E marte, 19.03.2019, 12:12 AM (GMT)

Pëllumb Gorica: Fryma pagane e Ditës së Verës

Sylejman Morina: Bisedë me akademikun kroat me origjinë arbneshe Hrvoje Mazijen

Përkujtohet në Fier kontributi i Thoma Binjakut 'Mësues i Merituar'

Entela Binjaku: Gratë në institucionet vendimarrëse - realitet apo...?!

Vangjush Saro: Kinemaja shqiptare në një stad të ri

Rexhep Shahu: Kohë e keqe për lirinë, Havzi...

Entela Binjaku: Ndal bullizmit - pro sjelljeve miqësore!

Sylejman Morina: Arbneshja nga Shibeniku dr.sc. Bruna Petani profesoreshë në Universitetin e Zarës

Hazir Mehmeti: Austria e ndihmoi shkollimin, shkencën, kulturën dhe pavarësinë e shqiptarëve

Anton Kodrari: Shkodrani i harruem që shkroi një faqe të lumnueshme në librin e Radio Vatikanit

Fritz Radovani: 70 vjetori i vrasjes së Imz. Vinçenc Prennushit

Argjipeshkvi i Durrsit dhe i Tiranës Imzot Vinçenc PRENNUSHI O.F.M.(1885–1949) në  1946 ka thanë: “Në këte kohë në Shqipni, asht turp i madh me kenë jashta burgut!..”Gjurmët e kudondodhuna të sandaleve të mathuna nder kambët e zbathuna të Fratit të Shqipnisë, shkelën nder male e fusha ku kanë...
Frank Shkreli: Mbështetja e fortë amerikano-gjermane për NATO-n përballë kërcënimit rus Vangjush Saro: Vangjush Ziko - Përsiatje Frank Shkreli: Edhe njëherë për rrezikun ruso-turk në Shqipëri dhe në Kosovë Gani Mehmetaj: Qielli e toka na dëbuan, hyjtë u ngritën kundër nesh Fritz Radovani: Pushkatime tek Zalli i Kirit

Fatbardha Demi: Dëshmitari dardan i Manastirit të Deçanit Hazir Mehmeti: Austria e ndihmoi shkollimin, shkencën, kulturën dhe pavarësinë e shqiptarëve Vebi Xhemaili: Krerët e Lëvizjes Kombëtare Shqiptare - Kundër Kryengritjes së Ilindenit' Vebi Xhemaili: Fillimi i demonstratave në Tetovë dhe grisja e flamurit kombëtar Joe DioGuardi: Gjergj Kastrioti Skënderbeu - Shok me të mëdhenjtë e më të mëdhenjëve

Kristjan Dukaj: 'Malësia na bashkon' – gati dyfishoi votat

Rezultatet e zgjedhjet  vendore në Komunën e Tuzit, të mbajtura më 3 mars, tashmë janë publikuar edhe zyrtarisht nga  Komisioni zgjedhor komunal dhe dihet përfundimisht përbërja e Kuvendit të ardhshëm, për herë të parë, të komunës së plotë të Tuzit. Edhe pse fillimisht u kërkua rinumërimi...
Nue Oroshi: Serbët nuk i kanë parë dhe nuk i shohin asnjëherë shqiptarët si qenie njerëzore Brahim Avdyli: Lojërat për sovranitetin e tokave shqiptare Afrim Caka: President, 'sëmundja e Dardanisë është e rëndë' Engjëll Koliqi: Letër e hapur për Federica Mogherini-n Fahri Xharra: Vendime e Jaltës dhe shqiptarët

Sylejman Morina: Bisedë me akademikun kroat me origjinë arbneshe Hrvoje Mazijen

Në fillim shkencëtari Hrvoje shprehu falënderim për interesimin tim për veprimtarinë shkencore hulumtuese e veçanërisht, në lidhjen i tij gjenetike arbneshe (Shqiptare). Babai i tij IvanMazija ishte shpërngulur nga Zara para okupimit italian(1918), dhe ishte i vendosur në Zagreb. Po aty jetojnë edhe arbneshëtë tjerë të shpërngulur ...
Vahit Nasufi: Intervistë Ekskluzive me këngëtarin Nasuf Jusufi Entela Binjaku: Xhevat Ilazi - Cilësia fiton gjithmonë! Zeqir Lushaj: Intervistë ekskluzive me juristin, publicistin, studiuesin dhe aktivistin Adil Fetahu Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me rapsodin Ahmet Spahiu Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me këngëtarin e mirënjohur Pëllumb Vrinca

Ilmi Veliu: Na iku historiani i Kërçovës

I thamë lamtumirën e fundit vëllaut tonë, shokut e kolegut; historianit shumë të njohur në të gjitha trevat shqiptare po edhe në diasporë, prof. dr. Riza  Sadiku.Kimi qenë kolegë po edhe shokë shumë të ngushtë , dhe ja që e ndjejë për detyrë ti shkruaj disa fjalë në lidhje me jetën dhe veprimtarinë ...
Xhelal Zejneli: Shqiptarët në studimet gjermane Fatmire Duraku: Lot te varri i nënës Blerim Rrecaj: Muzg i purpurimtë Kaltërina Meka: Silueta e nënës Aurel Dasareti: Një shtëpi që është në konflikt me vetveten nuk do të mbijetojë

Petrit Aliaj: Ne mundemi, por së bashku

Gjithçka fillon me mbrëmjen e fundvitit 2018 në Mantova, organizuar nga Federata Nacionale e Shoqatave Shqiptare në Itali-FNAI. Aty, krahas argëtimit me këngë, valle,  recitime e intervista u arrit të mblidhej edhe një shumë të hollash mbi bazën e një llotarie për qendrën e autizmit “Fluturo për Jetën” në Elbasan. Kontaktet ishin ...
Bashkim Saliasi: 'Vëllazërimi', Babrru-Fushë në shkollën vartëse Babrru-Kodër Xhevahir Cirongu: Tomorrica nëpër shekuj Beqir Cikaqi: Unë biri yt Kosovë - kudo që ndodhem për ty festoj! Neki Lulaj: Festa e Pavarësisë në Wisbaden Xhevat Berisha & Idriz Zeqiraj: Në Ludwigshafen përkujtojet Presidenti Rugova

Reshat Nurboja: Histori e shkurtër e Pejës nëpër vite e shekuj Gjekë Gjonaj: Ushqimet tradicionale të Trieshit Xhemaledin Salihu: Dëbimi i myslimanëve të Serbisë, sipas autorit Safet Banxhoviç Ilmi Veliu: Nëna e Skënderbeut ishte e shqiptare e pastër nga Pollogu i Iliridës Ajshe Leka: Cilat janë ushqimet më të mira për stinën e vjeshtës?

Shyqyri Fejzo: Kapllan Xhangolli, biri i Shënepremtes

Kapllan Xhangolli u lind në Shënepremte më 7 Dhjetor 1944 në një familje puntore dhe patriote. Gjyshi i tij, Hysen Xhangolli rininë e tij e kaloi në kurbet, në fushat e fabrikën e duhanit në Selanik të Greqisë. Kapllani ishte fëmija i parë i familjes së madhe Xhangolli  ...
Klajd Kapinova: Ndërroi jetë kundërkomunisti Kolec Pikolini Hysen Kobellari: Ramadan Sokoli, dijetari dhe atdhetari shembullor Fran Gjoka: Kur në Lezhë përmend mësuesin Ndue Mataj, mendja të shkon te biblioteka e tij Shefqet Hoxha: 30-vjetori i vdekjes së Muharrem Bajraktarit Anton Kodrari: Shkodrani i harruem që shkroi një faqe të lumnueshme në librin e Radio Vatikanit

Shpallja e Pavarësisë së Çamërisë Lidhja e Shkrimtarëve e Kosovës: Shkrimtari dhe mediet, 29.01.2019 Idriz Zeqiraj: Në Heilbronn u mbajt e pamja për heroin Izet Demaj Profesorët e USHT: Kjo Preambullë nuk shpreh vullnetin e popullit shqiptar në Maqedoni Konkurs Poetik për Dëshmorin Bylbyl Hazir Breçani

Fritz Radovani: Novak Gjokoviq fitoi titullin e 69 Kapiti: 4 shqiptarët e mëdhenj që mposhtën Serbinë Skënder Kapiti: Kosova, superfuqi e xhudos Fritz Radovani: Melbourne me Roger Federer Fritz Radovani: Federer fiton Kupën Botërore


Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese