• Gani Mehmetaj: Pse i bëjmë yje urrejtësit e shqiptarëve?

  Asnjëherë nuk e kam kuptuar pse televizionet publike e private në Kosovë e në Shqipëri i ftojnë tre-katër veta, të cilët bëjnë garë kush do të shajë e do të fyej më shumë kombin, historinë dhe personalitetet shqiptare. Asnjëri prej tyre nuk janë historian, nuk ...
 • Skënder Hoxha: Masakra e Jabllanicës

  M’kujtohet  se Azem Bejta me trimat e tij shpesh vike nëpër Jabllanicë. Vike për Va t’Gashit e bike nëpër katun tonë e shkojke dikah nëpër male. E maj mën mirë se n’kullë tonë a kanë vet Hasan Prishtina me Isë Boletinin ...
 • Engjëll Koliqi: Letër e hapur Sulltanit Erdogan

  Njatjeta o Sulltan, ti Baca Erdogan, po të drejtohem edhe me shprehjen që ti e do dhe që do të ma mbjellësh ndër popullin tim “Mer’aba”. Pas gjithë asaj që ndodhi në Turqinë tënde, që moti ia ke mësy ta privatizosh, madje duke u përzier edhe ne shtëpia të huaja...
 • Zeqir Lushaj: Një telefonatë mbas 20 vjetësh

  Ishte nje telefonate para pak ditesh, jo krejt e zakonshme por disi e papritur per mua... Mbas disa pyetjesh te shpejta me bashkbiseduesin u riktheva (pak i befasuar) ketu e 20 vjet me pare kur ne vitin 1996 kisha botuar nje shkrim qe do e ndiqni me poshte ...
 • Sylejman Morina: Bisedë me mikun e Arbneshve të Zarës Drago Mariqin

  Askush në Zarë nuk është njohës më i mirë i historisë së sportit në qytetin e tyre, se sa gazetari e publicisti i pensionuar zaras, Drago Mariq, i cili gjatë karrierës kishte bashkëpunuar me shumë gazeta qendrore, rajonale e lokale. Është autor 16 librave dhe tri broshurave...
 • Frrok Vukaj: Në Karaburunin “e ndaluar”

  Këto ditë të ngrohta, për një fundjavë zgjodhëm bregdetin e Vlorës, një nga perlat më të bukura të vendit. Pas Ujit të Ftohtë, jo shumë larg nga Tuneli, kafen e parë e pimë në njëlokal më emrin “Liro” ngjitur me rrugën...
 • Riza Sadiku: 40 vjet pa Prof. Dr. Hasan Kaleshin

  Hasan Kaleshi i takon  gjeneratës se pare te kuadrove te shkolluara ne mesin e shqiptareve pas  Luftës se Dyte  Botërore, personalitet qe la gjurme te thella ne shume fusha te  shkencës dhe dijes, la emër ne shume institucione te vendit me te cilat ka bashkepunuar ne ish Jugosllavi, ne Evrope dhe bote...
 • Imamët turq shpërndahen në tërë Kosovën

  Dhjetëra imamë turq ishin angazhuar ramazanin e fundit në Kosovë, që nga leximi i Kur’anit e deri te mbajtja e ligjëratave nëpër xhamitë e vendit. BIK’u nuk ka komentuar se kush i ka paguar ata dhe a u monitoruan gjatë ligjërimit. Express sjell listën e plotë të këtyre...
 • Histori: Goli i parë, pikët e para, fitorja e parë

  Armando Sadiku më në fund i tha ''jo mallkimit'' dhe është shqiptari i parë që shënon për Shqipërinë në një europian.Ermir Lenjani nuk deshi të hynte në histori pasi humbi një rast të pastër për shënim.Fitorja historike e Kuqezinjëve...