E premte, 24.03.2023, 10:41 PM (GMT)

Fahri Dahri: Ku janë shqiptarët etnikë?

Ndër shekuj ndodhin ngjarje të dobishme dhe jo të dobishme. Dhe kjo nuk është e panjohur. Po ashtu dihet se ngjarjet që rrezikojnë ekuilibrat ndërshtetërore edhe ato ndërshoqërore, vendosen të mbahen "sekrete". Në rastin e etnisë tonë, në vënd të sekretit do më duket më e drejtë të përdorim...

Nikoleta Kovaçi: Dy vjet pa Arjanin!

Nji familje sod pret ngushellime: fjale te forta qe te mbajne ne fryme, fjale te urta qe te japin kuraje, fjale te gjalla qe mundin deken! Po a mundet kush sod me e gjete nji te tille e me shkue para prindve, gruas e familjes se Arjan Sales, djalit qe na e perpine flaket nan thundren e betonte te nje...

Albert Vataj: Gëzim Muriqi vjen me ringjalljen e Skënderbeut

Thjeshtë është madhështore në krejt madhështinë e mëkimit artistik. Ringjallja përmes krijimit është vetë vullneti i hyjnisë së shpirtit dhe ndjenjës kombëtare shqiptare.Një shtatore ndryshe e Heroit Tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti -Skënderbeu nga skulptori i njohur Gëzim Muriqi... një kurajë besimi për të sjellë të pavdekshmin të...

Elvi Sidheri: Përshkrimi i trojeve shqiptare mesjetare nga një patriark serb

Në vitin 1771, patriarku i fundit serb Vasilije Brkiq (përpara zhbërjes përgjatë thuajse një shekulli e gjysmë të kishës serbe në 1766, nga Patriarkana e Kostandinopojës), do t'i shkruante në formë përgjigje, pyetjeve lidhur me viset ballkanike, të admiralit rus Orlov (i njëjti i kryengritjes së dështuar të Orlovit, ku patën marrë pjesë edhe shqiptarët...

Adil Fetahu: 24 vjet nga sulmi terrorist i kriminelëve serbë në Kafe-Galerinë 'Koha'

Në dekadën e fundit të shekullit të kaluar Kosova përjetoi pushtimin klasik nga Serbia fashiste,  naciste e raciste. Përveç diskriminimit të hapur,  represaljeve dhe krimeve tjera, regjimi serb me masa të dhunës përjashtoi punëtorët prej pune, nxënësit e studentët prej objekteve shkollore, nëpunësit prej zyrave, shkrimtarët...

Idriz Zeqiraj: Frymëzim domëthënës i krijuesit kavajas Hasan Korbi

Rast i rrallë që një krijues e frymëzon një personazh, të cilin e kishte parë e përcjellur në televizor, në kërcimet e tij, ndër vite, në festivalet të organizuara anekënd trojeve shqiptare. Arsimtari veteranë, Sadik Maxharraj-Baca, i apasionuar pas historisë, hulumtues e studjues të historisë sonë ndër shekuj...

Nue Oroshi: Nisja pa destinim apo politikanët me tru peshku

Shpeshherë ne shqiptarët jemi nisur e kemi marrë rrugë pa pasur një destinim apo një stacion përfundimtar se ku duhet të përfundojmë. Nisja pa pasur një qëllim të caktuar se ku do të përfundoj po ndodhë edhe në politikën shqiptare sot. Politika shqiptare sot në trojet tona është politikë e shtrirjes së qafës ndaj të huajve dhe luftë të...

Kalosh Çeliku: Shteti i 'përbashkët' me borxhe ndaj meje

Barkas më hyri në dhomëE, u struk në shtrat. Natën.Tha: Sonte, flej me Miken!Jo! Poezia është xhelozeQeshi. Po, unë jam Poezia. Atëherë, nuk ka problemZhvishu! Hiqi simbolet:Alegorinë. Ironinë. Stilin. Lakuriq e shtriva mbi tavolinë...

Florim Zeqa: Bashkësia ndërkombëtare ta ndëshkojë agresorin e jo viktimën!

Serbia e sotme është e njëjta sikurse ajo e kohës së Millosheviçit. Ambiciet pushtuese të Vuçiqit janë të njëjta sikurse të Millosheviçit, retorika luftënxitëse është e njëjta sikurse ajo e Millosheviçit. Pra, Serbia ka qenë, është dhe mbetët kërcenim permanent për paqen dhe stabilitetin në Ballkan...

Dorian Koçi: Aleksandër Moisiu - Njeriu që e merrte diellin me vete ngado

Fjalët që shprehin koncepte të mëdha shpesh herë duken sikur vijnë nga një origjinë hyjnore, por në fakt ato reflektojnë një parim të njohur të semantikës, të identifikimit të koncepteve me sendet që i kanë përfaqësuar. Kështu p.sh pak kush mund t’i vejë mendja apo t’i kujtohet nëse ka lexuar diku se fjala tragjedi kaq...

Eshref Ymeri: E sëmura e Euroazisë, kjo gërmadhinë rusomadhe

Fjalën “xhevahir”, me kuptim ironik, e përdorim zakonisht në shprehje të tilla, si “xhevahire shtypi”, “flet (thotë) xhevahire”, “boll më me këto xhevahire!”, “na ngopi me xhevahire” etj. Pra, nënkuptohet dikush që thotë gjëra të pamenduara ose bën veprime të gabuara. Por kurrë nuk mund të na shkojë mendja që me gjëra të tilla mund të...

Me 28 mars, në Bibliotekën Kombëtare "Pjetër Bogdani" në Prishtinë, promovohet libri i Bajram Kabashit, 'RIISLAMIZIMI rreziku i radhës'

Libri bashkëbisedues i gazetarit Bajram Kabashi me aktivistin e njohur të çështjes kombëtare, shkrimtarin Ibrahim Kelmendi, autorin e librit Islami, religjion agresiv (?!) dhe të një mori veprash të tjera, i bënë çështje publike disa tema që duket sikur tentohej të mbaheshin të fshehura prej opinionit publik kombëtar dhe ndërkombëtar...

Petrit Dibrani: Deri kur, o popull?!

Dardania, me ndryshimin e emrit n’Kosovë, e pastaj edhe Republikë, ç’doherë e gjakosur.Vrasjet, masakrat dhe dëbimi nga shtëpitë e tyre, mbi shqiptarët autokton, s‘ka të ndalur!Jo çuditërisht po realish dhe qëllimisht, mbi shqiptarët në trojet e tyre etnike është bërë; periodikisht, sistematikisht...

Hamdi Hysuka: Poezia shqipe nis me Pjetër Budin e Matit

Në Ditën Botërore të Poezisë, më 21 mars 2023, në bashkëpunim me Zyrën Vendore Arsimore Mat dhe Bibliotekën “Pjetër Budi”, Klubi Letrar “Pjetër Budi” Mat organizoi takimin letrar me temë “Në gjurmët e Pjetër Budit, poetit të parë të letrave shqipe”. Morën pjesë poetë e shkrimtarë të Klubit Letrar “Pjetër Budi”...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora