E shtune, 28.03.2020, 05:05 PM (GMT)

Hazir Mehmeti: Kur vriteshin Lulëkuqet

Xhelal Zejneli: Kovid-19, kriza politike dhe kriza etike

Fotaq Andrea: ''Njerëzit binin porsi miza''

Gjon Keka: Hyrja e Skënderbeut në histori

Kolë Tahiri: Grija e Tropojës, model edhe i harmonisë fetare

Xhelal Zejneli: Shqiptarët dhe Amerika

Lutfi Alia: Gëzuar Ditën e Verës

Elvi Sidheri: “Jehu i Përjetësisë”, ose përçimi i trashëgimisë më thelbësore të veprës dhe jetës së At Zef Pllumit

Brunilda Zllami: Mos i pranoni lulet e dhunuesit

Mehmetali Rexhepi: In Memoriam - Ukshin Zajmi, Publicisti i urtë i Pellgut të Luginës së Moravës

Fritz Radovani: Bajram Curri dhe Dragobia

29 MARS 1925… Kjo Shpellë u la me gjak… 95 vjetë perpara...E sot, ka shumë prej “atyne” që mendojnë se “Shpella asht mbyllë”!..E sot, ka edhe ma shumë që kujtojnë se Bajram CURRI “po harrohet”!..E sot, ka edhe nga “ata”.., që po kerkojnë...
Fritz Radovani: Deklarata e fundit e Ndue Palit Xhelal Zejneli: Klasa politike dhe përgjegjësia politike Xhelal Zejneli: Kovid-19, kriza politike dhe kriza etike Nikë Gashaj: Dialogu Kosovë – Serbi Fritz Radovani: At Gjergj Fishta vdiq me 30 Dhjetor 1940...

Hazir Mehmeti: Kur vriteshin Lulëkuqet

Nga përjetimet e mësuesit në ditën e helmimit të nxënësve shqiptarë në Kosovë nga agjentë ushtarak e policor serb.Ishte ditë pranvere kur lakuriqët e natës vrisnin manushaqet që paralajmëronin  pranverën e Lirisë. Atë ditë mbinin Lulëkuqet e Kosovës me aromë e rrënjë shekullore në dheun e bekuar shqiptar...
Fotaq Andrea: ''Njerëzit binin porsi miza'' Gjon Keka: Hyrja e Skënderbeut në histori Sabile Basha: Pashë dashnin tande, nanë Kolë Tahiri: Grija e Tropojës, model edhe i harmonisë fetare Lutfi Alia: Gëzuar Ditën e Verës

Enver Bytyçi: A i ka mbet gjë Lidhjes Demokratike nga filozofia e Ibrahim Rugovës?!

Para pak ditësh kam shkruar dhe vënë në dukje se Lidhja Demokratike e Kosovës nuk është më parti e të madhit Ibrahim Rugova, por patericë e Hashim Thaçit. Për Isa Mustafën e kam thënë këtë fakt që kur ai para katër vitesh e bëri Hashim Thaçin president. Mbrëmë u binda se nuk kam gabuar asnjë milimetër në përcaktimet e mia...
Ibrahim Kabili: Albini Kurti, viktimë e lojës së ndyrë politike Hajro Limaj: Thaçi dhe Mustafa, fatkeqësia e Kosovës dhe e kombit shqiptar Idriz Zeqiraj: Mocioni - dilemë e deputetëve të LDK-së Fazli Maloku: Ideja dhe koncepti për ndryshime u plagos, por nuk u vra Eshref Ymeri: Akti i tradhtisë së lartë

Vahit Nasufi: Intervistë Ekskluzive me këngëtarin Bexhet Jagodini Entela Binjaku: Përkthyesi besnik i Kadaresë rrëfen për lexuesit shqiptarë Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me doajenin e këngës polifonike kërçovare, z. Vebi Azirin Sylejman Morina: Bisedë me akademikun kroat me origjinë arbneshe Hrvoje Mazijen Vahit Nasufi: Intervistë Ekskluzive me këngëtarin Nasuf Jusufi

Zeqir Lushaj: Gështenja e Bajram Currit

- Në fshatin tim, në Gri të rrethit të Tropojës,u ruejt rreth një shekull, “Monument  kulture”,gështenja e Bajram Currit. I qëndroi një shekulli,por jo tranzicionit anarkodemokratik të viteve ’90- Gështenja, “mollë sherri”, qëlloi atë ditë,Njëri “është imja”, tjetri “s’është jotja”,Kokrrat e pjekura binin në lëndinë...
Qazim Shehu: Babai dhe të tjerët Viron Kona: Bajlozi i frikshëm Ramiz Lushaj: Po rritet njeriu tek njeriu Neki Lulaj: Pse kështu? Përparim Hysi: Përse i shkruaj këto vargje?

Shaban Sinani: Takim me poetin Besim Xhelili Shoqata e Mësuesve Shqiptarë “Naim Frashëri” në Austri festoi 17 Shkurtin Neki Lulaj: Mbrëmje festive në Aschafenburg Prend Buzhala: Libri i një teologu mysliman për Nënën Tereze Kadri Gjoni: Martaneshi nën hijen e maleve dhe të Ballem Sulltanit

Sevdail Hyseni: Lypsarët nuk njohin kufij, moshë, gjini dhe përkatësi nacionale!

Në një rrëfim të zonjës Behije Hamiti, një pedagoge, humaniste dhe adhuruese e fjalës së shkruar artistike, me qëndrim të përkohshëm në Gjermani, na shpaloset me ngjyra emocionuese, rasti i një femre të moshuar lypsare, duke na kthyer në kohën e Migjenit tonë të madh, kur "mjerimi kishte vulën e vet të shumtueshme...
Fahri Dahri: Dodona lartëson vetëm në Thesproti Alfred Papuçiu: 8 maji dhe shpresa për mjekimin e Talasemisë Bajram Cena: Sinuzitet akute dhe trajtimi i tyre gjatë viteve 1973 – 1983 në repartin e ORL Ajshe Leka: Ndryshimi stilit të jetesës në mënyrën më të mirë të të ushqyerit Reshat Nurboja: Histori e shkurtër e Pejës nëpër vite e shekuj

Fran Gjoka: Zef Therçaj, një emër i nderuar dhe i respektuar

Vitet në arsim rrjedhin natyrshëm, ndërsa jeta në shkollat tona ecën herë e qetë dhe herë rrëmbyeshëm, me plot variacione, duke lënë pas gjurmë të pashlyeshme në kujtesën e brezave. Ato që i japin impuls jetës janë nxënësit dhe mësuesit, që me punën, pasionin dhe aftësitë profesionale, i bëjnë ata të...
Mehmetali Rexhepi: In Memoriam - Ukshin Zajmi, Publicisti i urtë i Pellgut të Luginës së Moravës Sevdail Hyseni: Begzad Ademi - Veteran i arsimit, Veprimtar i kauzës kombëtare Vilhelme Vrana Haxhiraj: Gjergj Bubani, një elitë e mohuar Albert Vataj: 95-vjetori i vdekjes së Luigj Gurakuqit Klajd Kapinova: Prof. Arshi Pipa nga burgu në Shqipëri, doktor filozofie në SHBA

Moza Boletini: "Betejë" që duhet fituar nga njerëzimi Studentët e mjekësisë dhe specializantët shqiptarë në Itali nismë në mbështetje të QSUT-së dhe Spitaleve Rajonale Unioni i Gazetarëve Shqiptarë: Kolegë, shumëfishoni masat e vetëruajtjes Neki Lulaj: Një pikë Gjak shpeton një jetë U nda nga jeta Elmaze Berisha

Albert Zholi: Flet Mjeshtri i Sportit, ish-rekordmeni atletikës Ali Murrizi Alfred Papuçiu: Roger Federer dhe Lojrat Olimpike të Tokios Alfred Papuçiu: Kur Federer shprehet se ka ngatëruar dylbitë Alfred Papuçiu: Roger Federer, tenisti më i madh të të gjitha kohërave Fritz Radovani: Australiania Ashleigh Barty fiton Roland Garos


Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese