si shume te tjere.
Prandaj dhe  fjalimet e tyre sidomos ai i kryetarit te PSse vjen dhe i pernjgjan nje klithme te deshperuar kukuvajke,te nje korbi te zi te vetmuar.
Nje klithme qe kerkon te parashikoje tmerr gjak dhe tragjedi,si ajo 1997tes
Nje klithme korbi me ze te cjerre per tragjedine qe nuk ndodhi.
Sepse Rama ishe i bindur ne mendjen e ti prej skizofreni se kete radhe jo ne jug por ne veriun e shqiperise do te riperseritej 1997 ta, dhe ai do te dilte si shpetimtari duke nxjerre perfitime politiko-mafioze mbi tragjedine natyrore te ketyre njerezve ne hall.
Ai mendonte se me keto permbytje natyrore me ne fund kishte ardhur dita qe te mposhtte Berishen,ndaj edhe u zhuk si urithi nga shqiperia per disa dite e net ne hotelet luksoze dhe plazhet nudo,por duke gabuar ne mendimin e tij se kur te vinte do te pritej si idhull. Gabimisht llogarite e tij prej te cmeduri i kishte bere gabim. 
Kur u kethye  dhe shkoj ne zonat e demtuara gjeti nje realitet tjeter nga ai qe kishte menduar dhe mundohej te gatuante me karagjozet e tij.
Shqiptaret i vune shqelmin duke i shprehur urrejtjen ne fytyre, ndaj dhe ai nisi klithjet e kukuvajkes plake nga salla e asamblese.
Edi Rama seriozisht kishte shpresuar se ne shqiperi do ndodhte nje skenar si ai i Luzianes mbas katastrofes qe shkaktoi uragani Katrina.Ndaj dhe ai u largua per te marre keshilla nga masonet dhe anti shqiptaret,dhe per tu kethyer si fitimtar ne nje tragjedi natyrore.
Por ne qofte se ne Luziana per  tre dite me radhe ne zonat e mbuluara nga uji qeveriseshin nga bandat e gangestereve qe vetem kerkonin te plackisnin bizneset e demtuara dhe shtepite e te pa mbrojturve,ku vetem nderhyrja e shpejte e ushtrise dhe forcave marinse solli qetesine ne ate zone dhe beri te mundur rikuperimin e demeve.
Ne nje shtet te fuqishem si SHBA-ja askush nuk e konsideroi si dhune te shtetit nderhyrjen e ushtrise kunder bandave te gangestereve.Kur nderkohe  ne shqiperi kreu i gangestereve dhe i Kukuvajkave  se bashku me  mbeshtetesit e tij,kerkonin me insistim vendosjen e gjendjes se jashtezakonshme ne nje kohe kur nuk ishte e nevojshme.
Ne nje kohe kur qeveria e gjitha e instaluar ne zonat e demtuara. Ishte e preukopuar te shpetonte sa me shume jete njerezish.
Rama dhe Ruci Dade me kompanine e korbave te nates nisnin akuzat e bazuara ne shpifje vetem e vetem per te ngritur pakenaqesine ne zonat e permbytura.
Kur  qe ne  cdo vend normal demokratik,dite dhe net te tilla nuk mund te sherbejne per perfitime politike,por per te treguar solidaritet me te demtuarit dhe me perpjekjet e qeverise per te lehtesuar demet.
Por jo sepse Rama po kerkonte1997,ten duke dale ne nje prej studjove te nje televizioni shqiptar duke kercenuar per marrjen e pushtetit me dhune,Rama nuk te jep pershtypjen e karagjozit te cuditshem dhe ai nuk pranon se ka qene i kuruar per skizofreni,apo vazhdon te pertype ndonje lloj bari apo dica tjeter per te arritur ne deklarimet e tij qe jo vetem nuk jane logjike dhe normale.Pthirrje te pastra per konflikte civile ne rruge me qellimin e vetem te mohimit te votes te atyre qe votuan PDne dhe aleatet e saj dhe qe Edvin Rama te marre pushtetin.
Por shqipetaret i dhane pergjigjen e duhur.
Ditet e kesaj tragjedie nuk treguan vetem aftesine e institucioneve shteterore per te perballuar situata te tilla.
 Por treguan dhe kulturen e thelle dhe integritetin e banoreve te ketyre zonave, te cilet kurre nuk rane pre e provokimeve dhe te shpifjeve qe kerkonin te ngrinin tymnaje dashakeqe.
Si per te ilustruare kete,ishte shume domethenes nje  nje titull e nje prej nje te perditshmeve shqiptare,ku thuej se ne Shkoder,gjate diteve te tragjedise natyrore shifra e krimeve ishte zero.
Pra, kemi arsye te krenohemi,qe ne kete rast ja u kaluam dhe banoreve te Luzianes.
Por kukuvajka e PSse ka frike nga SALI RAME BERISHA, prandaj dhe i shmanget ketij te fundit.
Edi Rama ka frike nga e ardhmja ndaj gjithmone kerkon ta ketheje shqiperine dhe shqipetaret pas, ne kohe dhe ne aksione politike qe gjenerojne vetem kaos.
Edi Rama nuk i perket se ardhmes pasi e mohon ate cdo dite, prandaj ka zgjedhur dhe zgjedh rrugen,sepse ai vete nuk i perket demokracise dhe institucioneve por i perket rruges.
Ketu ka fillimin dhe frika e kesaj kukuvajke e ketij korbi te zi,me fundin dhe shfuqizimin e tij  dhe futjen e deputeteve socialiste ne parlament.
Ketu e ka fillimin dhe refuzimi i kandidimit te tij per deputet,pra mosqenia pjese e ketij grupi parlamentar ben ate qe ai mundohet te klithe neper rruge dhe mos lejoje deputetet e tjere te futen ne parlament.
Edi Rama ka shume frike dhe kerkon te detyroje te tjeret te paguajne kete frike.
Frika se nuk fitonte po te kandidonte i shtoj atij friken se mos humbiste me pas postin e kryetarit te bashkise.Ndersa ai tani ka frike se mos humbase postin e kreut te PSse kur deputetet e tij te futen ne parlament dhe te marrin pergjegjesite e opozites,sepse keshtu Rama do te mbetej i vetem dhe i pa dobishem.
Anarshizmi i Rames nuk mund te barazohet kursesi me levizjen per liri dhe demokraci te vitit 1990.Ne vitin 1990 shqiperia qeverisej nga nje parti qe kishte vendosur diktaturen me te eger ne bote,qe definitivisht ishte kunder antaresimit ne NATO dhe BE.
Sot shqiperia u fut ne NATO nen qeverisjen e partise qe lindi nga protestat e shqipetareve per liri e demokraci,dhe eshte kjo parti,pra PD,qe po ben gjithe perpjekjet qe shqiperia te jete pjese e Europes me te drejta te plota sa me shpejt te jete e mundur.
Por Debatikasit, bijte e baballareve qe drejtuan diktaturen,vrane,burgosen,interrnuan nje popull te tere,duke mohuar zgjedhesit socialiste qe permes deputeteve te zgjedhur te shprehin mendimet e tyre ne Parlament,sepse Rama kerkon pushtetin me dhune dhe jo se cfare zgjedhesit duan te thone.
Kerkesa e fundit per te sfiduar kredencialet e delegacionit parlamentar ne Keshillin e Europes eshte perpjekja e fundit dashakeqe e kukuvajkes ndaj vendit,qe aleatet europiane te ngadalesojne procesin e liberalizimit te vizave qe shqiperia ka shume mundesi dhe shans ti marre brenda qershorit,dhe ne kete menyre te ngadalesoje procesin e antaresimit ne BE.
Pra ne kete moment kur PD po realizon enderren e te gjithe shqiptareve"E duam shqiperine si gjithe Europa"Rama i mbeshtetur nga debatikasit dhe krimi i organizuar kerkon kaosin dhe fatkeqesine e shqipetareve.
Keshtu qe Rama nuk mund kurrsesi te krahasohet me levizjet e 1990-tes.
Sepse ajo levizje kerkonte nje te ardhme europiane,ndersa Rama sot me levizjen e tij anarshiste te Axhi Qamilit po e pengon ate.
Por ne levizjen e Axhi Qamilit nuk kishte institucione.
Sot institucionet demokratike egzistojne,ka nje pushtet gjyqesor qe eshte funksionues.
Pra Edi Rama ta harroje teorine e tij "Gjykatesi eshte populli"dhe lakmine dhe manine e tij per nje konflikt civil ne shqiperi.
Edi Rama po enderron dhe mendon me ngulm nje 97-te te dyte,duke harruar qe kariera e tij po shkon ne pus por bashke me veten ai kukuvajka e nates kerkon te marre me vete dhe shqiptaret ne fundin e ketij pusi te zi.,
Duke harruar se eshte shteti ai garantuesi i se ardhmes se shqiptareve,i ligjit dhe i mbrojtjes se demokracise. Dhe askush nuk do te mundet te  mendoje dhe jo te guxoje te shkele mbi kushtetuten ligjet dhe demokracine shqiptare.
Sepse Shqiperia sot eshte vend i Natos dhe se shpejti i Bashkimit Europian.
Larg lindjes komuniste dhe me afer se kurre me miqte e saj historike perendimore.
Shtetet e Bashkuara te Amerikes dhe Europes.
 
                KRIMET E "HAKMARRJES PER DREJTESI"
 
\\29.01.1993---Grabitet dega e valutes se banges se kursimeve 307 mije dollare.
\\13.0401993---grabitet selia e shoqerise"IAP"ku vidhen 53 mije dollare.
\\15.12.1993---Vritet tek 21Dhjetori Sami Jata nuk mund ti vidhen leket.
\\10.08.1994---Grabitet ne mes te dites shoqeria"Shkumbin petrol"dule i vjedhur 2.6 milion leke te reja.
\\12.10.1994---Grabitet shoqeria "IAP"merren3.500 dollare,plagoset Eduart Trimi.
\\13.12.1994---Vidhet dhe vritet shtetasi Pal Prendi nga Vlora punonjes i Gjallices.shuma 3 milion leke.
\\14.01.1995---Grabitet argjendaria "Agron"576.377 leke te reja.
\\21.01.1995---Grabitet kompania"Insig" 156 mije leke te reja plagoset nje punonjes.
\\20.01.1995---Grabitet banga e kursimeve Vlore 2.6 milion leke.
\\03.03.1995---Grabitet ndermarrja e lendeve djegese ne Tirane,ku vidhen 430 mije leke te reja.
\\12.04.1995---Vritet dhe me pas i merren leket shtetasit Piro komini duke transportuar leket e Vefa kompani 18 milion e 500 mije leke.
\\15.06.1995---Grabitet fabrika e sfungjerit"Albafon" Laprake ku vidhen 940 mije leke te reja.
\\31.10.1995---Rrembehet femija Erjon Nushi prinderve ju kerkohet 200 mije dollare,por lirohet per 3 dite pa marre leket e kerkuara.
\\12.01.1996---Grabitet filiali i shoqerise "Vefa "ne Vlore ku merren 145 mije dollare.
\\18.04.1996---Grabitet BKT Vlore ku merren 2.2 milion leke te reja.
\\26.02.1996---Vendosja e eksplozivit ne super-marketin e kompanise Vefa ne Tirane ku vriten 4 persona dhe plagosen 17 te tjere
\\26.07.1996---Vritet ish-drejtori i burgjeve Bujar Kaloshi.
 
-------------------------------------VENDIMI----------------------------------------
Orik              Shyti          \\Burgim i perjetshem
Altin              Arapi         ---------------------------
Gentian        Caka         \\25 vjet burg
Nikolin          Novruzaj    \\24 vjet heqje lirie
Roland          Shyti          \\25-------------------
Leart             Shyti          \\24--------------------
Kreshnik       Spahiu      \\24--------------------
Dritan            Hate          \\23--------------------
Pasho           Novruzaj    \\22--------------------
Gezim          Gjoni         \\10 vjet heqje lirie.


(Vota: 11 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora