E enjte, 25.02.2021, 11:06 PM (GMT)

Lojëra » Futbolli Shqiptar

Kampionati shqiptar - 1948

E diele, 14.10.2007, 06:36 PM


National Championship (1)
(start: October 3rd; last match: November 21st, 1948)

In 1948 Federata Shqiptare e Futbollit decided a new formula for Championship: fall 1948-spring 1949 one, according to Occidental football system; but on March 31st, 1949 Federata Sportive Shqiptare annulled 1948-49 season under Soviet pressures. When Albania cleared up all Soviet influences (December 3rd, 1961), it started Occidental football system from 1962-63 Championship

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Partizani Tiranë
6
5
1
0
26
2
11
2
Tirana
6
4
1
1
10
4
9
3
Shkodra (2)
5
4
0
1
21
1
8
4
Durrësi
6
3
1
2
8
7
7
5
Kavaja (2)
5
1
1
3
10
11
3
6
Korça (2)
4
1
0
3
7
10
2
7
Elbasani
6
0
2
4
5
27
2
8
Vlora
6
0
2
4
2
27
2

Champions of Albania: none
relegated:
none
promoted:
none
goals: 89; 4,0 per match
top scorer: none

Note
(1): all the clubs – with the exception of Dinamo Tiranë, Partizani Tiranë, trade unions club (Spartaku) and police clubs (other Dinamos) – they changed their names in respective town one
(2): Korça-Kavaja and Korça-Shkodra didn't play(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora