E marte, 14.07.2020, 12:16 PM (GMT+1)

Personalitete

Halit Bogaj: Adem Jasharit

E merkure, 26.08.2009, 08:24 PM


Halit Bogaj

ADEM JASHARIT

/Shkruar me rastin e 10 vjetorit të vrasjes së tij barbare/


Në Prekaz shkëndia ndriti

Dhe mbarë botën e tronditi

Luftuan trimat çlirimtarë

Shumë armiq duke vrarë

2

Luftoi fort Adem Jashari

Ndër kolosët legjendari

Luftoi ashpër si luani

Me të ishte Bacë Shabani

3

Edhe Hamza ish me ta

Ndihmë të madhe ai u dha

Se Drenica vazhdimisht

Luftën bënte  trimërisht

4

Prandaj sot të gjithë jasharët

Vizitohen nga shqiptarët

Vizitohen nga rinia

Që e di çka është liria

5

Bacë Ademi luftën nisi

E ndihmonte farefisi

Nuk e lanë të vetmuar

Me armikun e tërbuar

6

Me armikun shekullor

Në atë vend  trimëror

Dhe njëmend e pa Serbia

Se çka ish Atdhetaria

7

Kriste pushkë Adem Jashari

Siç veproi përherë shqiptari

Atë Drenicën heroike

E rrethuan bandat çetnike

8

Si dikur në atë  Vraninë

Mbronin trimat Shqiptarinë

Shumë batare mbi ta ranë

Gjurmë të  krimit ata lanë

9

Edhe bota sot çuditet

Dhe gjithkush me ta habitet

Moj Drenicë me plot lavdi

N’ luftë t’ përhershme me Serbi

10

Dhe gjithmonë luftën e nise

Ndaj armikut pushkën krise

Shembull ishe për Kosovë

Pejë, Gjilan edhe Gjakovë

11

Shalë – Bajgorë Llap e Gollak

Ndaj armikut merrnin hak

Gjithashu dhe Kaçaniku

Asnjëherë luftës s’i iku

12

Krejt Kosova n’ zjarr e n’ flake

Me armikun u përgjak

U përgjak sikur çdo herë

Si në dimër e pranverë

13

Sepse shpesh ky vend dëshmor

Bënte luftën me mizorë

Fort e çmendur ish ushtria

Që po vinte nga Serbia

14

Por Ademi Uragan

Ish i rreptë sikur titan

Për çdo ditë në Dardani

Dritë kërkonte dhe liri

15

Tmerr i sillte Shumadisë

Si një yll i Ilirisë

Prandaj ai për këtë atdhe

Na u bë një Skënderbe


(Vota: 3 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora