E enjte, 04.03.2021, 03:16 AM (GMT)

Lojëra » Futbolli Shqiptar

Kampionati shqiptar - 1946

E diele, 14.10.2007, 06:35 PM


National Championship
(start: April 14th, 1946)

Group A

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Vllaznia Shkodër
10
10
0
0
32
3
20
2
17 Nandori Tiranë (1)
10
8
0
2
26
7
16
3
Besa Kavajë
10
3
3
4
10
12
9
4
Skënderbeu Korçë
10
3
1
6
13
25
7
5
Ylli i Kuq Durrës (2)
10
1
2
7
7
23
4
6
Apolonia Fier
10
1
2
7
7
25
4

Group B

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Flamurtari Vlorë
10
7
2
1
17
8
16
2
Bashkimi Elbasanas
10
7
1
2
18
7
15
3
Erzeni Shijak
10
4
4
2
14
11
12
4
Shqiponja Gjirokastër
10
3
2
5
12
16
8
5
Spartaku Kuçovë
10
2
2
6
16
20
6
6
Tomori Berat
10
1
1
8
7
22
3

Finals: Vlorë, July 7th
Flamurtari Vlorë Vllaznia Shkodër 0-2  
Mirashi 4’, Mirashi 58’
Shkodër, December 26th, 1945      
Vllaznia Shkodër Flamurtari Vlorë 3-0  
Halepiani 5’, Çoba 51’, Shaqiri 80’

 

Finals (July 7th and 14th, 1946)
Flamurtari Vlorë-VLLAZNIA SHKODËR 0-2 0-3

Champions of Albania: Vllaznia Shkodër
enrolled the year after: Partizani Tiranë
not enrolled the year after: Apolonia Fier, Besa Kavajë, Erzeni Shijak, Spartaku Kuçovë
goals: 184; 3,0 per match
top scorer: Xhevdet Shaqiri (Vllaznia) 11 goals

Notes
(1):
1920-45: Sportklub; 1946-48: 17 Nëntori (17 Nandori: old Albanian for “November”); 1949-50: Tirana; 1951-57: Puna; 1958-1991: 17 Nëntori; 1991: Sportklub
(2): 1925-45: Teuta; 1946-1948: Ylli i Kuq; 1949-50: Durrësi; 1951-57: Puna; 1958-1991: Lokomotiva; 1991: Teuta(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora