E enjte, 23.09.2021, 09:26 AM (GMT+1)

Kryeshkrim

Neki Lulaj: Thasët me dosje sekrete të zyrtarëve të lartë të Serbisë...

E merkure, 13.01.2010, 10:59 PM


THASËT ME DOSJE SEKRETE TË ZYRTARËVE TË LARTË TË SËRBISË NGA ZYRAT E SHIK-UT NË DUART E-KFOR-IT DHE TË UNMIK-UT

Nga Neki Lulaj

Nuk është i vogël numri i familjeve kosovare qe sot sfidojnë, lirinë dhe varferin në heshtje, sikurse dje e sfidonin robërinë me frikë dhe ankth,pa pasë fuqi as mundesi qe ta ndryshonin para kohe gjendjën e egër nën thundrën e okupatorit barbar sllav.Këthyerja e pushkës okupatorit ishte një ëndërr shekullore qe përshperitej dhe pritej te realizohej .Në mbrojtjën e atdheut tonë të shtrenjët dhe te dashur të plagosur,gjakosur,burgosur,persekutuar dëbuar e torturuar qe një shekull e me shumë.“Robërija e egër vetëm një natëshe është më e gjatë se sa një shekull“.Andaj vendimi kapital qe ti thuhet .JO një herë e përgjithëmonë Serbisë . ishte ide e shumë brezave dhe gjeneratave edhe me te hershme por këtë botërisht diti tua thot vetëm prijsi , intelektuali patrioti arkitekti i Pavarësisë se Kosovës e ai ishte Dr. Ibrahim Rugova, me grupin e inelektualve patrioteve dhe bashkëpunëtoreve te tije te ngushtë dhe te devotshem,për sakrifica dhe liri sublime..
Kjo Jo e këtyre intelektualve bëri këthesë në Historinë e re të Kosovës se robëruar.
Internacionlizimi dhe mjeshtrija e lobimit të Dr Ibrahim Rugovës me bashkëpuntorët dhe përkrahsit e tij te sinqert si në Kosovë,Evropë dhe Botë e sidomos ne SHBA,nuk hasi ne veshet e shurdhër te politikanëve evropian, ndërkombtar dhe tek ata botëror Djepi i demokracisë.botërore ,Amerika dhe Anglija ishin shtetet e para të cilat e kuptuan drejtë zërin dhe vendosmerinë e intelektualit dhe burrit thatanak me një shall te lidhur qafës dhe me një plagë të rëndë në shpirt dhe trup me një peshë qe e bante mbi supet e tija te pa thyeshme dhe te pa lodhura e ajo ishte toka mëmë Dardanija e roberuar qe një shekull,.andaj në emër te saj dhe të popullit te vete kërkonte ndihmë kërkonte shpëtim nga zgjedhja e rëndë ,e egër e roberisë.
Andaj me plotë të drejtë mund të themi se Dr .Ibrahim Rugova ishte është dhe do te mbetet Gandi i Ballkanit. Fanari i lirisë dhe i diplomacisë kosovare dhe gurthemeli i Strallit të shtetsisë se Kosovës ,së bashku me pushkët gjemëmedha te .ushtareve të UÇK-së te cilat me ushtimat e tyre zgjuan nga kllapia e gjumit shekullor,diplomatet te cilet Sirtarët me dokumente rreth Kosovës herë i mbanin mbi tavolina per t’i diskutuar e herë i futnin nën tavolina diplomatike duke perfituar në kohë .Por krismat e pushkëve për liri u aktivizuan si kurrëme parë sepse Kosova ishte një rast i veqant qe nuk duhet neglizhue e as nuk duhej pritur gjatë,ngase çdo pritje ishte e kushtueshme me një kosto te shtrenjët marramendëse.
Sërbija vrastare humbëse e të gjitha luftërave ne ish Jugosllavinë,por e përkedhelura e Evropës edhe dje edhe sot-e mësuar tanime nga kërcnimet edhe te Brelinit edhe të Brukselit se qan fortë kokën për to sepse e kishte dhe e ka mbrojtjën dhe përkrahjën e fortë nga ariu siberian te cilës ditë e më shumë po i bjen fuqija „Kremlinit te kuq“.Por amerikanet ishin ata që ditën ta gjynjëzojne kasapin e ballkanit.Dhe me ndihmën e tyre dhe te aleatëve te tjerë Kosova u çlirua dhe u Pavarësue. 
Para ca ditësh Kryetari i Kosovës e thirri shefin e EULEX-it zot. Ive de Kermabon për shuarjën e e Strukturave paralele ne Kosovë,duke u ankuar para tij në shumat marramendese të cilat me parë i miratoi haptas Qeverija e Sërbisë për funksionimin edhe me efikas të strukturave paralele serbe dhe shërbimet të tjera ne Kosovë duke ndarë 42 milion euro një herit duke përfshi këtu edhe 725 zyrtar të sigurimit ,duke emruar gjyqtar për te punuar ne gjykatat paralele në Kosovë.I bej Pyetje kryetarit te Kosovës ,kryeministrit kryetarit te parlamentit dhe terë qeverise,a mos është pakë sa e vonuar kjo thirrje publike.,apo i keni ditur të gjitha dhe i keni mbajtur fshehtë si Gjashtë pikat e OKB-së të ashtuquajtura pikat e famkeqit Ban Ki Mun. Për te cilat zotoheshin udhëheqësit tan para medijave si kryetari Sejdiu ,kryeministri Thaqi dhe kryeparlamentari Krasniqi se kurrë nuk do të zbatohën në Kosovë.Dhe se janë gjera „inekzistente“ të vdekura për kosovarët 
Sovrani nuk e duron genjeshtrën as mashtrimin por, ,edhe pas disfatave te dhembshme dhe të kobshme udhëheqesit real dhe te sinqertë fatin dhe fatkeqësin duhët ta ndajnë me popullin. E pse? Për ndryshe kur një herë genjën po i the me vonë edhe dhjetë mijë të vërteta me nuk të beson askush ..Nuk thot kot dhe rastesisht Brukseli se elitës aktuale ,politike në pushtet në Kosovë i mungon pjekurija politike.?Bie pyetja a thua as njeri e as tjetri nuk paskan trashëguar ose mësuar asgjë nga presidenti i urtë ,i sinqert, njeriu me një bagazh te madh dhe te pashoq politik, nga intelektuali mendjendritur, ideologu i Pavaresisë se Kosovës i ndieri Dr. Ibrahim Rugova , qe nga dy vjetori i vdekjës se tij na ndajnë vetëm pakë ditë.
Ishte si të thuash qesharake dhe pakë e besueshme Intervista e shefit të SHIK-ut njëfarë Kadri Veselit,i cili i përngjante më shumë një lavdaqi kariere për aktivitetin e SHIK-ut duke u lavderuar dhe pohuar se nga zyrat e kryeministrit serb Vojsllav Koshtunica ,dhe nga zyra e presidentit Boris Tadiq, paskan arritur të merren dokumente sekrete me „thas“ duke u falenderue ne ish bashkëpunëtoret e UDB-së.Kurse karrshi ketijë shërbimi edhe sot e kësaj dite kosovaret shperhim dyshimin në punën dhe sinqeritetin e tij njashtu siq dyshojmë edhe ne vet SHIK-un dhe aktivitetin e tij kriminal anë e kend Kosovës ?..Pastaj ne vazhdim ky farë Kadri Veseli, krenohej në at çka kishin veprue por ne anën tjetër vet pohonte se „thaset“ me dokumente te vlefshme sekrete ishin konfiskuar sërish nga zyrat e SHIK-ut te cilat gjindën përball Hotel „Grandit“ në Prishtinë nga njësit speciale të policisë së UNMIK-ut dhe KFOR-it.Sigurisht me ndonjë bashkëpuntor „puthadorë“ shqiptar UDBASH i Serbisë, numri i të cilëve nuk është i vogël...
Misteri i Zhdukjeve te dosjeve tjera në Stacionin e Policisë;
Zhdukja e dosjeve sekretete cilat do ti zbardhnin shumë vrasje të pas luftës ne Kosovë,pastaj zhdukja e drogës ,arit te hollave dhe e gjerave te tjera të vlefshme nga dhoma e deshmive ne vendin me të sigurt ne Policinë Kosovës është diçka qe pret përgjigje por kur?Kjo është një pyetje e vështirë qe droi se kurrë nuk ka me marrë përgjegje të saktë!. 
Dyshimi është i madh se ato gjera me vlerë I vodhën përsonat e involvuar në krimet e pas luftës ,ata të cilët kryen krimet me monstruoze dhe vrasjet mbi zyrtarët ,deputetet,,kryetar komunash, femra,polic të devotshëm ,–zbulues profesional krimesh,kolonel ushtrie, këshilltar të presidentit, gazetar e te tjerë.Dukët qartë se me ardhjën ne pushtet te vrastarve krimi politik në Kosovë pushoi,për tu rritur ne përmasa te pa parashikueshme vetëm krimi ekonomik.? Ndoshta për dikënd është e hidhur kjo qe e them por kjo është një e vërtetë e madhe sa është e madhe e tërë shqiptaria e plagosur nga kjo plagë vrastare, shekullore ne kohë paqeje.
A thua pë çfarë areseje janë instaluar njesitë speciale të policisë së UNMIK-ut e të KFORI-it dhe këta të fundit te pas shpalljës se Pavarësisëse Kosovës me emrin EULEX dhe në shërbim të kuit jan këta? .Sa krime kanë zbuluar këto njësi speciale deri me tani ne Kosovë ?,Çfarë punësh te mbara kanë kryer ata deri me sot. .Ose te Kroi i Vitakut ne Mirtovicë din me ju këcënue shqiptareve se kjo nuk është tokë e juaja ?.Duke e parë aktivitetin e tyre se ata nuk e zbuluan edhe as një vrasje dhe duke mos e arrestuar edhe as një kriminel ,e qe shpesh kriminelet ju silen para syve Peshqit e mëdhenj të krimeve shetisin lirëshem ne terë Kosovën në kërkim të gjahut te ri. Bej pyetjen a thue atëherë ne shërbim te kuit janë keta „fakira“por edhe duke i shpallë kriminelet e pa fajshem.Atëherë për këtë arësye ne Kosovë lulëzon për çdo ditë e me shumë krimi ekonomik dhe ai politik pasi ne anën e krimit dhe kriminelve eshtë një advokat i fortë qe ka një emër UNMIK-u i djeshëm me një uniformë te re në EULEX-in e sotëm.


(Vota: 18 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora