• Aurel Dasareti: Elita evropiane dhe patriotizmi amerikan

  Ata nuk e kuptojnë se Trump përfaqëson Shtetet e Bashkuara që shpëtuan Evropën nga dy fatkeqësi (Luftën e Parë dhe Luftën e Dytë Botërore). Ata simpatizojnë dhe identifikohen me Obamën, i cili tërhoqi një vijë të kuqe në Siri dhe kur pastaj Assad e kaloi atë me armë kimike...
 • Lutfi Alia: Sanxhaku i Shkodrës në vitin 1614

  Sanxhaku i Shkodrës shtrihej në pjesën verilindore të trojeve arbërore, ku perfshinte një pjesë të madhe të Malit të Zi, i kufizuar në jug me Sanxhakun e Zadrimës, në verilindje me Sanxhakun e Pejës, ne veri me ...
 • Frank Shkreli: Me rastin e 550-vjetorit të Kastriotit

  Para disa ditësh isha duke hapur një kuti me libra të vjetra dhe gjeta një dorëshkrim me një dedikim të posaçëm nga autori -- mbi Gjergj Kastriotin-Skenderbe, me rastin e 500-vjetorit të Heroit Kombëtar, shkruar nga i ndjeri Xhevat Kallajxhiu, një ish-koleg me të cilin kam punuar në Zërin e Amerikës...
 • Bashkim Shehu: Poeti martir Havzi Nela

  Faleminderit gjithe qytetarëve të pranishëm, shkrimtarëve të njohur që e lartësuan ceremoninë tonë, gjithë të ftuarve, faleminderit që jeni këtu.Falemionderit përfekt, deputetë, këshilltarë bashkiakë.Të nderuar pjestarë të familjes e të afërm të poetit Havzi Nela...
 • Koliqi: Nisi bujshëm bashkëpunimi mes dy shkollave

  Ish famullitari i Stubllës, tani famullitar i Doblibarës së Gjakovës, Dom Albert Jakaj, në vjeshtën e kaluar ka nxitur bashkëpunimin në mësime dhe në aktivitete të lira – kulturo-artistike e sportive, mes shkollave fillore dhe...
 • Leka: Ushqime për personat që studiojnë deri vonë

  Ndoshta kjo listë e udhëzimeve nuk do t`ju sjell ndonjë mrekulli, por ajo që do të konsumoni gjatë kohës së studimeve tuaja, me siguri se do t`ju sjell përfitime të mira për të ardhmen tuaj.Disa udhëzime se çfarë ushqime ju duhen për energji, përqendrim dhe anti-stress...
 • Xhavit Kryeziu: Ferid Berisha- nismëtar i shkollave shqipe

  Ferid Berisha është njëri ndër veteranët  e parë të arsimit  që vuri themelet  e disa shkollave me mësim në gjuhën shqipe, gjatë dhe pas Luftës së Dytë Botërore, jo vetëm në komunën e Dardanës, po edhe në viset e tjera...
 • Mehmet Musa: Ftesë

  Ftoheni sinqerisht dhe perzemërsisht mysafir në mbrëmjen e 13-të qershorit ditë e mërkure,në kullën e Balës plak në Isniq!!!Në ate kullë ku ,Isa Boletini me kalorsit e tij gjeti bukë kripë dhe zemër dhe bëri gjum te qetë sepse rojet e kullës, ishin bijtë e Balës plak,në at kullë ku Bardhosh Dinë Gërvalla...
 • Skënder Kapiti: Kosova, superfuqi e xhudos

  Xhudistet kosovare janë sot krenaria më e madhe kombëtare me të cilat krenohen kudo shqiptarët.Në çdo evenimet dhe turne nderkombëtar, europian dhe botëror të sportit të xhudos, ku kanë garuar vajzat shqiptare të Kosovës, ato ...