E hene, 27.01.2020, 05:38 AM (GMT)

Adil Fetahu: Arbëreshi Françesko Krispi, dy mandate si Kryeministër i Italisë së Bashkuar

Elvi Sidheri: Aleksandër Molosi, njeriu që ngjizi madhështinë e Epirit të lashtë

Elvi Sidheri: Memento për një kolos

Pal Neçaj: Tragjedi e jetuar

Sabile Basha: Formimi dhe veprimtaria e Organizatës Nacional Demokratike Shqiptare në Kosovë

Elvi Sidheri: Rrota e Ujit, një shtjellim i rrallë i të kaluarës kosovare

Zeqir Lushaj: Ç'ka me i urue Fritz Radovanit sot, në 80-vjetorin e lindjes së tij?

Vebi Xhemaili: Sa e madhe ishte Shqipëria sipas hartave ruse (1878-1880)

Rexhep Shahu: Pelegrinazh me shkrimtarë te Gjergj Fishta në Lezhë

Vebi Xhemaili: Në Dibër fitoi Shqipëria në luftë kundër xhonturqve për arsim kombëtar

Gani Mehmetaj: Vdekja e Ibrahim Rugovës – fundi i një epoke

Rreshtat e gjatë me kilometra, në acarin e dimrit, njërin ndër dimrat më të ftohtë prej se mbahej në mend, ishin formuar para Kuvendit të Kosovës. Durimi i pritjes për t’ia bërë nderimet e fundit presidentit të vdekur, dëshmonte se ata e vlerësonin punën e tij njëzetvjeçare. Pikëllimi e mbërtheu qytetin, e pushtoi Kosovën, pesha e humbjes ...
Aleks Kapllaj: Donald Trump, mbrojtësi i jetës në Shtëpinë e Bardhë Enver Bytyçi: Diplomacia ndryshe e Grenell për Kosovën Frank Shkreli: 70 vjetori i clirimit të kampit nazist të përqëndrimit dhe të shfarosjes - Auschwitz Kalosh Çeliku: Pararojet e vdekjes Fritz Radovani: Dr. Ibrahim Rugova asht ma i madh se thoni ju

Enver Memishaj: Major Ahmet Lepenica në mbrojtje të Kongresit të Lushnjës Pal Neçaj: Tragjedi e jetuar Sabile Basha: Formimi dhe veprimtaria e Organizatës Nacional Demokratike Shqiptare në Kosovë Vebi Xhemaili: Sa e madhe ishte Shqipëria sipas hartave ruse (1878-1880) Vebi Xhemaili: Në Dibër fitoi Shqipëria në luftë kundër xhonturqve për arsim kombëtar

Dedë Preqi: LVV ka gurin, ndërsa LDK ka arrën! Edison Ypi: Manjola Ndue Ukaj: Duhet të ndërgjegjësohemi Silvana Begaj: Mirupafshim Shqipëri! Unë po iki! Edison Ypi: Farmaqe

Vahit Nasufi: Intervistë Ekskluzive me këngëtarin Bexhet Jagodini

Në jug - perëndim të Republikës së Maqedonisë Veriore shtrihet Kërçova, e pozicionuar në një vend të rrafshët, e rrethuar nga malet të veshur me pyje dhe fshatrat piktoresk, që i japin një pamje gjeografike të mrekullueshme. E qeshur dhe plot jetë, monumentet arkeologjike, atraksionet e ndryshëm, kalaja e qytetit...
Entela Binjaku: Përkthyesi besnik i Kadaresë rrëfen për lexuesit shqiptarë Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me doajenin e këngës polifonike kërçovare, z. Vebi Azirin Sylejman Morina: Bisedë me akademikun kroat me origjinë arbneshe Hrvoje Mazijen Vahit Nasufi: Intervistë Ekskluzive me këngëtarin Nasuf Jusufi Entela Binjaku: Xhevat Ilazi - Cilësia fiton gjithmonë!

Rexhep Shahu: Libri ''Shtatë Fletore'' i Havzi Nelës - Çmimi Kombëtar i Poezisë

Çmimin e parë kombëtar për vëllimin më të mirë poetik për vitin 2018 e fitoi libri Shtatë Fletore, vepra e plotë poetike me 5548 vargje e poetit martir Havzi Nela, botuar nga Klubi i Poezisë.Në ceremoninë e ndarjes së çmimeve, si botues e përgatitës për botim i këtij libri të munguar tri dekada, mbajta këtë...
Ibrahim Kabili: Sabile Basha - Intelektuale dhe studiuese me vlera kombëtare Fatmire Duraku: Filimena Sevdail Hyseni: Intervistë me Xhemaledin Salihun Jusuf Zenunaj: Me çarçaf të gjelbërt Demir Krasniqi: Metush Haxhaj – të lumtë dora

Ndue Dedaj: Bulqiza, dritë në fundin e tunelit

Është 28 dhjetori i vitit që sapo uli siparin. Jemi nisur drejt Bulqizës me dëshirën për të lexuar sadopak të nesërmen e minierës-qytet, teksa e sotmja është jo pak e trishtë. Natyrisht që Bulqiza nuk është një vogëlushe, larg në male, që pret një shportë me dhurata nga Plaku i Vitit të Ri, që në këtë rast i bie të jetë qeveria...
Rexhep Shahu: Pelegrinazh me shkrimtarë te Gjergj Fishta në Lezhë Albert Zholi: Atje ku dashuria triumfon mbi dhimbjen Aleks Kapllaj: Në Parma të Italisë vendoset busti i Skënderbeut Kadri Tarelli: Takim me shkrimtarë shqiptarë nga Sueda Hazir Mehmeti: Orë letrare në shënim të Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë në Vjenë

Sevdail Hyseni: Lypsarët nuk njohin kufij, moshë, gjini dhe përkatësi nacionale!

Në një rrëfim të zonjës Behije Hamiti, një pedagoge, humaniste dhe adhuruese e fjalës së shkruar artistike, me qëndrim të përkohshëm në Gjermani, na shpaloset me ngjyra emocionuese, rasti i një femre të moshuar lypsare, duke na kthyer në kohën e Migjenit tonë të madh, kur "mjerimi kishte vulën e vet të shumtueshme...
Fahri Dahri: Dodona lartëson vetëm në Thesproti Alfred Papuçiu: 8 maji dhe shpresa për mjekimin e Talasemisë Bajram Cena: Sinuzitet akute dhe trajtimi i tyre gjatë viteve 1973 – 1983 në repartin e ORL Ajshe Leka: Ndryshimi stilit të jetesës në mënyrën më të mirë të të ushqyerit Reshat Nurboja: Histori e shkurtër e Pejës nëpër vite e shekuj

Alfred Papuçiu: Silueta e Artistes, dhe kujtimi për Vaçen tonë kombëtare

Lushnjes iu kthye vajza e saj një herë e përgjithmonë. Më e mira e të gjithave. Vaçe Zela. Prej disa ditësh në mes të qytetit të Lushnjes është vendosur statuja e Vaçe Zelës, ashtu siç na është fiksuar, duke kënduar „Moj Arbëri“ dhe duke i rënë kitares. Një vepër e përkryer e skulptorit të talentuar, Arben Bajo, që e ka portretizuar artisten...
Thanas Gjika: Kushëriri im i shquar, tenori Toli Adham Pano Mehmetali Rexhepi: Kuptimi i një jete atdhetare Hazir Mehmeti: Fran Gjoka, njeriu që shndrit pozivitet Don Lush Gjergji: Gjergj Kastrioti - Skënderbeu - “Moisiu arbëror” Shefqet Dibrani: Bardhosh Gërvalla

Alma Lama është Doktore e Shkencave Filozofike

Te dashur miq,Sot mbrojta titullin Doktore e Shkencave Filozofike prane Universitetit te Tiranes, ne fushen e Shkencave Politike dhe Maredhenieve Nderkombetare.Ishte nje pune shumevjecare, e lodhshme dhe sfiduese, qe kerkoi shume impenjim dhe sakrifica, por jam e lumtur qe ja dola mbane...
Rrahman Hyseni: SHH ”Medvegja” në Zvicër vazhdon traditën 30 vjeçare Kryeministri Ramush Haradinaj: Kosova qëndron e palëkundur në mbeshtetje dhe përkrahje të SHBA-ve Gjergj Hani: Isha 16 vjeç kur më dënoi gjyqtari Spartak Braho Reagon shkrimtari i njohur: Haxhi Lleshi, tiranozaur i komunizmit Blerim Latifi: UÇK-së iu bashkuan shumë luftëtarë të huaj

Albert Zholi: Flet Mjeshtri i Sportit, ish-rekordmeni atletikës Ali Murrizi

Edhe pse mbiemrin e ka Murrizi, kudo në Shqipëri dhe më gjerë ai njihet me mbiemrin Kali. Një emër i madh në atletikën shqiptare. Shkollën tetëvjeçare e kreu në Hajdaraj të Kavajës, të mesmen në Lushnje për veterinari dhe të lartën (Instituti i Fizkulturës) në Tiranë. Ka punuar si mësues dhe drejtues në shkollën e Sulzotaj...
Alfred Papuçiu: Roger Federer dhe Lojrat Olimpike të Tokios Alfred Papuçiu: Kur Federer shprehet se ka ngatëruar dylbitë Alfred Papuçiu: Roger Federer, tenisti më i madh të të gjitha kohërave Fritz Radovani: Australiania Ashleigh Barty fiton Roland Garos Fritz Radovani: Tenisti Novak Gjokoviç fitues kupës për të shtatën herë në Melbourne


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese