E hene, 19.04.2021, 11:30 AM (GMT+1)

Lojëra » Futbolli Shqiptar

Kampionati i pare shqiptare i futbollit, 1930

E diele, 14.10.2007, 07:18 PM


First National Championship
(start: April 6ht, 1930)

No.
Club
P
W
D
L
A
P
Pts
1
SPORTKLUB TIRANË
10
5
4
1
17
7
14
2
Skënderbeu Korçë
10
5
4
1
14
5
14
3
Bashkimi Shkodran
10
4
5
1
20
14
13
4
Teuta Durrës
10
3
2
5
12
17
8
5
Urani Elbasan (1)
10
3
1
6
9
20
7
6
Sportklub Vlorë
10
1
2
7
4
13
4

Finals (June 29th and July 6th, 1930)
Skënderbeu Korçë-SPORTKLUB TIRANË 0-2 0-2
(Skënderbeu refused to play both matches)

Champions of Albania: Sportklub Tiranë
relegated:
none
promoted: Muzaka Berat
goals: 80; 2,5 per match
top scorer: ?

Note
(1):
founded 1929; 1929-30: Urani; 1931-32: Sportklub E.

Second Division

Muzaka Berat (winners); the others four clubs: Bardhyli Lezhë, Shqiponja Gjirokastër, Sportklub Fier, Sportklub Lushnjë(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora