E hene, 24.01.2022, 08:32 PM (GMT)

Elvi Sidheri: Kur Andon Zako Çajupi paraprinte kohët, me përshkrimin therës të Klubit të Selanikut

Fotaq Andrea: Emri i Skënderbeut, i njohur, i dashur e i vlerësuar në landet dhe baladat skoceze të shekullit XVII

Ndue Ukaj: Mësimet e Ibrahim Rugovës

Qazim Namani: Shpëtimi i hebrenjve nga popullata shqiptare gjatë Luftës së Dytë Botërore në Malësinë e Galabit

Fotaq Andrea & Dritan Muka: Figura e Skënderbeut në një baladë angleze të shekullit XVII

Shqipëria bën pa secilin nga ne, por nuk bën dot pa Gjergj Kastriotin

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti vdiq në Lezhë, aty ku e bashkoi Arbërinë dhe popullin e tij

Xhelal Zejneli: Letërsia hebraike

Elvi Sidheri: Thadeus Benediktoviç Bulgarin, letrari i shquar kundërthënës ruso-polak, me origjinë të largët shqiptare

Qazim Namani: Kisha e familjes Boletini nuk është serbe

Gjekë Gjonaj: 110 vjetori i vrasjes së At Andrea Gjekaj nga turqit

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti e vuri veten në shërbim të së mirës dhe shpëtimit të kombit arbëror

Xhelal Zejneli: Sali Berisha - Shkëlqimi dhe Rënia

Qazim Namani: Historia e qytetit të Prishtinës dhe kultura materiale

Adil Fetahu: Fishta ishte dhe mbeti i paarritshëm në letërsinë shqipe

Xhelal Zejneli: Leon Tolstoj Blerim Latifi: Putini po ndjek të njëjtën rrugë si Hitleri Ndue Ukaj: Mësimet e Ibrahim Rugovës Blerim Latifi: Edhe njëherë për Rugovën dhe vendin e lënë bosh prej tij Artan Fuga: A kanë ndryshuar akset gjeopolitike që ndikojnë mbi Shqipërinë?

Qazim Namani: Shpëtimi i hebrenjve nga popullata shqiptare gjatë Luftës së Dytë Botërore në Malësinë e Galabit Fotaq Andrea & Dritan Muka: Figura e Skënderbeut në një baladë angleze të shekullit XVII Qazim Namani: Kisha e familjes Boletini nuk është serbe Qazim Namani: Historia e qytetit të Prishtinës dhe kultura materiale Qazim Namani: Serbizimi i familjes Gjaka në fshatin Shillovë të Gjilanit

Enver Bytyçi: Felliqesirat e Erion Velise dhe Kapja e Sportit

Ajo qe ka ndodhur me Erjon Veline sot dhe felliqesirat qe nxjerr nga goja kunder Mand Dukes jane kulmi i ligesive, perversitetit dhe intrigave qe mbart kryetari i Bashkise se Tiranes.Synimi eshte te kapet bota e sportit e te perdoret per politiken e Rilindjes. Ky eshte qellimi i Veliajt, por edhe i Edi Rames...
Fahri Xharra: Nga turmat e mjerimit në kërcenim të shqiptarisë - sllavët Artan Fuga: Sfidat e partisë demokratike në zgjedhjet e parakohëshme lokale Gjokë Dabaj: Të mësojnë, edhe gjuhësisht, ku gjendet Shqipëria! Berat Buzhala: Lëkundja gjermane në raport me Rusinë, që po e dëmton aleancën e NATO's Ilir Levonja: Me gazetaren apo me sulltanin?

Aleks Kapllaj: Intervistë me "muzën" e poetit, Arilda Lleshi

Ne i kemi marrë një intervistë "Muzës" së gjuhëtarit, shkrimtarit, poetit dhe sidomos prozatorit lirik, Martin Camaj, (ky i fundit i interpretuar nga Gjergj Jozef Kola), modeles dhe studentes Arilda Lleshi, një "Muzë" e andrrave të studentëve...
Aleks Kapllaj: Intervistë me shkrimtarin Gjergj Jozef Kola, fitues i çmimit At Gjergj Fishta, me romanin "Marije Tuçi" Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Milaim Fejziun Entela Binjaku: Intervistë me "Mjeshtrin e Madh" Faik Xhani Entela Binjaku: Rigerta Loku Tushaj - Dilni e votoni një alternativë të re politike! Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (III)

Gjon Keka: Dokumentet historike dëshmojnë vazhdimësinë e gjuhës iliro-arbërore Fahri Dahri: Disa detaje për Pirron e Epirit Brahim Avdyli: Metafora e ligjërimeve të dritës Emin Azemi: Thellësia e vëzhgimit - rrjedhojë e leximit të vëmendshëm Përparim Hysi: Malli i vendlindjes

Hasan Hasanramaj: Peja, 6 herë u bë shkrumb e hi nga dora e pushtuesve

Qytete dhe fshatrat e Rrafshi i Dukagjinit paraqesin një burim të begatshëm të trashëgimisë materiale dhe shpirtërore të periudhave të ndryshme historike, të cilat veçohen për nga vlerat, cilësitë, karakteristikat me rëndësi të madhe. Zbulimet arkeologjike në arealin e tyre tregojnë se në këtë...
Pëllumb Gorica: Mrekulli që shijon syri, fryma, shpirti... Armela Hysi: Ambasada e Athinës vijon me “Nëntori shqiptar” për bashkatdhetarët në tokën helene Marjan N. Sopi: ''Qerdhe e Bëmirësisë'' - Shtëpia e z. Sali Avdullahu në Viti Luan Asllan Dibrani: Maldivet e 1197 ishujve Pëllumb Gorica: E shenjta Voskopojë

Enver Bytyçi: Eshte viti i 16-te qe kjo date na vjen pa Doktor Rugoven Gjekë Gjonaj: 110 vjetori i vrasjes së At Andrea Gjekaj nga turqit (2) Ibrahim Kabili: Skënderbeu, simbol i bashkimit të shqiptarëve... Shqipëria bën pa secilin nga ne, por nuk bën dot pa Gjergj Kastriotin Xhafer Leci: Në përkujtim të 40 vjetorit të Jusuf Gërvalla, Kadri Zeka dhe Bardhosh Gërvalla

Kastriot Dervishi: Më 23.1.1946 u arrestua Musine Kokalari Kastriot Dervishi: Mirë serbi Dushan, po 160 të tjerë çfarë ishin?! Kastriot Dervishi: Ibrahim Rugova - Në Shqipëri nuk ka liri krijimtarie Nue Oroshi & Loen Molla: Enciklopedia e krimeve komuniste ne Mirditë Kastriot Dervishi: "Njerëz e shtet pa dinjitet"

Zeqir Lushaj: Numri Një do jesh për kombin

Mbi Prishtinë mërzia e loti,E shkrinë borën që e lshoi moti,Prej çdo vatre t’Ilirisë,I vijnë ngushllime Dardanisë,Përmbi Dri, ja shtërngojnë dorën:Zoti shëndosh, t’lasht për Rugovën...
Zeqir Lushaj: Çka me i urue Fritz Radovanit sot, në 80-vjetorin e lindjes së tij? Nuhi Ismajli: Kriteri fetar, kriza e identitetit dhe heshtja e “të urtëve” Nuhi Ismajli: Një vëllazërim historik i pamundur Nuhi Ismajli: Neo-osmanizmi, alternativë edukuese për fëmijët tanë? Zeqir Lushaj: Një fletë e rrëzuar!

Kadri Tarelli: Festë sportive me vlera atdhetarie e miqësie Florim Zeqa: “Muaji i Lirisë”, garë sportive në atmosferë festive! Besim Xhelili: Shah simultan me Mjeshtrin e Madh të shahut Rainer Buhmann Gjekë Gjonaj: Rezart Cungu kampion i ri i Malit të Zi Sevdail Hyseni: Saqipi - Turniri ndërkombëtar i boksit “Tërnoci 2020”, një eveniment i lartë sportive

14 janar ‘90/ Demostrata e Shkodrës që i parapriu rënies së regjimit komunist

Data e 14 janarit të vitit 1990 në Shkodër shënon demonstratën e parë antikomuniste në Shqipëri dhe që u desh një vit për të rrëzuar regjimin komunist, i fundit regjim dikatorial në Evropën Lindore.Qytetarët e Shkodrës u ngritën në mënyrë spontane në protestë kundër regjimit komunist. Atë ditë historike...
Dasho Aliko i bën thirrje Bashës: Nuk e keni shumicën, hap krah! Edi Rama: Lëreni PD-në, ejani të rikthejmë Monizmin! Agim Gashi - Thrret Prishtina Tiranë moj motër Vandalizohet varri me mbishkrim shqip në Guci Jusuf Buxhovi: Rekrutimi i dhunshëm, Masakra e Tivarit dhe përgjegjësia e partizanëve shqiptarë


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora