• Elvi Sidheri: 22 Mars i paharruar!

  Bëhen plot 23 vite qysh nga zgjedhjet e dyta pluraliste të 22 marsit 92.E çë pastaj?! – do të pyeste ndoshta edhe me njëfarë të drejte ndokush.Një palë zgjedhje, që ndër të tjera, nuk qenë siç duket edhe nga pohimi im në fillim të këtij shkrimi; nuk figurojnë tamam si të parat që u paten ...
 • Sabile Keçmezi-Basha: Riokupimi i Kosovës, më 1945

  Pas ripushtimit dhe aneksimit të Kosovës më 1945, dhe pas ngritjes së murit më makabër të ndarjes ndërmjet Shqipërisë dhe shqiptarëve, çështja e Kosovës dhe e trevave tjera që ngelën nën ish-Jugosllavi edhe më tutje do ...
 • Florim Zeqa: "Kapja" e LDK-së nga kryeministri i vendit!

  Atëherë kur ndodhi marrëveshja e papritur (e fshehtë) mes Hashim Thaçit dhe Isa Mustafës për qeverisjen e vendit pas bllokadës mbi pesë mujore, pata menduar se ky i fundit do ta ketë të vështirë gjetjen e ministrave dhe zv. ministrave mbrenda LDK-së, që do të pranonin të ulen bashk me ata që...
 • Gjon Keka: Kastrioti në mesin e emrave të mëdhenj

  Kleriku dhe filozofi natyror anlez William Derham i cili konsiderohet një nga studiuesit e parë që ka matur shpejtësinë e (tingullit)zërit,si dhe një nga personalitetet e njohura angleze ,nuk e ka lënë pa e përmendur madje e ka ngritë figurën dhe emrin e Gjergj Kastriotit Skënderbeut si një nga ...
 • Ndue Lazri: Në bukuritë e kryeqytetit të veriut

  Kur po afrohej 30-vjetori i martesës me bashkëshorten time, Zhanin, po mendoja për ndonjë surprizë të veçantë. U kujtova që në vitet e rinisë sonë të dy ishim të dashuruar me letërsinë, artin e kulturën ruse. Tek lexonim kujtimet ...
 • Murat Gecaj: Bajram Curr, o Bajram Curr

  Bajram Curri është bir i lavdishëm e i paharruar i Kosovës dhe i mbarë Shqipërisë. Ai e shkriu tërë jetën për lirinë, pavarësinë dhe përparimin e mbarë trojeve tona amtare. Lindi në një karrocë, në vitin 1862,  në fshatin ...
 • Francë, rrëzohet avioni me 148 persona

  Një avion gjerman tip Airbus 320 me 148 persona në bord, 142 pasagjerë, dhe 6 personel, është rrëzuar në alpet franceze. (Ne foto: Tipi i avionit që eshtë rrëzuar) Avioni,  i degës low cost të Lufthansas, Germanwings,  ishte nisur nga Barcelona rreth orës 10:00 dhe po drejtohej në Duseldorf...
 • Gjon Neçaj: Albani, Kampion i mundjes

  Alban Neçaj ka lindur më 02.06.1991 në Peraj të krahinës së Nikaj Merturit , në Tropojë, por është rritur në Lezhë, pasi nga vendlindja, prindërit e tij u larguan për një jetë më të mire, kur Albani ishte ...