Saturday, 15.12.2018, 11:33 AM (GMT)

Elvi Sidheri: Shqipëria e Vogël në stepën e pamatë të Azovit

Elvi Sidheri: Shqiptarët e bregdetit të Azovit, dhe gjuha shqipe që flitet gjer në skajet e Ukrainës

Lutfi Alia: Flamuri apo flamujt e Gjergj Kastriotit?

Entela Binjaku: Varësia nga lojrat e fatit... përgjigje në mungesë të disa pyetjeve

Fotaq Andrea: Shqiptarët, një popull poet

Lutfi Alia: Himariotët në Regjimentin Maqedono-Ilir të Mbretërisë së Napolit (2)

Frank Shkreli: Amerika dhe bota mbajnë zi për humbjen e një Presidenti

Elvi Sidheri: Gjuha e fshehtë 'Meshtrovski' e muratorëve bullgarë, një dialekt i panjohur i shqipes

Xhelal Zejneli: Alfabeti i Gjuhës Shqipe - Kongresi i Manastirit

Elvi Sidheri: Shqiptarët e rajonit të Odesës në Ukrainë, një gjurmë tjetër e mërgatës mesjetare shqiptare

Elvi Sidheri: Shqipëria e Vogël në stepën e pamatë të Azovit

Duke vijuar rrjedhën e thellimeve kushtuar shqiptarëve të mërgatave mesjetare Lindore, po vazhdojmë pikërisht me shqiptarët e ngulimeve të bregut të detit Azov, për t’i njohur më mirë këta njerëz ngulmues të të njëjtit gjak me ne, për të cilët dimë kaq pak.“Mirë se vini”, dëgjon rastësisht njeriu ...
Fritz Radovani: 13 dhjetor 1990, Shkodra me diell si pisha Ilir Çumani: Një tjetër ciklon i afrohet uraganit të protestave! Ilir Çumani: Përse kambanat e protestave në Francë mbërritën edhe në Tiranë?! Fritz Radovani: Biblioteka e Lahutës Elvi Sidheri: Shqiptarët e bregdetit të Azovit, dhe gjuha shqipe që flitet gjer në skajet e Ukrainës

Lutfi Alia: Flamuri apo flamujt e Gjergj Kastriotit?

Në shekujt e mesjetës, Albania përjetonte qytetërimin perëndimor në tërë rrafshet e zhvillimeve politike, ekonomike dhe shoqërore; respironte kulturë europiane dhe ishte pjesë integrale e Europës.Aleks Buda vërente: “Gjatë Mesjetës, Albania ishte e zhvilluar në ...
Fotaq Andrea: Shqiptarët, një popull poet Lutfi Alia: Himariotët në Regjimentin Maqedono-Ilir të Mbretërisë së Napolit (2) Xhelal Zejneli: Alfabeti i Gjuhës Shqipe - Kongresi i Manastirit Lutfi Alia: Himariotët në Regjimentin Maqedono-Ilir të Mbretërisë së Napolit (1) Lutfi Alia: Kongresi II i Fakultetit të Mjekësisë Dentare - Tiranë

Frank Shkreli: Edhe unë jam me Studentët!

Ishte rinia dhe studentët shqiptarë që ndihmuan në bërjen e ndryshimit të madh, me shembjen e regjimit komunist të Enver Hoxhës, pothuaj 30-vjet më parë.  Por thirrja dhe ëndërra e tyre, pas pothuaj gjysëm shekulli diktaturë komuniste, që t’a bënin Shqipërinë ...
Fran Gjoka: Mësuesi dhe nxënësi dy figura të përjetshme të shkollës Viktor Mërkuri: Ballkani Perëndimor Skënder Kapiti: Në vazhdim të thirrjes sime të mëparshme drejtuar shoqërisë shqiptare: “Mbështeteni Protestën Studentore Kombëtare”! Fahri Xharra: Okarina pellazge-ilire Eshref Ymeri: Ka vetëm një rrugëzgjidhje

Entela Binjaku: Xhevat Ilazi - Cilësia fiton gjithmonë!

Ai quhet Xhevat Ilazi dhe jeton në qytetin Noordwijk të Hollandës që prej vitit 1993. Në fillimet e tij ka studiuar për teknik laborant në fushën e mikrobiologjisë, një sektor i ndryshëm nga gastronomia por pasioni për gatimin qëndronte prej kohësh fshehur tek ai.  Gjatë kësaj...
Zeqir Lushaj: Intervistë ekskluzive me juristin, publicistin, studiuesin dhe aktivistin Adil Fetahu Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me rapsodin Ahmet Spahiu Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me këngëtarin e mirënjohur Pëllumb Vrinca Sopi & Laçi: Intervistë ekskluzive me arsimtarin Hysen Terziu Sopi & Laçi: Intervistë me z. Demush Mehmeti

Nebi Dragoti: Muzika dhe poezia

Llogjikisht, mund të rrahësh mendime, se , askush nuk e di ekzaktësisht cila e ka zanafillën më parë muzika apo poezia. Sidoqoftë, që të dyja, për nga natyra, kanë afrimitet. Edhe muzika e ka poezinë, por edhe poezia e ka muzikën. Ky është parimi bazë ndërmjet të dyjave...
Nexhat Halimi: Kurorë tingëllimash Ramiz Lushaj: Hajde Azem, zbrit nga Shtatoret… Sejdi Berisha: Personazhi i Migjenit, sharja shqip ose rruga e trembjes së zogjve...! Zymer Mehani: Figura e Presidentit Dr. Rugova në poemën 'Epoka e mendjendriturit' të poetit Fadil H. Curri Xhemaledin Salihu: Dushan M. Pavlloviq - Lugina e Moravës dhe Vardarit-roli isaj, dikur dhe sot, Shkup, 1935

Petrit Aliaj: Kujtime që mbeten nga 'Alba' Neki Lulaj: Në Wiesbaden u festua Dita e Flamurit Hazir Mehmeti: Shënohet 28 Nëntori - Dita e Flamurit në Vjenë Ferit Fixha: Norvegjia një ëndërr e prekshme Ymer Keta: Krah-qafë alpeve shqiptare

Ajshe Leka: Cilat janë ushqimet më të mira për stinën e vjeshtës? Gëzim Tushi & Fran Gjoka: Shoqëria shqiptare dhe sfidat e 'revolucionit individual' Ajshe Leka: Si duhet të ushqeheni në fazën e menopauzës? Xhemaledin Salihu: 3 kërkesat e shqiptarëve të Luginës së Preshevës për bashkim kombëtar Ajshe Leka: Sa ndikojnë ushqimet në rritjen e shëndetit riprodhues?

Bashkim Saliasi: Hajri Kapllani, model i mësuesit

Mësues që japin lëndën e vështirë të matematikës, janë vërtetë të rrallë. Ajo që e bën atë të lehtë, varet nga komunikimi njerëzor, takti dhe përkushtimi njerëzor, - e nis bisedën e tij Luan Saliasi, që ka pasur fatin të dëgjojë nga shokët e shoqet e tij për mësues Hajri ...
Xhavit Kryeziu: Bejtullah Mujaj - një jetë kushtuar arsimit Mehmetali Rexhepi: Bislim Pireva (1946-2018) Murat Gecaj: Gjeniu i gjuhësisë shqiptare Uran Ukmehmetaj: Ismail Kadriu - gur themeltar i arsimit Klajd Kapinova: Dom Anton Kçira në dobi të kombit

Islam Lauka: Mbi lёvizjen studentore nё Shqipёri

Nё pёrfundim tё ligjёratёs sё djeshme nё UBT, njё student kёrkoi tё dijё mendimin tim rreth lёvizjes studentore nё Shqipёri.Mё poshtё, shkurtimisht, mendimi im pёr kёtё ҁёshtje:1. Lёvizja studentore nё Shqipёri ёshtё e drejtё. Nё njё vend, ku nuk ...
Ramiz Lushaj: Ish-presidenti Fatmir Sejdiu "Qytetar Nderi" i Tropojës Gjekë Gjonaj: Bashkia e Nju-Jorkut nderon me mirënjohje Gjekë Gjonlekajn Zenel Çeliku: Opozita e bashkuar diskutoi project buxhetin 2019 'Fondi Humanitar për Medvegjë' organizon festën e 28 Nëntorit - Zvicër, 17 nëntor 2018 Hysni Gucati: Në vend të një reagimi

Fritz Radovani: Novak Gjokoviq fitoi titullin e 69

Shkallat e mërritjes së Tyne deri tek finalja e Wimbledonit nuk ishin pa vështirsi.Perballja me lojtarët e njohun të Botës së tenisit ishte nder ma të fortat e këtyne viteve.Ishin afrue Kupës Wimbledonit Federer, Nadal, Gjokoviq, Anderson dhe Isner...
Kapiti: 4 shqiptarët e mëdhenj që mposhtën Serbinë Skënder Kapiti: Kosova, superfuqi e xhudos Fritz Radovani: Melbourne me Roger Federer Fritz Radovani: Federer fiton Kupën Botërore Gëzim LLojdia: Në Finlandë me këpucë të grisura


Newsletter