Zeqir Lushaj: Ku e ka Shkodra lahutarin?

Isha aq i merzitur sidomos at ditë sa me fjalë nuk tregohet. Nuk kisha as dy muaj në Usa dhe kishe marr një dhome provizore në pritje sa të na vijnë numrat e punes. Sillesha aty në lagjen Kllifsaj Park të NJ, si i thone fjales „si kali në lamë“...

Gani Mehmetaj: Murgesha e re Jerina

Prapë më dilte parasysh, më ngatërrohej pamja e Jerinës tjetër, po aq e bukur, po aq lozonjare, po aq e dhënë pas luleve. Në Jerinën urbane me xhins e xhakavento u dashurua djaloshi i qytetit. Askush nuk u doli para t'ua eklipsonte dashurinë, s'pati rival që do të kërkonte ...

Fran Gjoka: Një humbje e madhe

Nuk mund të mos ndjesh emocion, dashuri dhe dhimbje njëkohësisht për njerëzit që luftojnë, arrijnë dhe ndahen nga jeta në një moshë kur aftësia dhe përkushtimi i tyre janë në kulmin e mundësive për arritje të larta shkencore. Një ndër këta është shkencëtarja shqiptare, Vlora Mehmeti – Tërshani...

Reshat Nexhipi: Biseda ime me një anëtar të VMRO-së

Por, të fillojmë me rradhë. Ishim duke udhëtuar me autobus, pa u njohur me njëri-tjetrin. U dëgjua zëri i radios dhe emri i kryeministrit. Bashkëu dhëtari, për të  zbuluar  mendimin im, filloi,siç thashë, të lavdërrojë saç nuk duhet kryeqeveritarin në fjalë...

Rexhep Shahu: Momente krenarie

Unë kam shumë momente që jam ndjerë krenar si gazetar lokal në Kukës. Jam ndjerë ndikues, imponues, jo urdherues natyrisht. Por kam funksionuar si pika e strehës në gur.Natyrisht që nuk e kam ndjerë asnjëherë veten të përulur, si viktimë ...

Ndue Dedaj: Janina, si një baladë Çame

Dikur Çamëria na dukej në fund të botës, tani na ngjan përherë e më e afërme. Por është e trishtueshme kur sillesh rrugëve të Janinës dhe emrin e qytetit nuk e gjen askund më të shkruar në shqip, as në afishet e muzeut, ku duket se çdo gjë është “kuruar” me kujdes që të ...

Dedë Preqi: Kulaq që nuk kapërdihet lehtë

“Shto miell e shto ujë” kulaqi  s’është gadi , sikur që thotë një fjalë popullore, poashtu edhe çështja e demarkacionit me Malin e Zi, vetëm po shtohen fjalët dhe po shkallëzohen problemet, ndërsa koha po kalon, pa ardhë deri te një marrëveshje përfundimtare për...

Poezi nga Rudina Merkuri

U lind në qytetin bregdetar të Vlorës më 10.06.1970. Megjithëse është diplomuar në degën e Infermierisë në Fakultetin e Shëndetit Publik dhe master shkencor në po këtë degë, pasioni për botën e letrave e ka shoqëruar që nga fëmijëria e saj e hershme e deri më sot...

Gjekë Gjonaj: Vepër me vlerë të madhe

Fondi i librave studimorë  në fushën e gjuhësisë , në veçanti albanologjisë në përgjithësi,  u pasurua në prag të Panairit të librit më Tiranë  edhe me një libër të mirëfilltë shkencorë “ Enigma e emrave”( Shqyrtime, shpjegime dhe fjalor i zbunimeve) të  akademik  Gjovalin Shkurtaj...

Engjëll Koliqi: Bashkëpunim i ngushtë mes shkollave

U vendos që gjatë vitit shkollor në vijim, të organizohen disa veprimtari të përbashkëta, qoftë arsimore, qoftë kulturore-artistike dhe sportive. Ëeshtë krejt normale, që pas këtij vëllazërimi, çdo sukses i Shkollës së Doblibarës ...

Halil Gashi: Zoti i ruan budallenjët

Kosovës nuk I duhën këto politika shterpe të nivelit Qëndror , qytetarët e Kosovës nuk kanë nevojë për lojë fjalësh e as premtime boshe . Kjo Qeveri e Kosovës e ngritur mbi interesat  e  22 partive  politike më afro 25 ministri më dy autobusë zëvëndës ministra e një ...

Oroshi: Ndahet nga jeta atdhetari Nikolin Destanisha

E nderuar familje e Nikolin Destanisha!Të nderuar atdhetar shqiptarë!Lajmi për ndarjen nga jeta të atdhetarit dhe të përndjekurit politikë Nikolin Destanisha na preku shumë thellë. Na preku për faktin se Nikolin Destanisha kishte pasur një jetë shumë të vështirë. Babain e...

Bejtush Isufi: Nuk jemi këta

…sepse kështu si është bota sot, unë nuk e dua dhe nuk e desha as si ishte deri dje…Se mos mendoni se kjo bota e sotme prej së cilës do të krijohet një tjetër nesër, u krijua ashtu kot, sa hap e mbyllë sytë, jo, jo, sigurisht jo...

Gëzim Hoxha: Robotika mbërrin edhe në kuzhinë

Moley robotics ka krijuar konceptin e robotit shef kuzhine i cili gatuan çdo gjë për ju. Duart e robotit punojnë po aq shpejt sa edhe një shef i vërtetë kuzhine. Një kuzhinë e tillë përfshin krahët robotik, një furrë, një sipërfaqe metalike dhe njësinë komanduese me prekje...

Qazim Shehu: Meteor

Kur nga lartësitë   këputet një zjarrThonë njerëzit sa i hijshëm,Në errësirë veten mbathPër syrin e pangishëm… Gjer në mes të udhës bie dritëPër ta lënë tjetrën në errësirëTa binte dritën gjer tek neDo ish mbase më mirë…

Drita & Lendita Jashari: Shkolla, jo Kisha e Xhamia!

Popullësia e Republikës së Kosovës, për vitin 2016,  në varësi të moshës ishte: 28% ishin nga 0-14 vjeç dhe   65% ishin të  moshës  mes 15-64 vjeç( ku hyjnë edhe  nxënësit e  shkollave të mesme dhe  studentët), kurse  vetëm 7%   participon   të moshuarit mbi 65 vjeç!...

Entela Binjaku: Shqetësime të reja

Në fillimet tona të lëvrimit të platformave online  nuk e kishim menduar se do të vinte dhe dita kur do të flisnim për shqetësime që lidhen me to. Ishim kaq të pamësuar me këtë mjedis të ri  saqë nuk patëm kohë të mendonim sesi e kishim bërë kapërcimin gjigand nga...

Aurel Dasareti: Zgjohuni, ta shpëtojmë Shqipërinë!

Trojet shqiptare sundohen nga klanet mafioze antikombëtare e jo ligji që nuk funksionon. Përsëri dhe përsëri Shqipëria (dhe Kosova) shfaqet si një vend i sunduar nga budallenjtë, me budallenj në pozita udhëheqëse dhe ku budallenjtë merren seriozisht. A nuk ka askush ...

Gani Mehmetaj: Shenjtorët e vjedhur - arabët e serbët

Arabët myslimanë (ka edhe arabë të krishterë) të gjithë shenjtorët e historinë biblike ua vodhën hebrenjve.  Asnjë shenjtor nuk është arab deri te Muhamedi, të gjithë janë hebre, ndërsa myslimanët i proklamojnë edhe shenjtorë të tyre. Asnjë ngjarje biblike s'ka të bëjë ...

Skënder Jashari: Kështu akuzohemi!

Kohëve  të  fundit, shohim  që  vetëm  veteranët  e Luftrave Çlirimtare  Shqipëtare,  si në  Republikë të Kosovës,  ashtu edhe  në Luginë  të Preshevës dhe Iliridë, ndjeken, akuzohen,  gjykohen  dhe  dënohen  politikisht! Në shumicën  e  rasteve  të  tilla, përfundimi del...

Pëllumb Gorica: Bysheku drejt shkatërrimit

Të  udhëtosh përmes panoramash piktoreske, të duket sikur e zhvesh lëkurën e vjetër të përditshmërisë dhe vesh një gëzof të ri për të lexuar natyrën, për të hyrë në thellësinë e historisë, me tërësinë e ndjesive.Të vizitosh Byshekun, që ndodhet 7 km larg nga qyteti i Elbasanit...

Valon Jashari: Rikolonizimi i Kosovës Lindore

Rikolonizim e quajë, pasi që Kosova Lindore-Presheva, Bujanoci dhe Medvegja për të tetën herë që nga Kogresi i Berlinit, e duke vazhduar me Luftërat Ballkanike I, II, Lufta e Parë Botërore, periudha mes dy luftërave botërore dhe ajo gjatë dhe pas Luftës së Dytë Botrore dhe ...

Timo Mërkuri: Honestera e një kënge (3)

5- Marrëveshja e lidhur mes himariotëve dhe Sulltanit për njohjen  autonomisë krahinore, ishte në favor të himariotëve. Me venomet që morën, ata larguan rrezikun e vendosjes së qeveritarëve turq dhe të sistemit të timareve në krahinën e tyre...

Nebi Dragoti: Sekondi dhe minuti

Ta lemë gjininë e këtyre dy emrave. Janë të gjinisë mashkullore, a janë të gjinisë femërore. Që të jetë e lirë gjuha e folur dhe e shkruar për këto apo për këta emra. Le të themi edhe sekonda,edhe minuta. Asgjë, asgjë nuk na prish punë.Po, duhet, të konceptosh ç’ vepër ...

Alida Hadri: Dashuria e pakuptueshme!

Lidhja që kemi ne, është një lidhje hyjnore e krijuar përmes një gjuhe të cilën vetëm engjëjt mund ta kuptojnë, por asnjëherë tokësorët . Pastaj thonë se: dashuria është gjëja me e bukur, për më tepër të bindin që duhet ta duash dike domosdo, përndryshe jeta jote në tokë...

Vangjush Saro: Djali që u bë tullumbace

Shtëpia Botuese “ERIK” ka publikuar këto ditë novelën gazmore “Djali që u bë tullumbace” të shkrimtarit Vangjush Saro. Libri është një parodi për kohët moderne dhe jetën sendentare. Rrëfimi vizaton, për lexuesit e çdo moshe, disa ditë të çuditshme nga jeta e një fëmije...

Xheladin Gjonaj: Fshije lotin o Shqiptar

Femija sa lind fillon te qaje,e qeteson nana me gjirin e saje,mandej, ai qesh e flete njeh nanen e baben e vete. Çdo dite tu u rrit, vuajtjet shtohenMe lotet e nanes,te qarat bashkohen.Prinderit e shkrete perpiqen çdo dite,sa zor që e kan femijet per t’i rrit...

Milazim Kadriu: Hana Hoxha - Rrugë pa emër

Autorja e re dhe e talentuar, Hana Hoxha erdhi para  lexuesit me vëllimin e saj të pestë poetik “Rruga pa emër”, brenda vargjeve të cilit vërehet përkushtimi dhe përqendrimi artistik i autores për të komunikuar lirshëm me lexuesin rreth preokupimeve të saj poetike dhe njerëzore...

Elvi Sidheri: Detaje (turke)

Të them të drejtën nuk e kam idenë, pavarësisht njëfarë njohje jo edhe aq të përciptë të gjuhës turke, se si i thonë “detajit” apo “hollësisë” në këtë gjuhë.Gjithësesi, mënjanë këtij misteri jo edhe aq kozmik apo jetësor, do pranuar që mbrëmë...

Gani Mehmetaj: Jerina e dy kështjellave të Dardanisë

Fytyra e Jerinës kishte bardhësi verbuese. Sytë të magjepsnin. Rrugëve të qytetit të shtruar me gur lumi thembrat nuk i preknin gurët e lëmuar, ndërsa majat e gishtave rrëshqisnin si në vaj. Jerina ndryshonte nga të tjerat. Shpesh i dilte para sysh fytyra e saj ...

Vjollca Pasku: Mathauzeni i varfërisë

Sot natën kam fjetur me vdekjen dhe u zgjova me retë,teksa pashë njerëz që vuanin urie me zorrë të ngjitura,kokë, qafë, flokë të rënë, varur si në ditët e fundit në jetë, ...sy të nxirë, të ngjyer nga skëterrat mbi tokë të ngritura...

Idriz Zeqiraj: LDK-ja e shantazhuar

PAN-i në panik. Humbja në zgjedhjet lokale, edhe pse e pritshme, i ka hutuar humbësit. Flasin përçartë e marrëzishëm. Humbjen faktike, e paraqesin si fitore të tyre! Është rasti që kjo humbje të thellohet. Por, ka një hezitim të shpjegueshëm nga LDK-ja, por të...

Agron Shele: Ekrem Ajruli - 105 vite Sulm e lot

Në 105- Vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë,  një shpallje që e ndau vendin nga fuqitë e mëdha në 4- pjesë, autori Ekrem Ajruli vjen me librin e tij antologjik: “105 vite Sulm e lot”  të përfaqësuar nga autorët më të njohur shqiptarë në Shqipëri, Kosovë, Lugina e ...

Sotir Athanasi: Justitia pereat mundu

- Vazhdojnë çudirat shqiptare, - tha Eduardo sapo futi këmbët në lokalin e Gabrielës. Kjo me tabaka në dorë, kish gjallërinë e njohur karakteristike të saj:  lojcakërinë. Por jo vetëm. Se shkelte me kujdes, në shtegun e dashurisë së re. Dritat që binin mbi qelqet ia reflektonin...

Poezi nga Fikrushe Podrimja

Më përcjellë çdo hape bukura ime poezinë mbrëmje pa muati asnjëherë nuk rri.Jemi si dy shpirtëratë ndarë asnjëherë nuk të lë të vetmenë dimër as në verë...

Lutfi Alia:Festa dhe historia e flamurit nё Martanesh

Prej disa dekadash, opinioni shqiptar ndjek debatin kush e ideoi, kush e solli, kush e qёndisi, kush e riprodhoi flamurin, që u ngrit mё 28 nëntor 1912 nga Ismail Bej Vlora, atë ditë të bekuar, kur Shqipëria e vogël u shpall shtet më vehte. Kuptohet, flamuri i kuq me ...

Entela Binjaku: Kur nisëm të duam qentë

Disa javë më parë opinioni publik  në vendin tonë u mbështoll rreth një shqetësimi që lidhej me disa pamje të filmuara  ku tregohej i masakruar barbarisht një qen. Autori ishte një adoleshent, që  filmohej nga bashkëmoshatari i tij. Po ky opinion mësoi dy ditë më...

Ymer Keta: Shih e shkruaj

Në vijim të udhtimeve, pasjoni im i kahershem,  në ketë vjeshtë  u  erdhi radha Prishtinës, Fushë Kosovës, Gjakovës e  Prizrenit.  Në datën 28  shtator pronotuam një automjet , u oaganizuam familjarisht dhe  në orët e para të mëngjesit, u nisëm nga Lezha...

Shkreli: Ditë Kombëtare e Viktimave të Komunizmit

Shtëpia e Bardhë ka shpallur 7 Nëntorin - 100-vjetorin e Revolucionit Bolshevik Rus më 1917 – si Ditën Kombëtare të Viktimave të Komunizmit, në kujtim të 100-milion personave të vrarë shekullin e kaluar nga regjimet komuniste, anë e mbanë botës...

Cikaqi: Promovimi i krijimtarisë së Bari Dervishllarit

Ditë më parë(29/11/2017), në San Zenone degli Ezzelini të provincës së Trevisos, në organizim të Shoqatës Kulturore “Lidhja e Prizrenit”,  mbështetur edhe nga komuna u organizua krijimtaria e poetit dhe fabulistit, z. Bari Dervishllari, me origjin nga Dushari i Korçës...
Kryesore