• Mehmetali Rexhepi: Logjika neokolonialiste

  Shikoni e dëgjoni sa larg e sa thellë ka depërtuar Qeveria e Turqisë!!! Të ndiqet me burg gazetari Berat Buzhala? Pse e shfaqka mendimin e lirë,ashtu si i ndien e sheh rrjedhat e Turqisë diktatoriale përkitazi etnisë shqiptare??? Mos u dashka zonja ambasadore e shtetit...
 • Lutfi Alia: At Gjeçovi, legjislatori i dytë i kanunit

  At Mëhill Shtjefën (Stefan) Kostandin Gjeçovi-Kryeziu O.F.M, është lindur me 12 korrik 1874 në Janjeva - Kosovë, ku kreu shkollen fillore dhe në vazhdim u dërgua të studioi në kolegjin e Franceskanëve në Troshan ...
 • Frank Shkreli: Ditë të zeza për lirinë e shtypit në Turqi dhe rasti i Kosovës

  "Pronari dhe drejtori i përgjithshëm i portalit Gazeta Express, Berat Buzhala, më 15 korrik derisa vinin lajme për përpjekjet për grusht shtet në Turqi, u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që ndodhen në Turqi, të vihen në anën e grupit që bëri përpjekje për grusht shteti".   Siç duket ky ishte një ...
 • Zeqir Lushaj: Një telefonatë mbas 20 vjetësh

  Ishte nje telefonate para pak ditesh, jo krejt e zakonshme por disi e papritur per mua... Mbas disa pyetjesh te shpejta me bashkbiseduesin u riktheva (pak i befasuar) ketu e 20 vjet me pare kur ne vitin 1996 kisha botuar nje shkrim qe do e ndiqni me poshte ...
 • Drita Lushi: Këngë e harruar

  Sa herë thoje se më doje,unë bëhesha e gjitha një zemër brenda teje,bëhesha një dashuri e rrjedhshmenëpër dejet e tua,dhe ti, zbardhje netet,vargje beje për mua!Pastaj më thoje:“dashuria i bën të gjithë njerzit të shkruajnë poezi...
 • Frrok Vukaj: Në Karaburunin “e ndaluar”

  Këto ditë të ngrohta, për një fundjavë zgjodhëm bregdetin e Vlorës, një nga perlat më të bukura të vendit. Pas Ujit të Ftohtë, jo shumë larg nga Tuneli, kafen e parë e pimë në njëlokal më emrin “Liro” ngjitur me rrugën...
 • Riza Sadiku: 40 vjet pa Prof. Dr. Hasan Kaleshin

  Hasan Kaleshi i takon  gjeneratës se pare te kuadrove te shkolluara ne mesin e shqiptareve pas  Luftës se Dyte  Botërore, personalitet qe la gjurme te thella ne shume fusha te  shkencës dhe dijes, la emër ne shume institucione te vendit me te cilat ka bashkepunuar ne ish Jugosllavi, ne Evrope dhe bote...
 • Ambasada turke: Dënoni gazetarin Berat Buzhala

  Më 20 korrik, ambasada turke në Prishtinë i dërgoi një letër ministrisë së Jashtme të Kosovës, duke i bërë thirrje që të ndërmerr veprim për komentet e gazetarëve, raporton Gazeta Express.Ambasada Turke në Kosove i ka bërë presion Qeverisë së Kosovës ...
 • Bajram Çeliku: 40 vjetori i themelimit të KF Bashkimi

  Sporti në fshatin Cërvicë dhe rrethinën e Kërçovës, ka një historik më vete. Edhe të parët tanë dikur janë marrë me sport, edhe atë: me mundje (pelivanë), vrapimin me shkop dhe pa shkop, lojën e bishkës, hedhjen e gurit, kërcimin me shkop dhe pa shkop në një dhe tre ...