E premte, 03.04.2020, 05:17 AM (GMT+1)

Sporti » Futbolli Shqiptar

Kampionati shqiptar - 1975-76

E diele, 14.10.2007, 08:09 PM


National Championship
(start: September 13th, 1975; finished: June 6th, 1976)

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
DINAMO TIRANË
22
11
6
5
44
22
28
2
17 Nëntori Tiranë
22
8
10
4
29
18
26
3
Vllaznia Shkodër
22
10
5
7
34
27
25
4
Besa Kavajë
22
5
13
4
20
18
23
5
Partizani Tiranë
22
6
11
5
15
16
23
6
Flamurtari Vlorë
22
8
6
8
17
20
22
7
Shkëndija Tiranë
22
6
8
8
18
18
20
8
Labinoti Elbasan
22
5
10
7
17
22
20
9
Lokomotiva Durrës
22
7
6
9
13
24
20
10
Luftëtari Gjirokastër
22
7
5
10
19
23
19
11
Traktori Lushnjë
22
7
5
10
17
24
19
12
Naftëtari Qyteti Stalin
22
5
9
8
17
28
19

Champions of Albania: Dinamo Tiranë
relegated:
Naftëtari Qyteti Stalin (g.d.)
promoted:
Skënderbeu Korçë
goals: 260; 2,0 per match
top scorer: Ilir Përnaska (Dinamo) 18 goals

Second Division

Group A

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Skënderbeu Korçë
14
9
4
1
45
6
22
2
Punëtori Patos
14
4
7
3
14
13
15
3
Erzeni Shijak
14
5
5
4
12
17
15
4
31 Korriku Burrel
14
4
6
4
19
19
14
5
Besëlidhja Lezhë
14
4
6
4
9
11
14
6
Ylli i Kuq Pogradec
14
3
5
6
17
22
11
7
Sopoti Librazhd
14
2
7
5
9
19
11
8
Tekstilisti “Stalin” Yzberish
14
1
8
5
9
27
10

Group B

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Tomori Berat
14
12
1
1
33
7
25
2
24 Maji Përmet
14
6
4
4
18
17
16
3
Minatori Tepelenë
14
5
4
5
17
19
14
4
Apolonia Fier
14
3
7
4
17
15
13
5
Adriatiku Nartë
14
4
4
6
15
19
12
6
Vetëtima Himarë
14
5
1
8
14
23
11
7
Butrinti Sarandë
14
5
1
8
18
28
11
8
Dajti Kamëz
14
4
2
8
16
20
10

Final in Tiranë: May 16th, 1976
Skënderbeu K.-Tomori B. 1-0

promoted in 1st division: Skënderbeu Korçë
relegated in 3rd division: Tekstilisti “Stalin” Yzberish (then dissolved)
not enrolled the year after: Adriatiku Nartë (then dissolved),
Punëtori Patos
goals: 283; 2,5 per match
promoted from 3rd division: Minatori Rrëshen, 5 Shtatori Çorovodë, Shkumbini Peqin

Third Division

Group A: Kastrioti Krujë, Minatori Rrëshen, Përparimi Kukës, Tërbuni Pukë, Valbona Bajram Curr; winners: Minatori Rrëshen

Group B: 8 Nëntori Sukthi, Industriali Laç, Korabi Peshkopi, Metalurgu Elbasan, and another Club; winners: Korabi Peshkopi

Group C: 10 Korriku Gramsh, Devolli Bilisht, Gramozi Ersekë, Maliqi, Shkumbini Peqin; winners: Shkumbini Peqin

Group D: 5 Shtatori Çorovodë, 18 Shkurti Selenicë, 22 Tetori Poliçan, Ballshi i Ri, Bistrica Delvinë; winners: 5 Shtatori Çorovodë

Final group in Shijak: April, 21st-25th, 1976

Shkumbini Peqin Korabi Peshkopi 2-1
5 Shtatori Çorovodë Minatori Rrëshen 2-2
5 Shtatori Çorovodë Korabi Peshkopi 4-1
Minatori Rrëshen Shkumbini Peqin 2-0
Minatori Rrëshen Korabi Peshkopi 4-0
5 Shtatori Çorovodë Shkumbini Peqin 1-1

Class.: Minatori Rr. 5 p. (prom.), 5 Shtatori Ç. 4 p. (prom), Shkumbini P. 3 p. (prom), Korabi P. 0 p.

promoted in 2nd division: Minatori Rrëshen (winners), 5 Shtatori Çorovodë, Shkumbini Peqin

relegated in districts division: ?
promoted from districts division: ?



(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT