• Elvi Sidheri: Tre hapat prapa të Padishahut të papërkulshëm

  Ndonëse në fakt janë dy hapat e këtillë, gjithësesi, zhvillimet e orëve të fundit, na shpërfaqin edhe njëherë, në qoftë nevoja, sesa fluide është politika në përgjithësi, dhe gjithaq edhe nevojën jetike të regjimit obskurantist të presidentit Erdogan, për të gjetur, për t’u ...
 • Fotaq Andrea: Sportistë shqiptarë në nivele botërore

  Një shkrim i Faik Konicës në revistën Albania, me titull Një mundës shqiptar në London, botuar në shkurt 1906, na tërheq vëmendjen për faktin se në formë shënimi, po ky shkrim jepet edhe në variantin e tij në frëngjisht. Gjë që do të ...
 • Zeqa: Thyerja e mitit të bashkimit evropian?!

  Referendumi për daljen e Britanisë nga BE-ja e ka trazuar gjithë politikën evropiane dhe nuk do të kalojë pa pasoja për shtetet anëtare të BE-së. Me rezultatet e votimit të së enjtes së kaluar, Bashkimi Evropian rrezikon të tkurret akoma më tepër në të ardhmen...
 • Sopi & Laçi: Intervistë ekskluzive me arsimtarin Hysen Terziu

  Pasi më pyet që bëra kryq para se me ngrën darkë në Stubëll, e pasi këtu në fshatin Tuaj Pozheran bëra Bismilah e mora avdes para buke, tash do ju jap përgjigjen se cilës fe i përkas; Pra; gjashtë muaj jam katolik, gjashtë muaj mysliman...
 • Ilir Muharremi: Arti botë e gënjeshtrës

  Artisti thellë në instinktin e tij dëgjon një britmë, një ulërimë dhe në skaj të kësaj takohet me revoltën. Të revoltohesh do të thotë t’i revanshohesh padrejtësisë. Veprat më të mëdha kanë lindur nga revolta. Në kohën tonë, njeriu, ashtu dhe artisti bënë jetë ndërmjet ...
 • Florim Zeqa: Tahir Sinani, figura më emblematike

  Komuniteti shqiptar në Treviso (Itali), dielën e kaluar me 05 qershor 2016 në lokalitetin Sarone (Santa Lucia-TV), organizoi një Akademi Përkujtimore për pjesëmarrësin e tri luftërave çlirimtare, heroin e kombit gjeneral Tahir Sinani...
 • Bedri Tahiri: Heroi që sfidoi historinë

  Trimi i parë drenicas që njeh historia, padyshim, është Millosh Nikollë Kopiliqi. Ishte luftëtar dhe prijës i njohur, si edhe pasanik i madh, i cili posedonte prona të shumta e tё begata në Kopiliq të Drenicës heroike...
 • Myslimanë më shumë se shqiptarë

  Një hulumtim i Institutut KIPRED për “Rolin e religjionit dhe identitetin etnik në periudhën e shtet-ndërtimit” sjell të dhëna shqetësuese për ndikimin e fesë tek shqiptarët e Kosovës. Sipas KIPRED 37 % e shqiptarëve të Kosovës vetën e konsiderojnë së pari ...
 • Histori: Goli i parë, pikët e para, fitorja e parë

  Armando Sadiku më në fund i tha ''jo mallkimit'' dhe është shqiptari i parë që shënon për Shqipërinë në një europian.Ermir Lenjani nuk deshi të hynte në histori pasi humbi një rast të pastër për shënim.Fitorja historike e Kuqezinjëve...