E diele, 28.02.2021, 09:33 AM (GMT)

Lojëra » Futbolli Shqiptar

Kampionati shqiptar - 1948

E diele, 14.10.2007, 06:25 PM


National Championship
(start: March 21st, 1948)

Group A

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Partizani Tiranë (g.a.)
10
8
1
1
34
8
17
2
Vllaznia Shkodër
10
8
1
1
26
7
17
3
17 Nëntori Tiranë (1)
9
4
2
3
9
9
10
4
Ylli i Kuq Durrës (1)
9
3
2
4
12
16
8
5
Besa Kavajë (1)
9
0
1
8
7
33
1
6
Dinamo Korçë (1)
7
0
1
6
6
33
1

Group B

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
Flamurtari Vlorë
14
8
4
2
47
19
20
2
Bashkimi Elbasanas
14
7
5
2
34
15
19
3
Apolonia Fier
14
7
5
2
31
20
19
4
Sqhiponja Gjirokastër
14
6
4
4
31
23
16
5
8 Nëntori Shijak (2)
14
5
5
4
23
25
15
6
Traktori Lushnjë
14
4
2
8
22
34
10
7
Tomori Berat
14
3
3
8
18
32
9
8
Spartaku Kuçovë
14
1
2
11
17
55
4

Final: Tiranë, August 25th, 1948
Partizani Tiranë Flamurtari Vlorë 6-2  
Bezhani 8’-F, Biçaku 25’-P, Gjinali 29’-P, Gjinali 43’-P, Gjinali 56’-P, Gjinali 72’-P, Shaqiri 74’-P, Daija 88’-F

Champions of Albania: Partizani Tiranë
not enrolled in the aborted 1948-49 season: Apolonia Fier and Shqiponja Gjirokastër
relegated in 1949 new second division:
Sqhiponja Gjirokastër, Traktori Lushnjë, Tomori Berat, Spartaku Kuçovë

goals
: 322; 3,8 per match
top scorer: Zihni Gjinali (Partizani) 11 goals

Notes
(1): 17 Nëntori T.-Dinamo K., Dinamo K.-Besa K., Ylli i Kuq D.-Dinamo K., they didn't play
(2):
1933-46: Erzeni; 1947-49: 8 Nëntori; 1950: Shijaku; 1951-57: Puna; 1958: Erzeni(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora