E merkure, 19.05.2021, 01:29 AM (GMT+1)

Xhelal Zejneli: Masakra e Tivarit

Xhelal Zejneli: Ndryshimi i historisë shpie në përsëritjen e saj

Themi J. Tushe: Kryengritja e Libofshës së Myzeqesë e vitit 1603, që pasoi Kuvendin e Dukagjinit

Hazir Mehmeti: Shqiptarët në tehun fashist

Pajazit Hajzeri: Figura e Gjergj Kastriotit Skënderbeu tek autorët kroatë

Frank Shkreli: Mjaft u tallët me atë popull!

Xhelal Zejneli: Fillimet e shkrimit shqip

Fatbardha Demi: Mrekullia e mbijetesës së një kombi (2)

Xhelal Zejneli: Letërsia e vjetër shqiptare

Namani & Sallahu: Fortifikimet në anën e majtë të Lumit Llap - gjurmët arkeologjike në fshatin Majac

Adil Fetahu: Historia dhe legjendat për Mbretëreshën ilire, Teuta

Rexhep Shahu: Pse duhet të votojmë Flamur Hoxhën

Elvi Sidheri: Një botim i çmuar për historiografinë shqiptare

Entela Binjaku: Rigerta Loku Tushaj - Dilni e votoni një alternativë të re politike!

Lutfi Alia: Pasardhësit e Vrana Kontit në Itali

Agron Tufa: Liria dhe vetëprojektimi i lirisë

Pyetja “A jemi të lirë?” – është një kërkesë e formuluar paarsyeshëm, me pretendime absurde për të marrë “përgjigje”, sepse as pyetja dhe as përgjigja nuk janë të dhëna njerëzore. Për më tepër është një pretendim i një rendi absurd, i barazvlefshme me pyetjen pa pikë takti e pa pikë etike -  “A ekziston Zoti?”...
Xhelal Zejneli: Masakra e Tivarit Enver Bytyçi: "Historia e shqiptarëve për të huajt"?! Çfarë do të thotë kjo? Xhelal Zejneli: Ndryshimi i historisë shpie në përsëritjen e saj Frank Shkreli: Në Kolegjin Harvard kujtohet Tragjedia e Çamërisë Shqiptare Ndue Ukaj: Marshi i marrinave!

Nue Oroshi: 80 vjet nga masakra serbe e Rogovës dhe injorimi i kësaj masakre Pajazit Hajzeri: Figura e Gjergj Kastriotit Skënderbeu tek autorët kroatë Albert Zholi: Historia e rrallë kur thahej këneta e Maliqit, ku vdiqën 63 të dënuar politikë Fatbardha Demi: Mrekullia e mbijetesës së një kombi (2) Pajazit Hajzeri: Trashëgimia dhe Diversiteti Kulturor në Rajonin e Mitrovicës

Fahri Xharra: O me Perëndimin, o me Lindjen!

Historikisht jemi në ballafaqim shumë serioz me Lindjen. Nuk është e rastit që rilindasi Naim Frashëri në kohën e tij kishte thënë që për ne shqiptarët Dielli lindë në Perëndim .Sllavizmi dhe turqizmi në mënyrat e tyre janë, ashtu edhe si ishin në këto 500 vitet e fundit, shumë të interesuar...
Mehmet Musa: Prekaz, 13 maj 1981 Ibrahim Kabili: Ferit Hoxha dhe kontributi i tij në Shoqatën "Atdhetare Kulturore Benda" Kastriot Myftaraj: 13 qershori i rizgjedhjes së Lulzim Bashës si “17 tetori” që nuk ia lejoi vetes Enver Hoxha Fritz Radovani: At Meshkalla (XVII) Nue Oroshi: Masakra e ushtrisë serbe e vitit 1913 në familjet Kalaj dhe Manreca

Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (III) Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (II) Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (I) Aleks Kapllaj: Intervistë me sopranon Donika Mataj Vilma Zonja: Intervistë me notaren olimpiste Nikol Merizaj

Timo Mërkuri: Lisat e shpirtit të Sabit Rrustemit Anton Nikë Berisha: Agim Mato ynë i madh Fatmir Halimi: Flakja e Kanunit dhe flijimi për dashuri Kalosh Çeliku: Zjarr dhe akull në shtrat uji Ibrahim Kadriu: Jashtë eklipsit

Hasan Hasanramaj: Në diasporë kultivon traditat kulturore dhe kombëtare

Aktivitetet e mërgimtarëve me nxënësit e paraleleve në gjuhën shqipe në Itali, ruajtja dhe kultivimin e traditave kombëtare, aktivizimi e aktiviteteve kulturore-artistike dhe shumë aktiviteteve të tjera ishin tema rreth të cilave  biseduam me Faik Tafollin, kryetar  të shoqatës “Dardania” në qytetin Montebelluna të Italisë...
Hasan Hasanramaj: 31 vjetori i pajtimit të 124 familjeve Prend Buzhala: Muri i Kujtesës në Bllacë Hasan Hasanramaj: Shqiptarë nga Kosova me sytë e tyre e panë vdekjen dhe tmerrin Hasan Hasanramaj: Bjeshkët e Nemuna - term popullor i gjuhës shqipe Ndue Dedaj: Tamarë - Kelmend, duke medituar për unazën e Alpeve

Hysen Kobellari: Isuf Luzaj - atdhetari i ditur, mësuesi i filozofëve të së ardhmes

Isuf Muhamet Luzaj (1913-2000), është një figurë e nderuar e përmasave të rritura në kohë, me të cilën krenohen brezat e të tri dimensioneve: të djeshmit, të sormit,të ardhshmit … Koha i rivlerëson dhe i zbulon vërtetësisht emrat dhe veprat e njerëzve të saj, të cilët i kanë dhënë e i japin, duke i shtuar mirësi kombit...
Gjekë Gjonaj: Rexhep Lika, imami që meriton respektin dhe nderimin më të lartë Vilhelme Vrana Haxhiraj: Nermin Vlora Falaski, “Ndriçuese e Qytetërimeve të Vdekura” Gjekë Gjonaj: Gjergj Hasanaj, personalitet me merita në fushën e arsimit, kulturës dhe folkloristikës shqiptare Rexhep Shahu: Pse bën diferencë deputeti Flamur Hoxha Dorian Koçi: Humanisti Arvanitas - Mikel Maruli

Fjalimi i Kryeministrit të Izraelit Benjamin Netanyahu për Kosovën, 1999 Organizata e Gruas Shpresë & Paqe: Mbështesim kandidaturën e Z. Agron Shehaj për Kryetar të PD në Shqipëri Video editorial i “Koha Jonë”: Plani kriminal i Rilindjes, 100 mijë banesa do shemben pas zgjedhjeve Ipeshkvijtë e Shqipërisë: Kush e shet votën, ka shitur dinjitetin e vet Ibrahim Hajdarmataj: Takime me zgjedhësit në Tropojë

Besim Xhelili: Shah simultan me Mjeshtrin e Madh të shahut Rainer Buhmann

Me rastin e hapjes së Javëve të Kulturës Shqiptare në Austri 2020, Klubi i Shahut “Arbëria” nga Vjena, organizoi një turne simultan në shah, me Mjeshtrin e Madh të shahut Rainer Buhmann.Klubi i Shahut “Arbëria” tashmë e disa vite qysh nga dalja në skenë në vitin 2012, si një grupim i vullnetarëve...
Gjekë Gjonaj: Rezart Cungu kampion i ri i Malit të Zi Sevdail Hyseni: Saqipi - Turniri ndërkombëtar i boksit “Tërnoci 2020”, një eveniment i lartë sportive Albert Zholi: Flet Mjeshtri i Sportit, ish-rekordmeni atletikës Ali Murrizi Alfred Papuçiu: Roger Federer dhe Lojrat Olimpike të Tokios Alfred Papuçiu: Kur Federer shprehet se ka ngatëruar dylbitë

Agron Tufa: Diktatura u restaurua plotësisht

Ja si na njoftonte dje, në faqen e saj, Ministria e Drejtësisë së shoqes Etilda Gjonaj për Ditën Ndërkombëtare të Dreqësisë...Vini re tonin e qetë, të sigurtë dhe krenar të shoqes Gjonaj, e cila i drejtohet me "shok" njeriut më të nxirë, ish oficerit  të Sigurimit Odise Porodini...
Kastriot Dervishi: Telegrami i ekzekutimit të Prek Calit Agron Tufa: Dy kalorës të vrerosur për “erzin” e vrasëses Diana Çuli Agron Tufa: Dy oficerët e Sigurimit të Shtetit që na garantojnë Vetingun! Agron Tufa: Plani hakmarrës i Gramoz Ruçit kundër atyre që rrëzuan shtatoret e Enver Hoxhës Nebil Çika: Denimi per krime kunder njerëzimit dhe lirimi i tyre pas rikthimit në pushtet te komunistëve

Milazim Zeqiraj: Masakra në Studenicë ka dëshmi dhe dëshmitarë

Më 13 Prill 1999 në pragun e shtëpis u bë krimi ndaj Zotit të shtëpis së Sali Sokol Zeqiraj   dhe anëtarve të familjës Lipaj (vajzave Qendresë 15 1vjeqare ,Mirdonë 13 vjeqare,Njomzë 13 vjeqare-ushtare e UÇK, Lindihanë 13 vjeqare nxënese të shkollës fillore „Hysni Zajmi“në Vrellë, dhe nënave...
Albert Zholi: Qemal Stafa u vra në betejë, e vranë në kurth apo u vetëvra?! 1946/Aranit Çela: Kosova e vendosi vetë fatin e saj Jahja Drançolli: Beteja e Lepantit Tradhëtoi partinë, nëna e mallkon: Helm t’u bëftë qumështi që të kam dhënë Jahja Drançolli: 107 vjet më parë nënshkruhet ”Marrëveshja e Londrës”


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora