E premte, 22.01.2021, 10:16 AM (GMT)

Lojëra » Futbolli Shqiptar

Kampionati shqiptar - 1960

E diele, 14.10.2007, 06:50 PM


National Championship

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
DINAMO TIRANË
18
15
2
1
44
9
32
2
Partizani Tiranë
18
12
4
2
41
12
28
3
17 Nëntori Tiranë
18
8
4
6
22
17
20
4
Skënderbeu Korçë
18
7
5
6
23
27
19
5
Besa Kavajë
18
6
6
6
18
19
18
6
Flamurtari Vlorë
18
5
6
7
18
17
16
7
Labinoti Elbasan
18
3
7
8
13
28
13
8
Tomori Berat
18
4
4
10
18
34
12
9
Vllaznia Shkodër
18
4
4
10
11
30
12
10
Lokomotiva Durrës
18
3
4
11
11
26
10

Champions of Albania: Dinamo Tiranë
relegated:
Lokomotiva Durrës
promoted:
Traktori Lushnjë
goals: 219; 2,4 per match
top scorer: Panajot Pano (Partizani) 12 goals

Second Division

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Traktori Lushnjë
14
11
1
2
30
11
23
2
Luftëtari Gjirokastër
14
5
7
2
18
13
17
3
Fitorja Lezhë
14
6
4
4
20
13
16
4
Korabi Peshkopi
14
6
4
4
29
20
16
5
Apolonia Fier
14
6
3
5
22
19
15
6
Naftëtari Qyteti Stalin
14
4
5
5
22
21
13
7
Erzeni Shijak
14
3
4
7
18
27
10
8
Përparimi Kukës
14
1
0
13
7
42
2

promoted in 1st division: Traktori Lushnjë
relegated in 3rd division: Përparimi Kukës
goals: 166; 3,0 per match
promoted from 3rd division: Ylli i Kuq Pogradec (winners of first edition of 3rd division)(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora