E premte, 06.12.2019, 05:12 AM (GMT)

Elvi Sidheri: Kur libri shndërrohet në pasion jetësor

Frank Shkreli: Solidariteti përballë kësaj fatkeqësie natyrore

Sejdi Berisha: Populli im nuk e meritonte këtë fatkeqësi të rëndë!

Kozeta Zylo: Në Bashkinë e Nju Jorkut festohet Dita e Flamurit Shqiptar

Entela Binjaku: Studentët e rinj të Shëndetit Publik në Tiranë vullnetarë në Qendrën Sociale të Kryqit të Kuq Shqiptar

Elvi Sidheri: E vërteta për “Fitoren e Pirros”, përtej mitit përçmues romak

Zeqir Lushaj: Përshëndetja magjike e babë Martin Kapllajt

Sabile Basha: Dëshmi për vlerësimin e situatës politike e të sigurisë në Kosovë nga kryesia e komitetit krahinor të Lidhjes Komuniste të Kosovës

Nuhi Veselaj: Brerore lavdie feniksëluftëtarëve

Elvi Sidheri: Ndjesia e pështirë e inferioritetit kulturor ndaj sllavëve

Xhelal Zejneli: I madh e i vogël, në këmbë për Shqipërinë

Fatkeqësia natyrore – tërmeti, që e goditi Shqipërinë, ishte tmerrshëm. Kudo u panë skena apokaliptike. Flamuri i Gjergj Kastriotit, si rrallë në historinë politike të kohës më të re, në hapësirat e NATO-s valoi hijerëndë, në gjysmë shtize.Që në çastin e goditjes, qeveria shqiptare u vu ...
Entela Binjaku: Përurohet në Bukuresht „24 marsi. Kronika e ferrit kosovar” Fritz Radovani: Diktatura e rilindja e saj Elvi Sidheri: Kur libri shndërrohet në pasion jetësor Ryzhdi Baloku: Nëntori i Pavarësisë në kujtesën kombëtare Fritz Radovani: Shqiponjat mos i gjueni me gur!

Sabile Basha: Libër i dhembjes dhe i krenarisë Fotaq Andrea: Les Pélasges, ont-ils existé?! Sabile Basha: Dëshmi për vlerësimin e situatës politike e të sigurisë në Kosovë nga kryesia e komitetit krahinor të Lidhjes Komuniste të Kosovës Thanas Gjika: Partia asgjësoi edhe komunistët e ndershëm Fotaq Andrea: E trishtë, shumë e trishtë

Fahri Xharra : As gegë e as toskë e as kosovar por vetëm shqiptar

Deshta të bëj një analizë pak si ndryshe te një libri të botuar rishtas: “ Unë jam gegë” të Mustafa Nanos. Po them ndryshe sepse do të nisëm vetëm nga qëllimi i mesazhit (kumtit) të cilin libri mundohet të na jep. Librit ia potencon qëllimin e keq të tij edhe parathënja e Primo Shllakut. Jo rastësisht u gjetën këta të dy...
Florim Zeqa: Loja e Thaçit me KQZ-në dhe kushtëzimet e Isa Mustafës, skenar i koordinuar politik! Enver Bytyçi: Triptik tërmetesh Alfred Papuçiu: Çfarë lloj kapitalizmi duam vërtet? Ndue Ukaj: Fotografi fisnike e përuljes së Ibrahim Rugovës para Kryezotit tonë Aurel Dasareti: Shqiptar, unë po flas me ty

Vahit Nasufi: Intervistë Ekskluzive me këngëtarin Bexhet Jagodini

Në jug - perëndim të Republikës së Maqedonisë Veriore shtrihet Kërçova, e pozicionuar në një vend të rrafshët, e rrethuar nga malet të veshur me pyje dhe fshatrat piktoresk, që i japin një pamje gjeografike të mrekullueshme. E qeshur dhe plot jetë, monumentet arkeologjike, atraksionet e ndryshëm, kalaja e qytetit...
Entela Binjaku: Përkthyesi besnik i Kadaresë rrëfen për lexuesit shqiptarë Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me doajenin e këngës polifonike kërçovare, z. Vebi Azirin Sylejman Morina: Bisedë me akademikun kroat me origjinë arbneshe Hrvoje Mazijen Vahit Nasufi: Intervistë Ekskluzive me këngëtarin Nasuf Jusufi Entela Binjaku: Xhevat Ilazi - Cilësia fiton gjithmonë!

Fran Gjoka: Gëzim Tushi - Gratë në kohën e tyre

Sociologu i njohur, Mjeshtri i Madh, Gëzim Tushi ka një kohë të gjatë që i është përkushtuar me këmbëngulje sociologjike, intelektuale dhe politike temës së madhe e të ndërlikuar të femrës në përgjithësi dhe veçanërisht problematikave sinkretike e komplekse të gruas shqiptare...
Kalosh Çeliku: Kur gjaku dhe shpirti qarkullojnë në damarët e poezisë Sejdi Berisha: Varret flasin duke kënduar...! Albert Habazaj: Gjenerali i Gjyshit Fatmire Duraku: Mes shpresës dhe dhembjes Resmi Osmani: Istref Haxhillari - Një grusht fat

Kadri Tarelli: Takim me shkrimtarë shqiptarë nga Sueda

Ishte një lajm i bukur, madje i veçantë për shkollën jopublike “Planetary school” të qytetit të Durrësit, që në mes të vjeshtës së tretë, 2019, të presë mërgimtarët Sokol Demaku dhe Hamit Gurguri, të dy shkrimtarë shqiptar nga Kosova, anëtarë të Lidhjes së shkrimtarëve dhe artistëve të Suedisë...
Hazir Mehmeti: Orë letrare në shënim të Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë në Vjenë Idriz Zeqiraj: Nëndega e LDK-së në NRW organizon "Darkën e Lamës" Frrok Vukaj: Bukuri Natyrore e Vlera Qytetarie Hazir Mehmeti: Në Vjenë u promovua Fitorja diplomatike e UÇK-së Kadri Tarelli: Vilhelme Vrana Haxhiraj vjen në Durrës

Fahri Dahri: Dodona lartëson vetëm në Thesproti

Arësyeja e shkrimit që ndërmora, nuk lidhet me “Tomorrin hyjnor”, por me disa saktësime të domosdoshme, të cilat ndofta nga mos njohja e zonave gjeografike, artikullshkruesi ka devijuar nga e vërteta e vendndodhjes së Tempullit “Dodonë”, e cila, siç thotë dhe autori: “Dodona është ndërtuar në një epokë shumë të hershme, në epokën mitologjike”...
Alfred Papuçiu: 8 maji dhe shpresa për mjekimin e Talasemisë Bajram Cena: Sinuzitet akute dhe trajtimi i tyre gjatë viteve 1973 – 1983 në repartin e ORL Ajshe Leka: Ndryshimi stilit të jetesës në mënyrën më të mirë të të ushqyerit Reshat Nurboja: Histori e shkurtër e Pejës nëpër vite e shekuj Gjekë Gjonaj: Ushqimet tradicionale të Trieshit

Enver Bytyçi: Profeti me pamjen prej engjëlli mbrojtës me emrin Ibrahim Rugova!

Sot Ibrahim Rugova do të festonte 75 vjetorin e lindjes. Në mungesë të tij jemi ne që e përkujtojmë këtë datë të shënuar. Thonë se më 2 dhjetor të vitit 1944, kur lindi Rugova, Dervishi i Luzhës në Tropojë e kishte lajmëruar lindjen e tij. I ulur rreth oxhakut dhe i rrethuar nga një numër besimtarësh, në odën...
Agim Deva: Bedri Dedja, baba i modernitetit në letërsinë tonë për fëmijë Shyqyri Fejzo: Qartësia e mendimit dhe këmbëngulja e një bisnesmeni të suksesëshëm Mehmet Musa: Sali Shatri trim, tribun i Shqiptarisë Fran Gjoka: Leksikograf dhe atdhetar i shquar Zymer Mehani: Behar (Nazmi) Begolli - Deitë dielli për atdhe

Thirrje Presidentit të Malit të Zi

Nju Jork, NY –Dyzina udhëheqsish dhe organizatash të komunitetit shqiptaro-amerikan i kanë dërguar një letër Presidentit të Malit të Zi, Z. Milo Gjukanoviq, duke i kërkuar atij që të t’i kushtojë vëmendje “diskriminimeve dhe ngacmimeve kundër qytetarëve me origjinë...
Diaspora Shqiptare Zvicër: Të gjithë për njëri-tjetrin, jemi popull i një gjaku Saimir Lolja: Për 28 Nëntorin, Ditën e Shpalljes së Pavarësisë Shqiptare Simpozium Shkencor për At Gjergj Fishtën në New York, 2 nëntor, 2019 Sevdail Hyseni: Patrik Haziri, thyen rekordet e shikueshmërisë në televizionin zviceran Alma Lama: Shumë e nderuar që jam pjesë e Këshillit të Ambasadorëve Shqiptarë

Alfred Papuçiu: Kur Federer shprehet se ka ngatëruar dylbitë

Revista e modës "Vogue" pranon se Roger Federer është një kampion i tenisit, i modës, gjithashtu i jetës së tij familjare.Për "Vogue", Federer u përgjigjet 73 pyetje, në 12 minuta.Ka shumë kujtime, anekdota të kaluara, tenis, sigurisht, por edhe...
Alfred Papuçiu: Roger Federer, tenisti më i madh të të gjitha kohërave Fritz Radovani: Australiania Ashleigh Barty fiton Roland Garos Fritz Radovani: Tenisti Novak Gjokoviç fitues kupës për të shtatën herë në Melbourne Fritz Radovani: Novak Gjokoviq fitoi titullin e 69 Kapiti: 4 shqiptarët e mëdhenj që mposhtën Serbinë


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese