E premte, 07.10.2022, 01:34 PM (GMT+1)

Xhelal Zejneli: Eksodi demografik në trojet shqiptare

Petrit Basha: Pëllumb Gorica, Studiuesi, Poeti dhe Gazetari

Pëllumb Gorica: Natyra shtron gosti mrekulluese

Nuhi Veselaj: Nga Jetëshkrimi (9)

Visar Zhiti: Si e vranë shkencëtaren Sabiha Kasimati

Pëllumb Gorica: Sërish në Apoloninë mijëvjeçare

Lutfi Alia: Bala, poeti i parë arbëror në shekullin XV (2)

Nuhi Veselaj: Nga Jetëshkrimi (8)

Fotaq Andrea: Shën Pali në Durrës

Lutfi Alia: Bala, poeti i parë arbëror në shekullin XV (1)

Pëllumb Gorica: Peizazhet e kaltra të Adriatikut

Xhelal Zejneli: Gjenocidi serb ndaj shqiptarëve në vitet 1877-1878

Fotaq Andrea: Faik Konica me dy romanet e tij – ‘Martesa e Lejlës’ dhe ‘Sotiri e Mitka’ (3)

Pëllumb Gorica: Vetëm të shkosh atje

Xhelal Zejneli: Shkolla dhe shamia

Albert Vataj: Lumturimi i tepruar i një zhgënjimi që vjen nga Stokholmi

Ismail Kadare, sërish mbeti një kandidat pa kuorumin e domosdoshëm për t’i dhuruar shqiptarisë edhe një Nobel, pas atij të Paqes nga Nënë Tereza (1979) dhe atij për Mjekësi nga Ferid Murati (1998). A do ta donim një çmim edhe në Letërsi, jo se shquhemi si lexues të mëdhenj dhe admirues të njerëzve të dijes, por do ta ledhatonte goxha sedrën tonë nacionale...
Gani Mehmetaj: Kur frustrimet e 300 milion arabëve kundër izraelitëve na i bartin hoxhallarët shqipfolës Frank Shkreli: Shën Jeronimi nga Iliria dhe çfarë ka të bëjë emri i tij me Organizatën e Kombeve të Bashkuara Xhelal Zejneli: Eksodi demografik në trojet shqiptare Gani Mehmetaj: Në xhaminë e Damaskut - qimja e Pejgamerit dhe kryqi Gani Mehmetaj: Frustrimi i ushtrisë turke

Sabile Basha: Ninullat e mistershme të nënës

-Kush je, më trego kush je ti, dhe nga të njohë unë... – këto fjalë i përsëriste nëna për të satën herë të cilat iu ishin ngulitur thellë në memorien e saj. Këto fjalë i përsëriste vazhdimisht, si refren të lodhur të ndonjë lipsi, duke më shikuar paturpësisht, ngultas në sy. Nganjëherë më merrte dorën e më përkëdhelte...
Nuhi Veselaj: Nga Jetëshkrimi (9) Mark Palnikaj: Çfarë ndodhi në Pashallëkun e Prizrenit, 26 gusht 1866 - 6 Mars 1868? Visar Zhiti: Si e vranë shkencëtaren Sabiha Kasimati Dritan Demiraj: 11 Shtatori, Al-Qaeda, rreziqet, kërcënimet dhe mësimet e nxjerra në luftën kundër saj Dorian Koçi: Imazhi i figurës historike të Gjergj Kastriotit në Pashallëkun e Shkodrës

Florim Zeqa: Greva sakrificë personale për realizimin e të drejtave kolektive! Aurel Dasareti: Rusia dëshiron të fitojë, por Ukraina nuk dëshiron të humbasë Kalosh Ҫeliku: Grupi fushës Idriz Zeqiraj: Ilir Ferati zgjidhet kryetar i Degës të LDK në Istog Florim Zeqa: Një muaj ADN, një mijë drita shprese për qytetarët e Kosovës

Aleks Kapllaj: Intervistë me "muzën" e poetit, Arilda Lleshi

Ne i kemi marrë një intervistë "Muzës" së gjuhëtarit, shkrimtarit, poetit dhe sidomos prozatorit lirik, Martin Camaj, (ky i fundit i interpretuar nga Gjergj Jozef Kola), modeles dhe studentes Arilda Lleshi, një "Muzë" e andrrave të studentëve...
Aleks Kapllaj: Intervistë me shkrimtarin Gjergj Jozef Kola, fitues i çmimit At Gjergj Fishta, me romanin "Marije Tuçi" Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Milaim Fejziun Entela Binjaku: Intervistë me "Mjeshtrin e Madh" Faik Xhani Entela Binjaku: Rigerta Loku Tushaj - Dilni e votoni një alternativë të re politike! Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (III)

Xhemaledin Salihu: Nxënia e diturive dhe edukimi i të rinjve

Të dielën, më 18 shtator 2022, Shoqata për Trashëgimi dhe Krijimtari kulturore për Preshevë, Bujanovc dhe Medvegjë organizoi vizitë objekteve të trashëgimisë kulturore në komunën e Bujanovcit, me nxënësit e shkollës së mesme “Sezai Surroi” në Bujanovc, në kuadër të projektit” “Nxënia e diturive...
Dorian Koçi: Bajroni, Faik Konica dhe kënga labe Timo Mërkuri: Logatja e Dilisë sipas Petrit Rukës Tahir Bezhani: Njeriu i historisë kulturo-letrare në Gjakovë Vladimir Shyti: Magjia e dashurisë Jahja Drançolli: Yll Rugova - Tipografia shqiptare 1555-1912

Petrit Basha: Pëllumb Gorica, Studiuesi, Poeti dhe Gazetari

Pëllumbi i bie kryq e tërthorë rrugëve të Shqipërisë. Udhëtimet, janë kënaqësia më e tij ndaj trokitjeve drithëruese të ditëve monotone. Udhëtime të pafundme afër dhe larg, në vise të njohura dhe panjohura, duke sjellë përshkrime të mrekullueshme dhe freski poetike, që teksa i lexoj më krijohet përshtypja se...
Pëllumb Gorica: Natyra shtron gosti mrekulluese Ndue Dedaj: Bjeshkët e Selitës, kroje dhe kumbonë Pëllumb Gorica: Sërish në Apoloninë mijëvjeçare Pëllumb Gorica: Peizazhet e kaltra të Adriatikut Bashkim Saliasi: Një ditë ndryshe në Shkollën 'I. Alla'

Albert Vataj: Robert Elsie, njeriu ndaj të cilit nuk na mjafton mirënjohja

Robert Elsie, ishte një nga njerëzit më të devotshëm të albanologjisë, një nga kontributorët më të vyer të promovimit dhe njohjes së vlerave më të qenësishme dhe atributeve krenuese të shqiptarëve. Veprimtaria e tij është e gjerë dhe cilësisht nga më përfaqësueset në lëmin e albanologjisë. Vdekja e Robert Elsie ishte një humbje që...
Lekë Mrijaj: Mirënjohja, respekti, vlerësimi pedagogjik dhe intelektual për prof. Tush Dedaj asnjëherë nuk do të shuhet Hazir Mehmeti: Lamtumirë yll, Irini Papa Leleku (Irena Papas) Sinan Gashi: Personalitete të huaja adhurues të shqiptarëve Albert Vataj: Azem Hajdari, vrasja që tronditi politikën shqiptare Ndue Dedaj: At Ambroz Marlaskaj, një korife i diturisë

Kastriot Dervishi: Semani, kampi i degjenerimit njerëzor Kastriot Dervishi: Një foto dhe një histori e rrallë Kastriot Dervishi: Hajriu Kastriot Dervishi: "Do rrëzonin me forcë pushtetin popullor" Kastriot Dervishi: “Ja vdekje-ja liri”

Zeqir Lushaj: Rugova - Bogdani

Mbas 300 vjet vdekje,Braçja i rugovasve,(si kërkush tjetër)Na e solli të gjallëPjetër Bogdanin,Me “Çetën e profetënve”,Të Vet. Bogdani,E shtërngoi aq shumë,Rugovën,Nuk e la të dal nga “Çeta…”, Rugova,Hyri te Bogdani...
Zeqir Lushaj: Hajde Shëngjini! Mehmet Musa: Pranë varrit të Sadik Selmanit e Zeqir Lushaj! Zeqir Lushaj: A të kujtohet o Gjokë Beci...? Zeqir Lushaj: Numri Një do jesh për kombin Zeqir Lushaj: Çka me i urue Fritz Radovanit sot, në 80-vjetorin e lindjes së tij?

Florim Zeqa: SCG fitues i turnirit “Epopeja e UÇK-së” Albert Zholi: Ahmet Shqari - Ju tregoj ata që i dhanë emër emisioneve sportive “Nga njëra ndeshje në tjetrën” Xhevahir Cirongu: Vlerësime të merituara Legjenda e Boksit Elvir Muriqi fiton trofeun për arritje të jetës në Nju Jork Kadri Tarelli: Festë sportive me vlera atdhetarie e miqësie

Refik Hasani: Apel për regjistrim sa më masovik

Do të mbahet nga data 1 deri më datën 31 Tetor 2022Në këtë regjistrim ēshtē interes jetik   të marrin pjesë edhe shqiptarët që jetojn në Vojvodin e Serbi  që nënkupton  Shqiptarët në Rajonin e Sangjakut dhe Krahinën Shqiptare që përfshinMedvegjën, Bujanocin e Preshevën...
E largojnë nga FSK sepse kishte tatuazh me vargjet e Heroit Agim Ramadani! Jusuf Buxhovi: Rasha Nemanjane - Kështjellë e fundit e Bizantit Ilirik Mbretëria e Bashkuar në zi/ Ndërron jetë Mbretëresha Jusuf Buxhovi: Dinastia e Nemanjajve dhe Rasha Jusuf Buxhovi: Vrasja e Maxharr Pashës në Gjakovë


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora