Monday, 19.11.2018, 01:39 PM (GMT)

Lutfi Alia: Kongresi II i Fakultetit të Mjekësisë Dentare - Tiranë

Elvi Sidheri: Lefter Andonyadis, legjenda e futbollit turk me origjinë shqiptare dhe pastiçerët e shquar shqiptarë të metropolit dykontinentësh

Xhelal Zejneli: Mithat Frashëri - Kthimi në gjirin e tokës mëmë

Elvi Sidheri: Ngulimi historik shqiptar Arbanasi në Bullgari

Ymer Keta: Krah-qafë alpeve shqiptare

Fritz Radovani: Pse mbyllen disa kapituj?!

Skënder Blakaj: Kontributi shqiptar i Papë Albanit, përfshirë kryeveprën “Illyricum Sacrum” dhe Gjergj Kastrioti Skënderbeu

Kolë Tahiri: Murat Gecaj nga Tropoja! - Burim fjala, mjalt goja!

Entela Binjaku: Takim me lexuesit fierakë

Pëllumb Gorica: Në Theth, aty ku majat e maleve shikohen në pasqyrat e qiejve

Fritz Radovani: Don Simoni rrxoi murin ateist

Me 4 Maji 1958 Futbollisti i “Vllaznisë” së Shkodres, Simon JUBANI asht Shugurue  Meshtar nga Imz. Ernesto Çoba. Asht kenë emnue në Mirditë... Atje u arrestue në 1963, dhe ka ba 26 vjetë burg kryesisht, i pranguem dhe i paperulun në burgun e Burrelit...
Elvi Sidheri: Lefter Andonyadis, legjenda e futbollit turk me origjinë shqiptare dhe pastiçerët e shquar shqiptarë të metropolit dykontinentësh Fritz Radovani: Dhunohet kisha e kleri katolik me armatime, burgojse, tortura, pushkatime, gjyqe fallco... Xhelal Zejneli: Mithat Frashëri - Kthimi në gjirin e tokës mëmë Gani Mehmetaj: Nëntori i 'çlirimit'! Elvi Sidheri: Ngulimi historik shqiptar Arbanasi në Bullgari

Lutfi Alia: Kongresi II i Fakultetit të Mjekësisë Dentare - Tiranë

Më 9 – 10 nëntor 2018, në Tiranë zhvilloi punimet Kongresi II i Fakultetit të Mjekësisë Dentare i Univer-sitetit Mjekësor.Ky kongres, me tematikë aktuale: “Qasje të reja ndërdisiplinare në reabilitimin oral dhe të përgjithshëm”, ishte evenimenti i dytë ...
Skënder Blakaj: Kontributi shqiptar i Papë Albanit, përfshirë kryeveprën “Illyricum Sacrum” dhe Gjergj Kastrioti Skënderbeu Frrok Kristaj: Lezha - vend i shenjtë i shtetësisë shqiptare Nikë Gashaj: Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Shqipëria në Konferencën e Paqes në Paris 1919-1920 Vildan Sharra: Historia hyjnore e dardanëve Fotaq Andrea: Medaljoni varëse kameo me portretin e Skënderbeut, vepra e parë artistike për Heroin Kombëtar

Reshat Kripa: Bashkëbisedim me Mid’hat Bej Frashërin Skënder Kapiti: Në Shqipëri duhet RI-VETTING- VETTING për VETTING-un Frank Shkreli: Thjeshtë, njerëzore! Murat Gecaj: Valltarja 'brilante' Xhevahire Gashi Skënder Jashari: Tentim-shantazhimet e Serbisë ndaj Faktorit Ndërkombëtar kundër Kosovës

Entela Binjaku: Xhevat Ilazi - Cilësia fiton gjithmonë!

Ai quhet Xhevat Ilazi dhe jeton në qytetin Noordwijk të Hollandës që prej vitit 1993. Në fillimet e tij ka studiuar për teknik laborant në fushën e mikrobiologjisë, një sektor i ndryshëm nga gastronomia por pasioni për gatimin qëndronte prej kohësh fshehur tek ai.  Gjatë kësaj...
Zeqir Lushaj: Intervistë ekskluzive me juristin, publicistin, studiuesin dhe aktivistin Adil Fetahu Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me rapsodin Ahmet Spahiu Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me këngëtarin e mirënjohur Pëllumb Vrinca Sopi & Laçi: Intervistë ekskluzive me arsimtarin Hysen Terziu Sopi & Laçi: Intervistë me z. Demush Mehmeti

Zyba Hysa: Dalan Luzaj - 'Mes dy Kontinentesh'

Kur lexon poetit Dalan Luzaj, mijëra shigjeta dhimbjeje të vijnë shpirtit e s’mund të shpëtosh lotëve… një poezi që vërtet e ka emrin dhimbje!Fëmijëri e çartur, që u ngazëllehet ëndrave duke jetuar bodrumeve të diktaturës, një rini...
Zymer Mehani: Denis Toçilla - Nëpër kohë Skica nga Xhevahir Cirongu Viron Kona: Mësimi i gjuhës amtare, detyrë e shenjtë e çdo mërgimtari Sejdo Harka: Fole kombëtare e mërgatës shqiptare në Suedi Sevdail Hyseni: Bujanoc - Vazhdojnë emisionet speciale me shkrimtarët në mesin e nxënësve

Ferit Fixha: Norvegjia një ëndërr e prekshme

Kisha lexuar nëpër libra për Norvegjinë, isha njohur me dramat e dramaturgut të shquar norvegjez, Henrik Ibsen, por erdhi koha ta prekja këtë vend,duke udhëtuar një mëngjes korriku drejt tij, së bashku me nipin tim, Ledio.  Atje banojnë vajza Vjollca, dhëndrri...
Ymer Keta: Krah-qafë alpeve shqiptare Besim Xhelili: Artistë shqiptarë me ekspozitë të përbashkët në Vjenë të Austrisë Tahir Bezhani: Plisi i bardhë - bardhësi shpirtërore shqiptare Milazim Kadriu: Kulla e Isa Boletinit u mbush përplot me plis të bardhë Frrok Vukaj: Venecia e mrekullive mbresëlënse

Ajshe Leka: Si duhet të ushqeheni në fazën e menopauzës? Xhemaledin Salihu: 3 kërkesat e shqiptarëve të Luginës së Preshevës për bashkim kombëtar Ajshe Leka: Sa ndikojnë ushqimet në rritjen e shëndetit riprodhues? Ajshe Leka: Ushqime për shtatzëni të shëndetshme 'Detyrat' e fëmijëve gjatë verës, flet Entela Binjaku

Bashkim Saliasi: Hajri Kapllani, model i mësuesit

Mësues që japin lëndën e vështirë të matematikës, janë vërtetë të rrallë. Ajo që e bën atë të lehtë, varet nga komunikimi njerëzor, takti dhe përkushtimi njerëzor, - e nis bisedën e tij Luan Saliasi, që ka pasur fatin të dëgjojë nga shokët e shoqet e tij për mësues Hajri ...
Xhavit Kryeziu: Bejtullah Mujaj - një jetë kushtuar arsimit Mehmetali Rexhepi: Bislim Pireva (1946-2018) Murat Gecaj: Gjeniu i gjuhësisë shqiptare Uran Ukmehmetaj: Ismail Kadriu - gur themeltar i arsimit Klajd Kapinova: Dom Anton Kçira në dobi të kombit

Hysni Gucati: Në vend të një reagimi Fran Gjoka: Intervistë me z. Gëzim Tushi, Sociolog i njohur, 'Mjeshtër i Madh' Gjekë Gjonaj: Ngritja e përmendores Adem Demaçit në Nju-Jork ide fisnike Nue Oroshi: Përpjekje shekullore për ta bërë ushtrinë tonë Arbnore Fatmir Halimi: Atdhe Geci - Rilindja e Shtetit të Çamërisë

Fritz Radovani: Novak Gjokoviq fitoi titullin e 69

Shkallat e mërritjes së Tyne deri tek finalja e Wimbledonit nuk ishin pa vështirsi.Perballja me lojtarët e njohun të Botës së tenisit ishte nder ma të fortat e këtyne viteve.Ishin afrue Kupës Wimbledonit Federer, Nadal, Gjokoviq, Anderson dhe Isner...
Kapiti: 4 shqiptarët e mëdhenj që mposhtën Serbinë Skënder Kapiti: Kosova, superfuqi e xhudos Fritz Radovani: Melbourne me Roger Federer Fritz Radovani: Federer fiton Kupën Botërore Gëzim LLojdia: Në Finlandë me këpucë të grisura


Newsletter