• Sami Repishti: Zani i ndergjegjes refuzon heshtjen

  Keto vitet e fundit, ne Republiken e Rusise, ka fillue nji levizje mbarpopullore qe synon inkurajimin per nji diskutim te krimeve komuniste gjate periudhes ma te keqe te historise ruse, vitet e satrapit aziatik, J.V.Stalin. Levizja ka perqafue nji “Projekt” per nderimin e kujtimit te viktimave...
 • Fotaq Andrea: 100 fjalë të arta nga Faik Konica

  E ashpër, e vrazhdë, si populli i fuqishëm që e flet, por edhe plot shije e hijeshi, si frutat dhe lulet e malit ku flitet, gjuha shqipe – ndonëse e varfëruar nga një palëvrim shumë herë shekullor – është e aftë të shprehë, me një ndjenjë të mrekullueshme, nuancat...
 • Fahri Xharra: A ishin serbët katolikë?

  Nacionalisti i madh serb por edhe shumë i arsimuar , Laza Kostiq në vitin 1963 e kishte botuar në Toronto të Kanadasë librin “Katolički Srbi “ ( Serbët katolikë ) i cili nuk mundet t`i ikë të vërtetës kur thotë: ” Vetëm  pas gjysmës së dytë të shekullit 19-të filluan të   “paraqiten” ...
 • Daniel Marian: Ditar fronti apo front ditari

  Ibrahim Abedini, Brengat e liqenit, Amanda Edit, Bukuresht 2015 - Kalojnë gjëra të një peshe të madhe „Në zemrën e gurit”, atje ku, që nga përpëlitjet e para të çastit poetik në një „Kështjellë të heshtur”, kuptojmë imazhin e tmerrit që ka mbetur si gjurmë nga kthetrat...
 • Namik Selmani: Në kërkim të një feste të re

  Në një udhëtim me dritaret e një televizioni para disa kohësh, gati isha i entuziazmuar për disa mjeshtra argjentinas që prej brezash punonin për disa kapele kashte tipike  argjentinase që jo vetëm që ishte një biznes  ...
 • Entela Binjaku: Stresi pas pushimeve, si ta luftojmë

  Sociologia Entela Binjaku ju vjen në ndihmë me disa këshilla si ta kapërceni këtë situatë të detyrueshme, pas ditëve të bukura, pa imenjime.  Në vendin e punës, individi duhet të synojë një nivel optimal të motivimit...
 • Albert Vataj: Migjeni, uragani i poezisë shqipe

  Po, ai lindi më 30 shtator 1911, sot 104 vjet ma parë. Të paktën faksimilja e një certifikate, e cila ruhet në Muzeun Historik të Shkodrës, dhe që është botuar në përmbledhjen e veprës së Migjenit dëshmon këtë...
 • Xhevat Rexhaj: Shpëtim Xhemaili të votohet në Solothurn

  Votues shqiptaro-zviceran të Kantonit të Sollothurnit, mos rrini duarkryq, mos e leni pa votue për zgjedhjet e 18 tetorit, voten ja jepni kandidatit të CVP -së Z. Shpetim Xhemaili, une votoi për Shpetimin! Familja Xhemaili është një Familje e njohur me rugovizmin e madh ...
 • Shqipëria e pamposhtur, barazim 0-0 në Kopenhagen

  Kualifikueset e Euro 2016, Shqipëria e pamposhtur, barazim 0-0 në Kopenhagen Kombëtarja shqiptare e futbollit barazoi pa gola në Kopenhagen ndaj Danimarkës, një rezultat ky që i siguron zyrtarisht kuqezinjve vendin e tretë në klasifikim dhe i vendos ata mes skuadrave ...